Ekoteroristi považují Šumavu za svůj majetek. Cizím vstup zakázán.
Uveřejněno dne 22 července 2015 000 9:14Více než 250 turistů se o víkendu vydalo z šumavského Březníku do nepřístupného Luzenského údolí a k hraničnímu přechodu Modrý sloup. Vyrazili tam přesto, že jim Správa národního parku Šumava akci nepovolila. Organizátorům hrozí pokuta.
Organizátory z občanského sdružení Otevřená Šumava nyní čeká správní řízení. Pochodem přitom chtěli podpořit záměr vedení správy park více otevřít turistům.
O povolení výjimky na sobotní akci požádalo sdružení s dostatečným předstihem. Nicméně orgán ochrany přírody, kterým je správa národního parku, ji neudělil.
„Jelikož se jednalo o nepovolenou hromadnou akci, došlo k porušení zákona, a proto povedeme správní řízení. Jeho výsledkem může být udělení pokuty organizátorovi akce,“ potvrdil mluvčí správy parku Jan Dvořák.
Žádost sdružení Otevřená Šumava zdůvodnilo tím, že to bude česko-německé setkání turistů na Modrém sloupu. Záměr byl vyjádřit pochodem, symbolicky po této stezce, podporu českému ministrovi životního prostředí a vedení národního parku v jejich proklamovaném záměru otevřít Šumavu turistům.
Spory o Modrý sloup trvají roky
„Spory o Modrý sloup se vedou už od 90. let. Vedení parku jen mění důvody, proč nemůže být toto krásné místo přístupné. Naposledy to zdůvodnilo výskytem tetřeva,“ konstatoval Radovan Holub z Otevřené Šumavy. Pravidelný monitoring přitom podle jeho slov ukazuje, že v Luzenském údolí je jich méně než v některých místech, která jsou naopak přístupná.
Zástupci parku v sobotu přímo na místě upozornili, že vstupem do Luzenského údolí účastníci poruší zákon. Někteří z nich se tak otočili, část přesto postupovala dál. „Nebylo naším zájmem vyostřovat situaci a represivními kroky průchodu takového množství lidí zabránit, nicméně protože došlo k porušení zákazů, povedeme správní řízení,“ reagoval ředitel Správy NP Šumava Pavel Hubený.
Dále zdůraznil, že průchod Luzenským údolím na Modrý sloup je jedním z 34 záměrů, které má více otevřít Šumavu. „Všechny tyto záměry musejí projít procesem EIA, což je jediná možná zákonná cesta, jak právě i cestu k Modrému sloupu otevřít veřejnosti,“ pokračoval Hubený.
Přístup není možný z důvodu ochrany přírody a ohrožených druhů. Správa Národního parku Šumava předpokládá, že o případném otevření této cesty by se v procesu EIA mohlo rozhodnout už v roce 2016.
Podle Holuba existuje hned několik variant, kudy Modrý sloup zpřístupnit a dosavadní postup považuje za politováníhodný. Před dvěma lety se trasu Luzenským údolím na krátký čas podařilo otevřít. Správa tehdy ujistila, že bude na zprůchodnění pracovat, ale dodnes se nic nezměnilo. Teoreticky by se tam lidé mohli i dnes dostat cestou po úbočí Špičníku. „Ta je však ve velmi špatném stavu a není řádně proznačená,“ zmínil Holub.
V podobném duchu dále upozornil například na Juránkovu chatu nedaleko vrcholu Svarohu a jezerní stěny Černého jezera. Dnes jsou z ní už jen ruiny, ale místo je stále pojmem. „Z německé strany je přístupné, od nás nikoli. To považuji za diskriminaci našich turistů,“ upozornil Holub.