Ratlíka Macrono ňafajícího na G20 o klimatu nebral nikdo vážně, a tak musel ze svého „diktátu“ vycouvat
Uveřejněno dne 2 srpna 2019 000 13:46Francouzský prezident Emmanuel Macron dorazil na summit G-20 do Japonska s hrozbami, že např. v závěrečném komuniké této skupiny se musí mluvit o Pařížské klimatické dohodě 2015, nebo že Francie nic nepodepíše, uvedl Bloomberg.
„Jestli si nebudeme schopni sednout kolem stolu a pustit se do ochrany klimatu, tak v tom Francie nepojede,“ řekl. „Je to tak jasné.“
Pak ale z toho začali couvat jeho pomocníci – když jeden poukazoval, že není možné diskutovat o hypotetičnostech a další říkal, že to nebyla přeci žádná hrozba – Macron prostě jen naznačoval, jaké má Francie priority.
Také prezident Evropské rady Donald Tusk s Makronovými komentáři nesouhlasil, když v pátečních prohlášeních k reportérům řekl, že G20 by japonskému ministerskému předsedovi Shinzo Abemu spíše měla pomoci s formulováním závěrečné deklarace, než aby někdo hrozil, že ji bude bojkotovat.
O pár hodin později při tiskové konferenci s Abem Macron ze svých pozic vycouval, kdy jen řekl, že pokud nebude francouzská klimatická iniciativa přijata: „Tak jsme se sešli zbytečně.“
Do pátku pak Macron vycouval ještě více, když prostě jen bez jakýchkoliv hrozeb řekl, že klima by mělo být pro G-20 závažným problémem.
Jak si všímá Boomberg: „Klima a biodiverzita pro Macrona vždy představovaly významné problémy – jednak proto, že ta průlomová Pařížská dohoda 2015 byla podepsána právě ve francouzské metropoli – ale také nabyla na větší důležitosti, když si francouzská strana Zelených v květnových volbách do Europarlamentu urvala významné zisky. Macron tedy kalkuluje, že voliči upřednostňují tvrdší ekologistickou aktivitu, by se pro něj mohli stát důležitým zdrojem podpory.“