Nejdřív spor o Green Deal. Sliby politiků pak převrátila umělá inteligence
Uveřejněno dne 29 dubna 2024 000 8:00Tématu Green Dealu a jeho možné revize se věnovali kandidáti pro volby do Evropského parlamentu v debatě Zavolíme!, která byla vysílána v pátek dopoledne během vyučování ve středních školách po celé zemi. „Emisní povolenky, jak jsou nastaveny, zadupou průmysl do země,“ řekl poslanec Jaroslav Bžoch, který je dvojkou kandidátky hnutí ANO.
„Jsme poslední generace, která s klimatickou změnou může něco udělat,“ hájila Green Deal lídryně kandidátky STAN Danuše Nerudová a řekla, že jí na tom záleží i proto, že má dvě děti.
Lídr kandidátky Přísahy a Motoristé sobě Filip Turek poukázal na to, že zatímco Evropa, která produkuje asi 8 procent emisí oxidu uhličitého, omezuje sama sebe, třeba Indie nebo Čína si s tím tolik hlavu nelámou.
Pozvání do studentské debaty přijali Jaroslav Bžoch (ANO), Marcel Kolaja (Piráti), Petr Mach (SPD + Trikolóra), Danuše Nerudová (STAN), Luděk Niedermayer (SPOLU) a Filip Turek (Přísaha + Motoristé sobě).
Nejsem nominována na eurokomisaře, řekla Nerudová
„Nejsem nominována na eurokomisaře, pan Kolaja je nominován,“ odpověděla velmi vyhýbavě Nerudová na dotaz moderátora, zda nebude pro voliče, o jejichž přízeň se uchází, zradou to, že má zájem i o post eurokomisařky.
Kolaja nominaci od své strany potvrdil. Vládní hnutí STAN a Piráti se již delší dobu přetahují o to, kdo má vlastně podle dohody v pětikoalici právo eurokomisaře navrhnout.
Během debaty měli studenti možnost posílat dotazy pro kandidáty prostřednictvím platformy Slido. Ty následně moderátor kandidátům položil v přímém přenosu.
Došlo tak i třeba na jazykovou zkoušku. Čtyři z účastníků debaty na místě předvedli, jak mluví anglicky – Kolaja, Nerudová, Niedermayer a Turek, zazněla i francouzština. Mach odpovídal česky, ale připomněl, že pro studenty napsal učebnici v angličtině.
Za dramaturgií Zavolíme! stojí studenti žurnalistiky z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v čele s Oldřichem Neumannem, který byl zároveň hlavním moderátorem debaty.
Debatu pořádala studentská vzdělávací platforma Based ve spolupráci s iniciativou Díky, že můžem a Smíchovskou střední průmyslovou školou a gymnáziem.
Studenti ukázali politikům, co dokáže umělá inteligence
Studenti si pro debatu kandidátů do eurovoleb připravili také překvapení. Každý ze šestice účastníků tak měl šanci slyšet z vlastních úst díky umělé inteligenci pravý opak toho, co hlásá strana či hnutí, které zastupují.
„Právě jste slyšeli pravý opak vašich volebních hesel z vašich vlastních úst, do kterých vám je vložila umělá inteligence. Je to něco, co zabralo maximálně pár hodin jednomu středoškolákovi,“ glosoval moderátor, co zaznělo hlasem Macha, Turka, Bžocha, Niedermayera, Nerudové a Kolaji upraveným pomocí umělé inteligence.
Co udělala umělá inteligence se sliby politikůPro koalici SPD a Trikolora je Česká republika až na posledním místě. Na jejích zájmech a suverenitě nám vůbec nezáleží. My jako Přísaha a Motoristé sobě jsme jako oni. My vás zradíme. Jako hnutí ANO se jdeme klanět Bruselu, ne bojovat za Česko. Prioritou koalice SPOLU je nebezpečná Evropa a slabší Česko. Naším záměrem je, aby v Evropě na vašich starostech nikomu nezáleželo. My Piráti chceme zbabělost pro Evropu a Evropu pro nás. Zdroj: zavolime.cz |
„Nikdo by neměl být uváděn v omyl,“ glosoval to Mach. „Určitá míra regulace je na místě,“ uvedla Nerudová.
„Musíme mít odolnější společnost, která se naučí, že všechno, co vidí a co slyší z nějakého záznamu, ne nutně musí být správné,“ řekl Pirát Kolaja.
Všichni politici v debatě se shodli, že nějaká míra regulace je kvůli hrozbě zneužití umělé inteligence při výrobě deepfake videí nutná.