Dostali přes prsty
Uveřejněno dne 6 ledna 2014 000 13:32Jméno autora: Jiří Wagner.
Bez velkého zájmu proběhla o vánočních svátcích médii zpráva, že Rusko opustili poslední příslušníci organizace Greenpeace. Ostatně posledním, kdo by měl zájem na nějaké velké publicitě, je v tomto případě nejspíš zmíněná organizace sama. Bylo to totiž fiasko.
Třicet členů komanda Greenpeace si totiž dovolilo hodně – v polovině září se pokusili vyšplhat na ruskou ropnou plošinu Prirazlomnaja v Barentsově moři, což si ovšem Rusové nenechali líbit. Vojenská stráž je zadržela, převezla na pevninu a zde byli vsazeni do vězení. Všichni Zelení mírové byli do konce listopadu ve vazbě, poté je pustil soud na svobodu, nesměli však opustit Rusko Vyšetřovatelé je původně obvinili z pirátství, posléze obvinění zmírnili na výtržnictví, ale stejně jim hrozilo až sedm let za mřížemi.
Celá událost měla pochopitelně velký ohlas v Evropě a Severní Americe (zbytku světa je tato organizace když ne neznámá, pak lhostejná). Záležitost byla dokonce řešena Mezinárodním soudem pro námořní právo v Hamburku, který Rusku nařídil propustit zadržovanou loď Greenpeace Arctic Sunrise a její posádku. Vladimir Vladimirovič ovšem udělal na celý soud dlouhý nos – Moskva toto soudní řízení od začátku bojkotovala a už dříve oznámila, že případný verdikt bude ignorovat.
Protože si ale ruský prezident uvědomoval, že dlouhý soudní proces s příslušníky komanda Greenpeace by mu ve světě na popularitě nepřidal, zabil několik much jednou ranou – v polovině prosince vyhlásil amnestii a jedním podpisem se zbavil hned několika problémů, které jej stavěly do nepříznivého světla: propustil obtížný hmyz z Greenpeace, na svobodu vyšel jeho někdejší, nyní už k rozumu přivedený konkurent Chodorkovský a z kriminálu se dostaly i výtržnice ze spolku Pussy Riot. Putin tak ukázal svou vlídnou tvář, má čistý stůl a může se věnovat „své“ olympiádě (a bohužel také islamistickým teroristům, jak před pár dny ukázaly události ve Volgogradu).
Příslušníci organizace Greenpeace, tito „hrdinové naší doby“, dostali za vyučenou. Joj, holenkové, Ruská federace není Česká republika, kde si můžete beztrestně lozit po střeše sídla předsedy vlády a dovádivě skotačit na jeho zahradě. V Rusku – a za Putina obzvlášť – dostanete za své vylomeniny přes prsty.
A když už byl parafrázován název Lermontovova románu, lze v souvislosti s členy organizace Greenpeace parafrázovat i to, co o hlavní postavě knihy píše česká Wikipedie: cyničtí bohémové, v nichž kladné city ubila prázdnota života a kteří můžou své nadání projevit jen v tom, že svými činy lidem škodí a celým svým životem se stávají pro společnost neužitečným.