Červený kříž se musí věnovat závažné hrozbě klimatické změny a ne podružnostem jako epidemie
Uveřejněno dne 17 března 2021 000 13:02Mezinárodní federace společností červeného kříže a červeného půlměsíce (IFRC) vydala zprávu stanovující klimatickou změnu jako větší nebezpečí pro lidstvo než současná pandemie wuhanského koronaviru.
Generální tajemník IFRC Jagan Chapagain tento týden na tiskové konferenci řekl: „Samozřejmě je tu koronavirus, a ten má dopady na naše rodiny, naše přátele, naše rodiče a (…), což je nesmírně, velice závažná krize, s níž se současný svět potýká.“
Dodal: „Podle našeho názoru bude mít klimatická změna větší střednědobý a dlouhodobý dopad na lidský život a na Zemi,“ hlásí Paris Match.
Od vypuknutí epidemie wuhanského koronaviru zemřelo na tento virus a komplikace jím způsobené asi 1,32 milionu lidí.
„Máme štěstí, že příští rok budeme míst proti Covidu vakcínu, a doufejme, že do pár let budeme schopni dopady Covidu-19 zvládnout,“ řekl Chapagain, tvrdil ale, že „proti klimatické změně žádná vakcína není.“
Pro porovnání Paris Match uvádí, že extrémní počasí a přírodní katastrofy domněle připisované klimatické změně vedly ke smrti 410 000 lidí, čili průměrně ročně 41 000 lidí po dobu deseti let.
Podle Světové zdravotní organizace (WHO) jen od 10. do 16. února na wuhanský koronavirus globálně zemřelo přes 50 000 lidí.
IFRC vyzvala, aby se vyčlenilo nejméně 50 miliard dolarů na adaptace potřebné pro 50 rozvojových zemí s tvrzením: „Tato částka je ve světle globální reakce na ekonomický dopad pandemie nicotná.“
Prohlášení Červeného kříže přichází pár měsíců poté, co výzkumníci Australské národní univerzity (ANU) navrhli, že klimatická změna by se měla uvádět na úmrtních listech jako příčina úmrtí s tvrzením, že úmrtí na klimatickou změnu by mohla být 50 větší, než se dosud myslelo.
V srpnu Vatikán vydal dokument srovnávající klimatickou změnu a pandemii koronaviru s tvrzením, že ten virus je „předehrou rozbíhajících se krizí spojených s klimatickou změnou a útoky na biodiverzitu.“