Revize Green Dealu není možná. Jediné řešení je odstoupení

Uveřejněno dne 27 prosince 2024 000 8:00
Premiér Fiala dal zpátečku ve věci aut se spalovacími motory. Právě jeho kabinet prosadil zrušení tohoto typu motorů při svém předsednictví Rady EU. Poslankyně Karla Maříková (SPD) vysvětlila neČT24, že dnešní podoba Green Dealu prostor pro kompromisy nedává. Komplikují to odlišné zájmy členů unie.

Petr Fiala v pravidelné debatě pro Deník prohlásil, že revize Green Dealu je racionální nutnost. O budoucnosti spalovacích motorů by podle jeho slov měl rozhodnout trh, technologie a zákazníci, nikoliv regulace a nařízení Evropy. Přitom před rokem se právě Fialův kabinet chlubil tím, že schválil zákaz aut se spalovacími motory či rozšíření emisních povolenek pro domácnosti. Proč došlo k obratu v prohlášeních premiéra? Jde o populizmus před volbami?

Karla Maříková: Jeho současný postoj není nic jiného než politický pragmatismus a snaha reagovat na aktuální nálady ve společnosti a mezi voliči, jelikož se blíží volby do Poslanecké sněmovny, a tak se snaží přizpůsobovat své postoje převládajícím veřejným názorům, aby si zajistili větší podporu. Pokud se tedy ukázalo, že původní opatření nejsou mezi voliči populární, může se premiér snažit získat politické body změnou rétoriky směrem k méně regulativnímu přístupu.

Lze evropskou politiku Green Deal nyní vůbec revidovat nebo najít vhodný kompromis pro průmyslové státy?

Pokud se podíváme na současnou situaci, tak Green Deal je velmi obtížné revidovat tak, aby vyhovovala všem členským státům, zejména těm průmyslovým. Evropská unie prosazuje utopické cíle, které jsou často vnímány jako nekompromisní a obtížně splnitelné, zejména pro státy s výraznou průmyslovou základnou. Pro tyto státy může být přizpůsobení se přísným ekologickým normám finančně i logisticky náročné, a dokonce až devastující pro místní průmysl.

Snaha o nalezení kompromisu je komplikována rozdílnými zájmy členských států a tlakem na rychlé snížení CO2. Navíc, jakýkoliv pokus o revizi může být ze strany zeleně orientovaných členských států a organizací považován za oslabení závazků EU v oblasti boje proti klimatickým změnám a můžeme se setkat s odporem.
Z těchto důvodů nastavení Green Dealu neumožňuje nalezení kompromisu, a proto je jediná možnost, a to odstoupení od Green Dealu. Přineslo by to další benefit a to oslabení vlivu EU směrem k členským státům.

Jaké změny v Zelené dohodě by podle Vás zásadně zlepšily hospodářství České republiky?

Současné nastavení Zelené dohody nepřináší pro Českou republiku dostatečnou flexibilitu k podpoře jejího hospodářství. Pro zlepšení ekonomické situace je jediná možnost, a to úplné odstoupení od Zelené dohody.

Tímto krokem by se Česká republika mohla vyhnout přísným ekologickým regulacím, které jsou překážkou pro průmyslový rozvoj a ekonomickou konkurenceschopnost. Odstoupení by umožnilo větší svobodu v energetické politice a pokračování ve využívání tradičních energetických zdrojů, které by mohly podpořit stabilitu a růst ekonomiky.

Zdroj

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist