CO2?

Uveřejněno dne 9 května 2024 000 17:28

Nastal den dovolených a různých cest. Čeho si lze povšimnout? Co Vás trkne do očí a zaujme? A proč se zbláznila především Evropa? To jsou otázky, které nás mohou napadnout.

Elektroaut jednoznačně za poslední 4 roky přibylo poměrně dost. Stejně tak nabíjecích stanic. O tom nelze diskutovat. Pozorujete li při cestách po Evropě provoz kolem sebe, pak se občas podivíte elektromobilům na dálnici, to proto, že netušíte, kam se jeho odvážný majitel vydal. Ale vzhledem k tomu, že i u nás potkáte Teslu či jinou zvrhlost s cizí poznávací značkou, je pravděpodobné, že se s krátkým dojezdem naučili lidé žít. Ve městech je koncentrace vozidel s potřebou vyhledávat zásuvku poněkud větší a logičtější, nicméně jasná převaha spalovacích motorů je i na Západu zjevná. Přesto lze konstatovat, že nás pojízdné vysavače budou asi nějakou dobu provázet životem.

Pokud si vlastníci ekoaut myslí, že šetří přírodu, pak jen zopakujme fakt, kterým je až 7x vyšší zátěž životního prostředí při jejich výrobě, než je tomu u běžných aut. Ani provoz není nijak zvláště ekologický, protože elektřina, respektive její produkce není nikdy bezemisní, což platí i pro větrné a solární elektrárny. Navíc zbytek vozidel, pomineme li jeho pohon, je víceméně konvenční a opotřebování brzd, pneumatik a dalších dílů sebou nese stejné zatížení přírody jako u všech ostatních aut a motocyklů. Vezmeme li poté v úvahu likvidaci a recyklaci použitých kousků, pak u těch spalovacích motorů jde o jednodušší a efektivnější verzi úklidu a využití zbytků. Ekologie tak dostává paradoxně zabrat více od progresivních aut s elektromotory. Navíc CO2 vycházející z výfuků našich aut je potřebné pro růst vegetace a de facto se jedná o přirozené hnojivo a vytváření životaschopného prostředí. Kdyby tomu tak nebylo, neviděli bychom podél německých dálnic ani keřík, natož vzrostlé stromy.

Vynechme silniční dopravu. Zkuste někdy pozorovat provoz na velkých letištích. Každou minutu se vznese velký kovový pták s plnými nádržemi leteckého benzínu. Jsou ho tuny potřebné na každý let, což platí i o soukromých či nákladních letadlech. Provoz je hustý, výroba CO2 a všeho možného dalšího také, přesto si ekoteroristé vzali na ,,paškál“ automobilismus. Bez letadel bychom se vrátili o 150 let zpět, to asi nechceme. A pokud se k letecké dopravě bude přistupovat s respektem a budou regulovány nesmyslné lety s jedním pasažérem v obřím boeingu tvářícím se jako Mesiáš přinášející osvobození od CO2 (třeba Leyenová), můžeme v pohodě létat dále.

Paradoxem je pohled do přístavů. V nich stojí nádherné jachty všech rozměrů. Viděli jste někdy tankování do těchto lodí? Je li dostatečně luxusní, má aspoň 5 pater, tak trvá i celý den a přívodní hadice má průměr 10 cm. Nevíme, kolik poté parníček uplave, ale prý to není nic moc. A to se nezabýváme velkými nákladními škunery schopnými naložit řádově stovky kontejnerů, kubických metrů plynu či tisíce lidí. To musí být vír v nádržích, když se nastartují jejich lodní agregáty. Jak velkou část celkové nosnosti zabírají nádrže? A o co horší je podobná verze lodi z elektrickým pohonem? V Číně jednu takovou kocábku vyrobili a dle údajů jsou to 2/3 toho, co uveze. Myšleny monočlánky v útrobách stroje. To zní úsměvně, navíc k dobití je třeba malá elektrárna. Po pár stovkách kilometrů.

Boj Evropské komise za čistější dopravu je jen obrovská komedie ulehčující Číně převzít moc nad automobilovým průmyslem. Tato velmoc nikdy pořádná auta se spalovacími motory nedělala, ovšem v elektronice se rychle posunula do čela světové produkce. EU ji otevřela trh a pomohla přeskočit jednu generaci vozidel. Likviduje se evropská chlouba a místo ní k nám expandují čínští výrobci s dvouletou historií. Chce li větší důkaz idiocie evropských politiků, máte ho tím na stole. Ne, neříkáme, že elektromobilitu je třeba hned zavrhnout. Ale vyzkoušeli jsme si ji, bylo to vzrušující, obohatilo to trh a někdo v ní našel zalíbení. Ok. Ale jedete li ve sportovním autu, práská Vám z výfuku, vidíte mnoho zvedlých palců. To se Vám v Tesle nestane. Ať klidně elektroauta jezdí, ovšem bez výhod a umělé podpory. Bude zajímavé pozorovat, kolika lidem zůstane nadšení pro ně. A mimochodem, ty solární parky kdekoliv jsou skutečně pěkně hnusné.

Zdroj

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist