Jednou z takových oblastí je i informování o riziku, které hrozí kvůli povodním. Zatímco kvůli hrozbám od ekologických aktivistů jako organizování útoků a ničení veřejného i soukromého majetku muselo být do německého Mnichova povoláno 4 500 policistů a nad městem kroužily helikoptéry a organizace Greenpeace obsadila nádrže před místem automobilové výstavy IAA Mobility s požadavky, aby Německo přestalo automobily vystavovat či je dokonce zcela používat s odvoláním také na nedávné záplavy, článek Bjorna Lomborga upozorňuje, že ve skutečnosti na mnohých místech už záplavy nejsou takovým nebezpečím, jako tomu bylo před rozmachem automobilismu a technologií.
Podíl nákladů na povodně na hrubém domácím produktu se od roku 1903 v USA snížil téměř desetkrát na 0,05 % HDP, zatímco roční riziko úmrtí při povodních kleslo téměř třikrát.
Nejde přitom jen o Spojené státy, platí to i se zahrnutím rozvojových zemí. Celosvětové údaje jsou skromnější, ale výzkum povodní ukazuje, že náklady v poměru k HDP a úmrtí v poměru k počtu obyvatel se od roku 1980 do roku 2010 snížily na celé zeměkouli.
I přesto však chce Spojené království na klimatické konferenci OSN v Glasgow razantně tlačit na ostatní státy, aby ve prospěch klimatu položily nemalé oběti. Koordinátor britské diplomacie v otázkách klimatu a vyslanec Spojeného království na listopadové klimatické konferenci John Murton se pro server E15.cz v tomto roce vyjádřil, že si jeho země klade za cíl vyzvat všechny státy, aby si „nastavily vlastní dlouhodobé strategie na dosažení uhlíkové neutrality“.
Fotogalerie: – Ekoaktivisté vs. policie
Země by podle něj měly platit i těm státům, které prohlásí, že „pociťují následky klimatických změn“ a také „chudé a zranitelné státy“.
Připomíná, že „vyspělé státy se v rámci Pařížské dohody zavázaly vytvořit do roku 2020 finanční mechanismus, pomocí něhož poskytnou nejméně sto miliard dolarů ročně na ochranu klimatu v rozvojových zemích“. K dohodě se připojila i Česká republika a premiér Andrej Babiš (ANO) jí vyjádřil plnou podporu i na summitu OSN v New Yorku, takže dotování chudších států čeká i české občany.
A to není vše. Podle britského diplomata bude nutné, aby šlo na klima více peněz i od lidí pohybujících se ve finančnictví. Platit prý bude „každý, kdo ve světě rozhoduje o financích“. Od toho si Murton slibuje k oněm stům miliardám dolarů z veřejných financí získat navíc biliony dolarů i z privátního sektoru.