Greenpeace, o co vám jde a kdo vás za to platí?
Uveřejněno dne 11 října 2016 000 14:10
Greenpeace vadí, že dva ze čtyř kotlů elektrárny podstupují modernizaci, po níž by mohly být v provozu do roku 2030. Greenpeace chce apelovat na veřejnost a politiky, aby rekonstrukci odmítli, kdyby se neuskutečnila, musela by elektrárna provoz v roce 2020 zastavit. Jenže modernizace se již rozběhla.
Kdo by zaplatil vlastníkovi elektrárny již vynaložené náklady? Vsadím se, že Greenpeace by se do toho nehrnuli.
Proč Greenpeace protestují zrovna ve Chvaleticích, když po modernizaci bude elektrárna s přehledem splňovat všechny limity a normy? Například zastaralé elektrárny v Číně či jiných částech světa vypustí snad za den víc emisí, než zmodernizované Chvaletice, takže jediné, čeho by Greenpeace dosáhli, je, že blokují rekonstrukci, která pomůže lidem z Pardubicka k výrazně čistšímu ovzduší.
Pokud by se elektrárna zavřela, jakým způsobem by se nahradily dodávky elektřiny a tepla? Vzhledem k tomu, že jaderné elektrárny mají v posledních měsících dost problémů samy se sebou, přišli by Greenpeace určitě s nápadem, že využijeme obnovitelné zdroje, ideálně soláry. A ještě lépe jim kvůli tomu zase přisypeme do kasičky. Jako by nestačilo, že se solárním baronům na podporách vyplatily už stovky miliard.
A kdo to zaplatí? Odpověď je jednoduchá, daňoví poplatníci. Greenpeace na to určitě nepřispějí. To jim ale nebrání, aby tento nesmysl požadovali.
A poslední otázka zní, kdo na tom vydělá? Například zmínění solární baroni. Ale nebudou to třeba i samotní Greenpeace? Nejsou všechny jejich protesty jen profesionálně odvedenou prací za předem sjednanou provizi? Odpověď aktivistů bude samozřejmě znít, že je to nesmysl. Jenže věříte jim? Já ne. Zejména proto, že místo toho, aby bojovali oproti skutečnému poškozování životního prostředí, chtějí zablokovat ekologizaci elektrárny. A taková provize ze stovek miliard, to je přece lákadlo.