Drahé energie nejsou chyba Fialy, ale vlastnost Green Dealu
Uveřejněno dne 2 prosince 2023 000 12:31Velkým tématem je další zdražení energií a „díky“ tomu, že se mají výrazně zvýšit poplatky za regulovanou část ceny energií. Fiala mluvil a následně Síkela tvrdil jeho muziku, že prý jde o jen nějaké nepatrné procentíčko, to přece podle nich, každý z nás, snadno unese. Co je to procentíčko, že. Zajímavé ovšem je , že když jde o platy státních zaměstnanců, důchody nebo třeba minimální mzdu, atd. tak Fiala, Síkela a další tvory z Obludária, pro něž procentíčko je nic, najednou dostanou krvavou kopřivku a vidí rudě! V takovém případě nás procentíčko dostává okamžitě do bankrotu. Dokonce i zlomky toho procentíčka.
K tématu si jako vždy, napsal svoje klučík Kovanda. Zajímavě, ale už nyní říkám, že věc vidím o dost jinak – viz můj tradiční dovětek:
Ale pojďme na ten Kovandův článek
Lukáš Kovanda: Drahé energie nejsou chyba Fialy, ale vlastnost Green Dealu
V téhle zemi Green Deal zjevně nemá šanci. Ještě ani pořádně nezačal a celý národ – lidi i firmy – už brečí, že zdraží elektřina. A hněvem lidu vystrašení politici svolávají mimořádné tiskovky. Tak znova: cílem Green Dealu je masivní umělé zdražení „špinavých“ energií, kterých je většina. Takové, jež podnítí přechod na zelené energie, které ale potřebují vyšší míru flexibility elektrizační soustavy, a zejména fosilní, případně jadernou zálohu, pročež jsou celkově výrazně dražší. To teď právě mají Češi začít pociťovat na vlastní peněžence.
Zdražení elektřiny není nějakou nežádoucí poruchou, je to přímo stěžejní záměr Green Dealu. Akorát že to politici lidem takto moc neříkají, pokud si to tedy vůbec sami uvědomují. Tak to povězme za ně. Bez masivního zdražení fosilní elektřiny nemůže Green Deal nikdy dosáhnout svých ambiciózních cílů. Cílů, které tedy, ačkoli to už je jiná písnička, i přes svoji ambicióznost nemají bez výraznějšího zapojení Číny, USA, Indie… stejně šanci byť jen zbrzdit, natož zvrátit proces klimatických změn, neboť EU už teď představuje z globálního hlediska příliš malého a vlastně celkem nevýznamného emitenta skleníkových plynů.
Zdražení regulované složky plateb za elektřinu domácnostem o 71 procent je nebývalé. Ale jde – při pohledu do nadcházející doby – stále právě jen o začátek.
Dosud meziročně zpravidla docházelo ke změnám regulované složky v rozsahu jednotek procent, a to často spíše nižších jednotek. Jistou výjimkou byl loňský rok, kdy Energetický regulační úřad redukoval regulovanou složku o bezmála sedmnáct procent. Jakkoli toto snížení bylo nebývale rozsáhlým meziročním pohybem, v porovnání s nyní zamýšleným zdražením, o oněch 71 procent, byl jeho rozsah pouze zhruba čtvrtinový. Ale doba mizivých meziročních nárůstů, ba poklesů regulované složky je pryč. I tak je navrhované navýšení regulované složky v podání Energetického regulačního úřadu neúměrné a mohlo být rozloženo alespoň do dvou let.
Energetický regulační úřad každopádně v markantním navrhovaném zvýšení regulované složky zohledňuje zejména to, že cena silové elektřiny je v Česku stále na poměrně vysoké úrovni, a to navzdory razantnímu poklesu v porovnání s loňskými astronomickými maximy. Vždyť cena silové elektřiny kupované na rok dopředu je nyní v Česku zhruba o 230 procent vyšší, než odpovídá průměru let 2014 až 2019.
Proč Čechům zdražuje elektřina
Tento růst cen silové elektřiny v řádu stovek procent odráží několik faktorů.
Zejména se jedná o dopady války na Ukrajině a odstřihávání podstatné části EU od relativně levných ruských energií, zejména plynu. Dále jde o důsledek zelené agendy EU, jejímž hlavním cílem je – v souladu se souborem regulací v podobě zmíněného Green Dealu EU – dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050. S tím je spojeno například zdražování emisních povolenek. Cena emisní povolenky EU v posledních pěti letech vzrostla o zhruba 400 procent.
Ve vyšší ceně silové elektřiny se odrážejí také další faktory, jako je například německá energetická transformace – takzvaná Energiewende – a s ní související odklon Německa od provozně relativně levné výroby jaderné elektřiny.
Rapidní růst cen silové elektřiny je na evropských burzách, i v Česku, patrný zvláště od druhé poloviny roku 2021. V příštím roce jej tedy lidé v Česku pocítí dosud nejpalčivěji právě i v regulované složce svých plateb za elektřinu.
Relativně drahá silová elektřina totiž zvyšuje náklady na elektřinu určenou na krytí ztrát elektrizační soustavy a taktéž obecně náklady na poskytování podpůrných služeb. Od roku 2021 také vzrostly náklady na investice v elektrizační soustavě, které odrážejí vyšší ceny stavebních prací i materiálů. Navíc, probíhající nárůst počtu zdrojů obnovitelné energie zapojených do elektrizační soustavy vyžaduje kvůli jejich neřiditelné povaze a silné závislosti na nevyzpytatelných povětrnostních podmínkách více prvků flexibility, například v podobě denní akumulace, které ovšem opět zvyšují cenu elektřiny pro konečné odběratele z řad domácností či firem.
Dalším zdrojem růstu regulované složky ceny elektřiny je zásah vlády v podobě ukončení platby příspěvku za obnovitelné zdroje energie. V příštím roce bude tato platba uskutečňována samotnými domácnostmi a firmami, nikoli z prostředků veřejných rozpočtů. Vláda tím chce přispět k ozdravení veřejných financí. Letos platbu odpouštěla – brala ji tedy na sebe –, aby ekonomice od drahých energií alespoň částečně ulevila.
Po poklesu cen silové elektřiny má nyní vláda zjevně pocit, že této úlevy už dále není třeba. Vláda na domácnosti a firmy přenáší od příštího roku opět také platby související se zmíněnými technickými ztrátami v přenosové a distribuční soustavě nebo rovněž uvedené platby na podpůrné služby.
Shrneme-li, v nárůstu cenu regulované složky elektřiny se tak odráží jak vlastní markantní zdražení silové elektřiny na burzách EU, které je zvláště patrné v letech 2022 a 2023, a pak také fakt, že na rozdíl od letoška už vláda nebude od drahých energií domácnostem a firmám ulevovat za cenu nárůstu veřejného zadlužení.
Vláda se zde chytla do vlastní pasti. Tak dlouho – ještě v opozici – strašila veřejnost rozvratem, ba bankrotem veřejných financí, ač zjevně sama uvěřila této nepodloženosti. A musí nyní úporně konat kroky, kterými jakoby veřejné finance ozdravuje. Připomeňme jen, že žádná ratingová agentura ani loni, ani letos Česku rating nezhoršila. Agentura Standard & Poor’s ve svém říjnovém posudku označuje stav tuzemských veřejných financí za solidní a zadlužení za přiměřené. To vše ještě před nabytím účinnosti legislativy ke konsolidačnímu balíčku.
Je přitom třeba si uvědomit, že Green Deal je postavený na masivních dotacích, a tedy nárůstu zadlužení, jež samo o sobě ochromí ekonomiku EU a zhorší životní úroveň lidí (kvůli kombinaci vyšších daní a nižších mezd). Vedle dotací se Green Deal opírá o extrémně nízké úrokové míry, uměle v uplynulých letech zmanipulované Evropskou centrální bankou, „tiskem“ bilionů eur. Za tyto „vytištěné“ biliony zase občané platí zhoršením životní úrovně v podobě vysoké inflace.
Výrobci větrníků skřípou zuby
Není náhodné, že akcie klíčových výrobců turbín větrných elektráren v EU, jako je Siemens Energy nebo Orsted, v prostředí vyšších úroků padají prudce k zemi. Vyšší úroky, jež výrobce turbín větrných elektráren takto drtí, jsou nutné ke zkrocení mimořádně vysoké inflace, kterou výrazně přiživily právě předchozí extrémně nízké, nulové úroky a nezřízený „tisk“ bilionů eur.
Akcie německého Siemens Energy jsou od přelomu let 2020 a 2021 dole o nějakých 75 procent, pročež tento podnik žádá německou vládu v přepočtu o zhruba 400 miliard korun mimořádné sanace z kapsy daňového poplatníka. Vskutku, zelená energie není levná.
Dánský Orsted padá dokonce o zhruba 80 procent, v porovnání s vrcholem zelené mánie na přelomu let 2020 a 2021 (viz grafy níže). Tehdy, v době neudržitelně nízkých, ba nulových úroků, přece bylo heslem doby, které znělo i Českem, že „Green Deal je příležitost“.
Green Deal je možná příležitost, ale zatím zhusta hlavně pro země typu autoritářské Číny či Kataru. Primárním cílem Green Dealu totiž rozhodně není energetická bezpečnost a nezávislost na energiích ze zahraničí, i když to tak politici někdy vykládají. Naopak. V rámci zelené agendy země EU zavírají své uhelné doly a svá ložiska zemního plynu, Německo dokonce vypnulo své jaderné elektrárny.
Místo toho se do EU vozí plyn z Kataru a dále třeba z USA nebo z Austrálie. A takové Německo má být dle odborných prognóz v solární energetice v roce 2025 z 95 procent závislé na dovozech z Číny…
oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo
Počteníčko jak se patří. tedy jestliže máte hodně dobrou životní pojistku a rodina je zrovna v naprosté finanční krizi a před bankrotem ji může zachránit jen vaše rychlá smrt a výplata plnění z té vaší životky. Protože když tohle čte obyčejný člověk, tak si doslov a koleduje o to, aby ho okamžitě klepla příslovečná Pepka. A žádná pojišťovna si netroufne tvrdit, že jste spáchal rafinovanou sebevraždu, takže rodina bude zachráněna…
Jinak je to poukázka buď přímo do blázince na hospitalizaci nebo důrazný vzkaz do Blaníku tamním rytířům, že už je opravdu nejvyšší čas vyjet a to Obludárium, co tady a v Bruselu bačuje, je skutečně potřeba urgentně rozehnat a roznést na kopytech. A podle toho, že onehdá Chebsko zaznamenalo rekordní zemětřesení, tak nejspíš už blaničtí rytíři sedlají. Stáje nejspíš mají někde pod Komorní hůrkou..
Dost srandiček. V titulku Kovanda píše, že Fiala za zdražování nemůže.Že jako za všechno může jen a jen Brusel! Vřele nesouhlasím! Co udělal Fiala , kromě planého žvanění a podbízení se evropským papalášům, aby ochránil zájmy českého občana?
Odpovím si sám – nic! Ba právě naopak , ještě se chlubil, jak s ním v Bruseli spokojeni byli…
Přesné není ani Kovandovo sdělení, že za to může jen ten do zelena zblázněný Brusel. Samozřejmě, že je to jeho kšeft a agenda. Ale všechno musí odkývat – zatím- národní vlády. A ta naše kývá opravdu horlivě, Ba nejhorlivěji ze všech dost možná. A ještě jedna věc – když ceny energií loni vystřelily do ekonomického vesmíru, tak jsme slyšeli, že je to díky Putlerovi a jeho válce. Jak to, když jsme našli substituci za ruské dodávky a ceny energií jdou dolů, že nakonec nula od nuly pojde a spíše bude hůř???? To opravdu jen ten green deal? A proč se ho tedy Fiala a spol. nepokusili zablokovat?
Opravdu se poplatek za regulovanou složku musel takhle urvat ze řetězu???? Nepochybně je green deal jádrem všeho zla. A jeho dopady na Evropu budou strašlivé. prostě ztratíme jakoukoliv konkurenceschopnost. Se vším všudy, co to přinese. když se fanatici dostanou k atributům moci, jinak to ani skončit nemůže!!!! Kde fanatik, tam smrtelně nebezpečno!!!! Smrtelně. Evropský občan líný přemýšlet to dostane z obou laufů a v plné parádě. Pak uvidí , zač je toho , když akceptoval blouznění všech Timmermansů, Bearbockových a Gret a všech jim na roveň postavených. Naprostá většina toho, co v Kovandově článku stojí, minimálně 5 let na Kose dávno čtete. Nyní se ta písmenka jakéhosi malého blogu zhmotní do faktury vašich dodavatelů energií….
Jak se vám čte, že se Evropa úspěšně odstřihla od levných ruských energií, že Green Deal je možná příležitost, ale zatím zhusta hlavně pro země typu autoritářské Číny či Kataru. Primárním cílem Green Dealu totiž rozhodně není energetická bezpečnost a nezávislost na energiích ze zahraničí, i když to tak politici někdy vykládají. Naopak. V rámci zelené agendy země EU zavírají své uhelné doly a svá ložiska zemního plynu, Německo dokonce vypnulo své jaderné elektrárny.
Místo toho se do EU vozí plyn z Kataru a dále třeba z USA nebo z Austrálie. A takové Německo má být dle odborných prognóz v solární energetice v roce 2025 z 95 procent závislé na dovozech z Číny????
Paráda všech parád, že?
To ovšem není zdaleka všechno! On totiž hrozí akutní deficit a ve velkém, zejména u elektřiny! A bruselští ajatolláhové a jejich národní pohunci nahání zaslepené obyvatelstvo do chiméry elektromobility!!!! Vytápění už nemá být možné ani dřevem z vašeho lesa, ale jen tepelným čerpadlem!!!! Kde na to vezmou ti bruselští obchodníci z deštěm a prodavači zelených snů reálné zdroje elektřiny? Kde dostatečně dimenzované přenosové soustavy?
Tohle je evidentně netrápí. Oni zdražují povolenky, aby se klasická, tedy uhelná energetika nevyplatila!!! Neznám v historii příklad, kdy si někdo něco sám od sebe zdražil, aby ho to ekonomicky zničilo!!! To až nositelé současného progresivismu a zelení magoři! Napříč Evropou. Aby se stali závislými na Číně a Kataru!!!! Nazdar koště!
Prostě katastrofa, kam se člověk podívá.
Ale že vás zajímá to zdražení konkrétně? Dám sem tři screenshoty ze Seznamu.cz,
kde se to pokoušeli spočítat. Pro různé typy spotřeby elektřiny.
Docela pozoruhodné a názorné tabulky:
Všimli jste si jak cena silové elektřiny – to je to, co vás zajímá a proč jste ochotni platit, se stává stále marginálnější kvůli tomu jak stoupají poplatky za bláznění ekoteroristů a green dealových dealerů?
Moc pěkné, kus úžasně odvedené propagandy a vymývání mozků Seznamem je to meziroční srovnání cen 23/24!!! To se musí nechat, to je kus skvěle odvedené masové lobotomie redakcí Seznamu. Vychází z toho ono pověstné – lidi nebojte se, je to jen procentíčko!!!
Jenže pro mne platí srovnání na rok 22, kdy jsme ještě měli uzavřené smlouvy na „normální ceny“!!!!A tam je nárůst brutální!!! Takhle to fungovalo v normálních časech a já bych očekával, že se situace bude normalizovat k tehdejším hodnotám!!! Nikoliv, že energetické cenové běsnění, díky neschopnosti Fialy a jeho Obludária, se stane novým normálem! Není proto žádný důvod. Jen to, že si to ukrajinský protektor v Praze přeje, protože bruselská komandatura mu tak zavelela!
A ještě přidám další screenshot ze stejného zdroje, aby bylo jasno, z čeho všeho sestává ona tak expandující regulovaná složka elektřiny:
Nevidím důvod platit za OZE. Jsme proti nim, nechci je, mám je za výplod chorého mozku. Ovšem ještě více mne irituje, když se na internetu diskutuje o zvednutí rozhlasových a televizních poplatků o pár kaček. Jak se proti tomu lidé vehementně ohrazují, že ČT ani kačku. Asi by večerníčky, Star Dance a filmy měla produkovat zadarmo… Ano „zpravodajství“ ČT je bezesporu hnus. Fialový a už hodně dlouho. Ale každý z nás má možnost použít dálkový ovladač a prostě je vypnout a mít od nich pokoj. Poplatek za OZE, které nechci se vypnout nedá. Podobně poplatek za jistič, za systémové služby, atd. Ale hlavně ten za OZE. A je asi tak 5x větší než poplatek ČT. A kde je nějaké pobouření bodrých občánků, aspoň trochu srovnatelné s tím poplatkem za TV???
Nadávejme! Sami sobě! Sami sobě!