Die grüne Gefahr im Mitteleuropa
Uveřejněno dne 15 března 2024 000 8:00V červnu 2024 se budou konat volby do Evropského parlamentu. V té souvislosti se vyjádřila vedoucí kandidátka evropských zelených, soudružka Terry Reintke, že zelení získají dobrý výsledek i v nových členských zemích Evropské unie.
Vcelku děsivý článek, kdy zelení partajníci nemají ani špetku sebereflexe, zveřejnil chorvatský deník Jutarnji list 1. března 2024 a přečíst si jej v původním znění můžete zde. Čeština a srbochorvatština zas tak rozdílné nejsou.
A proč se zrovna chorvatské noviny zajímají o blouznění zelené soudružky? Mimo jiné proto, že Evropská strana zelených přijala do svých řad koalici Možemo, která má 48 % mandátů v záhřebském zastupitelstvu a skládá se z aktivistické strany Záhřeb je náš (19 mandátů ze 48), Nové levice (3 mandáty) a Zelené alternativy – Udržitelného rozvoje Chorvatska (1 mandát). Obyvatelé Záhřebu si tak mohou užívat vymožeností zelené politiky, nejnověji např. usilovat o klimatickou neutralitu.
Zelený mentální mor neohrožuje jen Záhřeb. V pražském zastupitelstvu, čítajícím 65 mandátů, Piráti (v Evropském parlamentu členové frakce Zelení/Evropská svobodná aliance) mají 13 křesel, Praha sobě pak 11 křesel. Tj. dohromady 37 % mandátů.
V lublaňské městské radě čítající 45 křesel má Hnutí Svoboda (dřívější název Strana zelených aktivit) 8 mandátů, Pirátská strana Slovinska 1 mandát. Tj. 20 %. Zahrneme-li i List Zorana Jankoviće – starosty, za jehož vlády (a z katarských peněz) vznikla v lublaňské čtvrti Bežigrad mešita – s 18 mandáty, jsme na 60 %.
Ve varšavském zastupitelstvu se 60 křesly, mají 37 křesel strany Občanské koalice. Její součástí jsou kromě Tuskovy Občanské platformy i Zelení či levostředové, sociálně liberální strany Polská iniciativa a Ano! Pro Polsko.
V Bratislavě na tom nejsou o moc lépe. Ve 45členném zastupitelstvu má koalice Team Bratislava, Progresivní Slovensko a Svoboda a solidarita 29 mandátů, tj. 64 %. Sice PS je v Evropském parlamentu členem frakce ALDE (podobně jako naše ANO) a SaS ECR, ale i tak jsou bratislavské ulice zdobeny zelenými sloupky, roztodivnými malůvkami a nevyužívanými cyklopruhy a řeší se klimatická neutralita.
Z empirie vyplývá, že zelený/progresivistický mentální mor, tak typický pro německy mluvící země (v Mnichově či Kolíně nad Rýnem jsou Zelení největšími stranami v městských zastupitelstvech), zasáhl výraznou část městského obyvatelstva ve středovýchodní Evropě. Lék asi zatím nemáme a události v Utrechtu, o nichž již předřečníci psali (např. 18. února a 3. března 2024), nebudou pro tuto část veřejnosti dostatečným varováním. Byl bych moc rád, kdyby se zelená soudružka mýlila a zelené a progresivistické strany v našem koutu Evropy ve volbách do Evropského parlamentu pohořely.