Více než 250 metrů čtverečních velká první verze Seawingu byla již více než rok testována na nákladní lodi společnosti Airbus, která plula přes Atlantik. Bernatets uvedl, že tým společnosti Airseas draka umístil, vypustil a letěl s ním a letos v květnu společnost oznámila, že drak loď skutečně táhl.
Technologie by měla být plně funkční do roku 2025, od Evropské unie společnost Airseas dostala finanční prostředky ve výši 2,5 milionu eur. Generální ředitel si od technologie slibuje snížení spotřeby paliva o 20 procent pro 70 až 80 procent světového lodního obchodu na trasách Tichého oceánu a Atlantiku. „Jsme naprosto přesvědčeni, že větrná energie je skutečně další velkou věcí, která radikálně změní a možná způsobí revoluci v lodní dopravě,“ prohlásil Bernatets.
Na twitteru však tento alternativní návrh na táhnutí lodi drakem sklidil spíše negativní a posměšné reakce. „Nemohu uvěřit, že znovu vynalezli plachty. Co bude dál, přidají parní stroj pro případ, že přestane foukat?“ napsal ironicky jeden z uživatelů. Že řešení společnosti Airseas vypadá prakticky, podotkl i Elon Musk.
„Myslím, že se jim říká plachetnice,“ domyslel si jiný uživatel a navrhl navrácení se ke kočárům taženým zvířaty.
Podobu létajícího draka společnosti Airseas a plachet vidí i další uživatel sociální sítě. „Plachetnice existují již po staletí,“ napsal s vysmátým emotikonem.
I další gratulují k inovaci nového konceptu: „Jaký to neotřelý nápad, využít samotný vítr k pohonu lodi přes otevřený oceán. Divím se, že tohle řešení ještě nikoho nenapadlo!“
„Bylo by levnější zaháknout loď za čínský balón,“ podotýká další a připomíná tím kauzu s čínským špionážním balónem vznášejícím se nad USA.