Bagry ve službách propagandy

Uveřejněno dne 2 května 2025 000 8:00

Tušíte, jaké pracují bagry v norském Oslu a anglickém Londýně? Bohužel i takové články je už potřeba číst ostražitě. Novinář samozřejmě může mít svou víru, ale nesmí to ovlivňovat jeho práci. Alespoň tedy ne moc. Když nedokáže psát bez projevu své víry a redakce jej nekoriguje, můžeme si přečíst třeba pozoruhodný článek právě o bagrech. Samozřejmě těch elektrických.

„Elektrifikace ovládá stavebnictví. V Oslu budou brzy mít jen bagry na baterky,“ takový titulek má článek na portálu iDnes. Věříte-li rychlému přechodu na výhradně elektrický pohon, je to pro vás dobrá zpráva. Jenže hned první věta stejného článku usvědčuje titulek ze lži: „Většině staveništím po celém světě i nadále dominuje naftou poháněná stavební technika.“ (Použitým tvarem slova staveniště není třeba se nyní zabývat…) Jak to tedy je? Opravdu „elektrifikace ovládá stavebnictví,“ nebo je to zbožné přání autora?

Z dalších řádků zmíněného textu je evidentní, že jde o zbožné přání, na čemž se se ještě dlouhou dobu nic nezmění. A autor textu to sám přiznává. Protože elektrické bagry ve velkém fungují jen v norské metropoli, objevují se v Číně a zkušebně se objevily i v Londýně.

Článek také objektivně uvádí problémy, které elektrické bagry brzdí. Nepřekvapivě jsou stejné jako u elektromobilů – dlouhá doba nabíjení, krátká životnost baterií a vysoká cena. A stejně jako u elektromobilů se i v tomto případě objevuje víra ve všemocné dotace…

Lhát se zkrátka nemá

Nakonec se zdá, že titulkem článek neopatřil jeho autor. Ten je sice zřejmě příznivcem elektrifikace, ale nezpronevěřuje se novinářskému řemeslu. Toho se dopustil ten, kdo dělal titulek. Ten je totiž ve zřejmém a zásadním rozporu s textem článku. A jak to u aktivistů bývá, neuvědomil si zjevně, že takovým titulkem páchá víc škody než užitku.

Dokud se totiž o elektrifikaci (stejně jako o všech ostatních zelených záležitostech) nebude psát objektivně a v kontextu, bude jejich vynucované zavádění působit jen další a další problémy. Tak, jako je tomu v energetice, kde bezhlavé zavádění obnovitelných/občasných zdrojů energie (OZE) a vynucované odstavování zdrojů řiditelných (především uhelných) vede k nehoráznému růstu cen elektřiny, jež se projevuje ztrátou konkurenceschopnosti průmyslu ve státech v EU. Lhát se zkrátka nemá. Ani když prý jde o klima…

Zdroj:

 

TOPlist