Mají odpůrci kácení nějaký les?

Uveřejněno dne 4 srpna 2011 000 9:54

sumavaMédia jsou stále plná Šumavy a kůrovce. Proč nejdou odpůrci kácení blokovat bobry na jižní Moravu, bobři tam kácejí daleko vzácnější stromy.

Mám kousek lesíka, kde jeden týden stály normální zelené stromy a druhý týden byl jeden strom dole bílý, řádil kůrovec. Pokud takový strom máte, nepokácíte ho a dovolíte se tak rozšířit kůrovci, dostanete tučnou pokutu. Můj lesík je malý, asi 30 stromů, tedy si nemůžu dovolit, aby mě kůrovec začal žrát další stromy, tedy rychle kácím a doufám, že jde pouze o 1 strom. Pokud by nějaký soused na kůrovce kašlal a nekácel, tak v zájmu svých stromů bych jednal, telefon na městský úřad, kde jeden inženýr má lesy na starosti a ten by určitě zakročil. Tedy závěr, kůrovec v lese, je potřeba jednat a ne se zavěsit do houpací sítě, tu mám někde také.

Špatně se mně chodí tím lesíkem, tedy jsem odřezával uschlé větve dole, navíc se tím suky „zacelí“ a případná prkna budou kvalitnější. Jenže i tyto uschlé větve bránily větru, nyní tam může vítr foukat více, v domě za lesem tak může být větší zima, silnější vítr může vyvracet stromy, zvláště pokud jsou podmáčené současnými srážkami. A v zimě tam může lépe proletět sníh. Tedy, závěr, opatrně i se suchými větvemi a stromy

A co z toho vyplývá pro Šumavu?
Pokud je tam kůrovec, je potřeba jednat. Ale kácení i suchých stromů může způsobit zvýšení působení větru na další stromy a při vichřicích by se mohly vyvracet další stromy. Tedy by bylo nejlepší nakažený strom pouze oloupat, což se nyní i dělo. A strom se může se po oloupání i natřít na zeleno, zelené a s umělými větvemi jsou i stožáry na mobily.
Oloupání stromu stojí 2500 Kč a může to dělat pouze někdo kvalifikovaný, z těch odpůrců kácení asi nikdo. Pokud strom neoloupeme, nakonec ho stejně „oloupe“ kůrovec a „nažraný odletí na další stromy. Máme peníze na oloupání stromů s kůrovcem? Nemáme, je krize, šetří se.
Co odpůrcům kácení brání strom před pokácením zachránit oloupáním a mohou si na něj dát cedulku se svým jménem, jako se to dělá v Zoo u zvířat? Asi umí jen mluvit a že by získali kvalifikaci na to loupání, to asi také nehrozí, to je zase práce.

My takovým „ochranářům“ říkáme „panelákoví ochránci„. Ti nemají žádný les, žádný pozemek, nemají žádné zkušenosti. Umí jen „radit“, jak to druzí mají dělat a diví se, že nikdo nejásá nad jejich radami, naopak, že je někam posílá. Tedy otázka: „Milí odpůrci kácení, máte nějaký les?“. Pak byste totiž byli v tom lese a starali se o něj, aby vám ho kůrovec nezničil.

A ještě zpět k těm bobrům. Dovedete si představit odpůrce kácení, jak se přivazují ke stromům, aby je bobři neporazili?

A můj závěr? Pokud se získají peníze, loupat, pokud ne, kácet.

Zdroj

TOPlist