Deset klimatických tvrzení, které není třeba dokazovat

Uveřejněno dne 20 prosince 2023 000 8:00

Deset axiomů, na kterých stojí teorie o změně klimatu, vyhynutí druhů, vědecké neomylnosti a ekonomické katastrofě.

Pokud není nutné diskutovat o aktuálních závěrech klimatologie, musí platit deset následujících tvrzení.

Klima se bez vlivu člověka už nemění

Klima se v historii měnilo bez vlivu člověka. Od roku 950 n.l. do roku 1250 panovalo v regionu severního Atlantiku takzvané středověké klimatické optimum, které se vyznačovalo výrazným oteplením. Po něm přišla malá doba ledová. Možnými důvody jsou podle vědců změny v solární aktivitě nebo odlišná cirkulace vody v oceánech.

Je naprosto vyloučené, aby jakákoli změna klimatu v současnosti byla způsobena podobnými vlivy jako před tisíci lety.

Příroda ztratila schopnost adaptace

Oteplení klimatu způsobí vyhynutí korálů na Velkém bariérovém útesu u Austrálie, píší média. Koráli žijí na útesu desítky tisíc let. Pokud má oteplení klimatu způsobit jejich vyhynutí, musí se jako živočišný druh vyznačovat naprosto nulovou schopností adaptace nebo se teplota vody v oceánech za desetitisíce let ani nehla. To samé musí platit pro tisíce jiných živočišných druhů, které jsou na planetě déle než lidé. 

Bude to sice dražší, ale levné

Energie z obnovitelných zdrojů, jejichž materiálové náklady na jednotku výkonu jsou násobně vyšší než u klasických elektráren, jejichž kapacita musí být zálohována ze 100 % a jejichž provoz musí být státem dotován, bude levná.

Experty nezajímají peníze

Lidstvu se podařilo vychovat novou vyšší formu vědců a expertů. Za každé situace řeknou, co si doopravdy myslí, i když to bude znamenat, že přijdou o granty. Je naprosto vyloučené, aby se zachovali stejně, jako když William Harvey přišel s teorií oběhu krve v lidském těle a poslal na smetiště dějin názor, že krev vzniká v játrech. Lékaři tehdy jeho objev vehementně kritizovali, protože by se v té době lukrativní léčebná metoda pouštění žilou stala nepotřebnou. To už se nestane. 

Experti jsou světci

Je naprosto vyloučené, aby se vědci spojili proti někomu, kdo zpochybňuje většinový názor. Nemůže se opakovat historie, kdy vědci organizovali přednášky, na kterých pálili knihy Alberta Einsteina, protože jeho teorii označili za pavědu, a napsali knihu „Sto autorů proti Einsteinovi”. Tohle by dnes už neudělali.

Bez zvládnutí jednoduchých modelů je možné budovat ty složité

Navierovy-Stokesovy rovnice popisují proudění kapalin a plynů. Odvodil je Francouz Claude Navier a Ir George Stokes před dvěma sty lety. Vstupuje do nich několik parametrů jako tlakový spád, třecí síly nebo viskozita a hustota. Nicméně pokud je tekutina v turbulentním stavu, je řešení Navierových-Stokesových rovnic extrémně obtížné.

Důkaz existence hladkého řešení Navierovy-Stokesovy rovnice v prostoru je na seznamu sedmi matematických problémů, kterým se říká Problémy tisíciletí.

Lidstvo není schopno popsat proudění kapaliny v potrubí v turbulentním stavu, přesto je schopno připravit spolehlivý počítačový model klimatu, do kterého vstupuje násobně více proměnných a popisovaný systém je násobně komplexnější než proudící kapalina.

Nespolehlivé modely se staly najednou přesnými

Všechny výstupy klimatických modelů, které v minulosti předpovídaly vývoj klimatu na nejbližší období, byly nesprávné, neboť se ani náhodou nestalo to, co předpovídaly. Více zde. K žádnému převratnému zlepšení klimatických modelů nedošlo, možná právě naopak, neboť vědci sami přiznávají, že komplexnost modelování klimatu je ohromující. Přesto platí, že modely, které se v minulosti mýlily, se nemohou mýlit v předpovídání budoucnosti. 

Teplota oceánů se exaktně měří z kýblu vody

Satelitní měření teploty je k dispozici od konce sedmdesátých let. Do té doby měřili teplotu vody v oceánech, které tvoří většinu plochy Země, nabíráním vody do dřevěných veder nebo na vstupu do chladicích systémů motorů záoceánských lodí, ovšem pokaždé v jiné hloubce.

Měřící stanice na Zemi byly před stopadesáti lety rozmístěny velice nerovnoměrně a na půlce zeměkoule nebyly žádné. Viz obrázek níže. Přesto lze zpětně, klidně i sto padesát let dozadu, určit průměrnou teplotu na Zemi s přesností na desetiny stupně.

Mazání názorů je důkazem vědeckého přístupu

Zvýšení průměrné teploty na Zemi je minimálně v geografickém pásu střední Evropy spíše přínosem. Tvrdí to alespoň studie Deloitte vypracovaná podle metodiky Mezinárodního měnového fondu. Deloitte ji smazal, neboť se „její interpretace neshoduje se společenským postojem firmy”. Mazání názorů, které nepodporují požadované závěry, je důkazem, že lidstvo postupuje podle historií prověřeného vědeckého přístupu. 

Jediným řešením je středověk

Člověk dokázal zkrotit nevyčerpatelný zdroj energie z jádra, uložit 95 % všech světových informací do přístroje, který nosí každý v kapse, a osídlit dříve zcela neobyvatelné části světa. Přesto je pro lidstvo jediným řešením variability klimatu návrat do středověku, ovšem s tím rozdílem, že člověk nebude moci chovat ani krávy.

Zdroj

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist