ŠPANĚLSKO: Ideologicky nevhodné nádrže

Uveřejněno dne 26 listopadu 2024 000 8:00

Španělský premiér označil na klimatické konferenci nedávné povodně ve Valencii za ukázku toho, co svět čeká, nepřijme-li „drastická opatření“. Nicméně řada informací na konferenci nezazněla, například to, že Španělsko je evropským lídrem v rušení vodních nádrží. Plus malá exkurze do historie.

Na konci října zasáhly oblast Valencie bleskové povodně, které si vyžádaly stovky obětí o rozsáhlé materiální škody. V polovině listopadu se v Baku sešli světoví vůdci na klimatické konferenci COP29. Španělský premiér na konferenci zmínil tragédii ve Valencii jako důkaz globální změny klimatu. Nebyl sám. Předseda OSN Antonio Guterres řekl, že rok 2024 byl „velkou lekcí klimatické destrukce“ .

Následující fakta na konferenci nezazněla:

(1) Bleskové povodně nejsou ve Valencii vzácné

Každý říjen přijdou do oblasti Valencie deště, které spadnou zejména v horských oblastech, jež oddělují region Valencie od vnitrozemí. V roce 1957 postihly Valencii katastrofální záplavy, které způsobily rozsáhlé škody a smrt desítek lidí. Nebyly první, neboť podle Wikipedie jich bylo evidováno celkem 75 od počátku 14. století do konce 19. století. To je zhruba 12 povodní za sto let.

Povodeň v roce 1957 zaplavila části města a v některých oblastech bylo až 5 metrů vody. Téměř šest tisíc domů bylo zničeno.

Nejhorší záplavy zažila Valencie v roce 1517, kdy po čtyřiceti dnech vytrvalých dešťů zničila přívalová vlna všechny mosty ve městě, dvě stě budov a vzala život stovkám obyvatel.

(2) Lidé budovali nádrže odjakživa

Podle americké vládní vědecké agentury tvoří sladká voda 2,5 % celkové vody na zeměkouli. Většina sladké vody je v ledovcích a pod zemí, a proto tvoří povrchová sladká voda pouze 1,2 % z těch 2,5 % sladké vody na zeměkouli.

To je jeden z důvodů, proč lidé po staletí budovali vodní nádrže. Chtěli uchránit svoje sídla před povodněmi, zadržet vodu pro zemědělství a zajistit si trvalý zdroj pitné vody. Nejstarší známou vodní nádrží je Jawa na území dnešního Jordánska. Byla objevena v roce 1931 a její stáří se odhaduje na více než pět tisíc let.

Tehdejší obyvatelé se za pomoci soustavy vodních rezervoárů snažili uchránit před zimními povodněmi a zadržet vodu pro dlouhé a suché letní měsíce. Největší rezervoár byl dlouhý osmdesát metrů a jeho hráz byla vysoká 4 až 5 metrů.

(3) Odstraňte přehrady

Evropa a USA jdou v posledních letech obráceným směrem. V Evropě vznikla před několika lety organizace s názvem „Damremoval“ neboli „Odtraňování přehrad“. Jejím posláním je obnovovat „přirozený tok řek“. Stojí za ní několik mezinárodních organizací, z nichž asi nejznámější je WWF neboli „World Wildlife Fund“. Damremoval je částečně financovaná evropskou „Europe Climate Foundation“ a dalšími evropskými granty. Důvodem pro odstraňování vodních bariér je jejich negativní dopad na přirozené ekosystémy řek.

Jen v roce 2022 se organizace Damremoval podílela na odstranění 325 říčních bariér v 16 evropských zemích. Většinou se jednalo o splavy a jezy, které tvořily přes 70% odstraněných říčních překážek. Nicméně na seznamu odstraněných „bariér“ v roce 2022 je i deset hydroelektráren v různých evropských zemích, například ve Francii a Španělsku. V roce 2023 počet odstraněných vodních bariér v Evropě dále stoupl.

Zemí, ve které bylo odstraněno nejvíce vodních bariér, je Španělsko. Je daleko před ostatními zeměmi, neboť v roce 2022 se španělské skóre zastavilo na čísle 133. Je to téměř dvakrát tolik co druhé Švédsko a čtyřikrát více než čtvrtá Anglie. Evropa není jediná, která odstraňuje přehrady. V USA již zmizelo zhruba 2 tisíce přehrad.

(4) Mohly přehrady zabránit bleskovým povodním ve Valencii?

Protože řada témat v dnešní době je „ideologického“ charakteru, jsou některé informace propagovány více a některé méně či vůbec. Odpověď na otázku, jakou roli mohly při povodních sehrát odstraněné přehrady, není jasná. Přesto mohou napovědět některá fakta:

Ve španělském lokálním tisku vyšel před dvěma týdny článek, podle kterého přehrada z dob římského impéria zachránila obec v provincii Zaragoza, která leží na severu Španělska. Přehrada je vysoká 34 metrů, široká 27 metrů a uchránila 227 obyvatel obce od rozvodněné říčky Aguasvivas. Voda zadržená v nádrži staré 2 tisíce let také ochránila níže položené oblasti od povodňové vlny.

Mapa odstraněných vodních bariér na stránkách Damremoval (viz níže) ukazuje, že v okolí Valencie byla odstraněna řada nádrží, ale neposkytuje informace o jejich velikosti. Podle španělského tisku se jednalo spíše o menší zavlažovací nádrže.

 

Španělsko si bylo vědomo rizika záplav v oblasti Valencie. Po katastrofických záplavách z roku 1957 začala vláda stavět kanál Plan Sur, který odváděl vodu z původního říčního koryta na jih od města. Dokončen byl v roce 1973. Další plány zahrnovaly výstavbu protipovodňové retenční nádrže Cheste a odvodňovacího kanálu. Výstavba nádrže i kanálu byla zamítnuta z ekologických důvodů na počátku tohoto tisíciletí.

Část Valencie, která byla zdevastována bleskovými povodněmi minulý měsíc, se jmenuje Horta Sud a je klasifikována jako oblast s vysokým rizikem povodní a hustou zástavbou.

(5) Statistická data

Frekvence záplavových dešťů na území Španělska měřená podle maximálního množství srážek za 24 hodin na daném území vykazuje za posledních sto let spíše klesající trend. Během záplav ve Valencii minulý měsíc naměřili 772 litrů na metr čtvereční za 24 hodin. Rekord je 817 litrů na metr čtvereční z listopadu roku 1987 taktéž v regionu Valencia.

Post scriptum

Pozn. autora:

Cílem většiny zpráv o klimatu není informovat a přispět do věcné diskuze, ale vystrašit a vystresovat. Je to jednoduché, protože nikdo nepozná, které informace chybí. Záplavy ve Valencii nejsou neobvyklé a vláda vědomě odmítla výstavbu protipovodňových nádrží, které by město ochránily. Navíc ruší lidské stavby, jejichž cílem bylo odjaživa zadržet vodu v krajině a chránit před povodněmi. Španělský premiér poté odletí do Baku, kde propaguje „drastická opatření“ .

Aneb ať se bojí, oni budou povolnější. Vystresované děti jsou povolené vedlejší škody.

Zdroj

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist