Spacáková stávka skončila. Protestující studenti opustili vestibul Karolina
Uveřejněno dne 20 listopadu 2019 000 9:48Dvacítka studentů, která od středy okupovala Karolinum, se po tříhodinovém jednání s vedením domluvila na okamžitém ukončení stávky. Studenti zároveň stáhli požadavek na odvolání rektora Zimy. Dohodli se s akademickým senátem, že UK bude iniciativní při řešení změn klimatu. Proti protestujícím v pondělí jejich spolužáci vydali petici.
Vedení univerzity v pondělí protestující vyzvalo, aby do 18 hodin opustili budovu univerzity. Dvacítka protestujících se s nimi nakonec domluvila na okamžitém ukončení stávky, což také poměrně rychle učinila. A to i přesto, že podle zástupce protestujících Matyáše Jakubů hodlali stávkovat minimálně do úterý.
„Vedení Univerzity Karlovy vítá kroky předsednictva Akademického senátu Univerzity Karlovy, které vedly k dnešnímu ukončení okupační stávky protestujících mladých lidí, vystupujících za iniciativu „Univerzity za klima,“ sdělil tiskový mluvčí UK Václav Hájek pro idnes.cz.
Akademický senát podle Hájka vyzval univerzitu, aby byla při naplňování požadavků spolku „Univerzity za klima“ iniciativní.
Bezprostředně po uzavření dohody vyšli demonstranti na nádvoří Karolina, kde se shlukli do hloučku, slavili a vykřikovali „vítězství“ a „svoboda“. Zhruba o 45 minut později začali vyklízet ležení u vrátnice rektorátu a snímat plakáty vyvěšené na budově i na oplocení areálu. Na úklid budovy dohlíželi zástupci univerzity, vše se dělo bez konfliktů.
Předsednictvo akademického senátu dnes v podvečer vyzvalo studenty k ukončení okupační stávky a navrhlo jim, aby přišli o svých požadavcích diskutovat do příslušných odborných komisí. Demonstranti nejprve označili požadavky za ultimativní, po několikahodinovém jednání sami přišli s požadavkem, aby akademický senát usiloval o odvolání Zimy a o klimatickou neutralitu UK do roku 2022.
Po dalším jednání protestující požadavky zmírnili a dohodli se s představiteli akademického senátu na konečném znění stanoviska, které předsednictvo senátu obratem schválilo.
Stanovisko uvádí, že „předsednictvo Akademického senátu Univerzity Karlovy bere vážně požadavky týkající se klimatu předložené iniciativou Univerzity za klima a vyzývá vedení UK, aby projevilo iniciativu při jejich naplňování“. Prorektor Jan Royt následně řekl, že vedení UK výzvě vyhoví.
Proti protestujícím rovněž dnes vznikla petice, kterou podepsalo přes 300 posluchačů a absolventů UK.
„Domníváme se, že nedůstojné, neslušné a hrubé chování některých členů Univerzit za klima vážně poškozuje dobré jméno Univerzity Karlovy v očích jak laické, tak i odborné veřejnosti. Proto organizaci Univerzity za klima žádáme, aby v zájmu dobrého jména a nerušeného chodu Univerzity Karlovy ukončila blokádu a celou věc začala řešit konstruktivně, nekonfliktně a demokraticky,“ stojí v petici proti stávkujícím studentům v Karolinu.
Signatáři petice zároveň žádají, aby se stávkující chovali slušně k rektoru Tomáši Zimovi. Podle protestujících by Zima měl rezignovat, protože se podle nich staví nezodpovědně k ochraně klimatu. Zástupce stávkujících o víkendu prohlásil, že na místě zůstávají, protože rektor výzvy k rezignaci odmítá. Rektor již dříve v reakci na protest uvedl, že změnu klimatu považuje za vážný problém, ale protestující podle něj nemají zájem o diskusi.
Prostory vestibulu v Karolinu, kde sídlí rektor a centrální orgány UK, obsadili studenti minulý týden ve středu. Předtím strávili jeden den a noc v budově Filozofické fakulty UK, kde stávkovali za lepší ochranu klimatu a snižování emisí. Svůj protest směřovali k vládě, po přesunu do Karolina ho ale namířili hlavně proti rektoru Zimovi.
„Rovněž se chceme distancovat od marxistických, komunistických a jiných extrémně levicových názorů, které byly v posledních dnech na půdě Univerzity Karlovy, zvláště pak na půdě Filozofické fakulty UK, projevovány a šířeny,“ stojí dále v petici.
Univerzita Karlova má kolem 45 000 studentů. Mezi zhruba 20 protestujícími v Karolinu jsou i studenti z jiných škol. Petici proti nim podepsalo do dnešních 20:00 zhruba 300 lidí.