Euronesmysly na pokračování

Uveřejněno dne 13 února 2015 000 13:50

Asi před rokem jsme upozornili v kampani naše voliče na nezměrné množství nesmyslných a buzeračních direktiv pocházejících z dílny Evropské unie, slepě implementovaných do našeho právního řádu. Bohužel, záplava těchto euronesmyslů neustává.

V dubnu bude v důsledku známé „žárovkové“ EU normy (EC) No 245/2009 ukončen prodej vysokotlakých výbojek. Zákaz se týká kompletního portfolia vysokotlakých rtuťových výbojek (HPL – Mercury), směsových výbojek ML a vysokotlakých sodíkových výbojek SON-H. Laikovi tato označení moc neřeknou, ale jde o ty výbojky, co stále ještě svítí v lampách pouličního osvětlení v řadě měst a obcí a jsou rovněž používány v průmyslových a zemědělských podnicích. Významnou výhodou svítidel, která používají tyto výbojky je jednoduchost, absence jakékoliv elektroniky a s tím spojená nízká cena a jejich dlouhodobý bezporuchový provoz.

EU jako důvod zákazu uvádí nízkou energetickou účinnost těchto světelných zdrojů. Výbojky HPL a ML mají dle nomenklatury EU energetický štítek nejvýše B, to rozhodně není špatné, a navíc takové označení nese řada jiných „nezakazovaných“ světelných zdrojů. Z našeho pohledu by mělo být výlučně na rozhodnutí obce či podnikatele, jaké světelné zdroje použije a kdy a za jakých okolností přistoupí k velmi nákladné rekonstrukci, respektive výměně svítidel.

Celou kauzu navíc staví úplně na hlavu zákaz výbojek SON-H, které byly vyvinuty jako přímá náhrada výbojek HPL s cílem dosažení úspor elektrické energie a vyšší účinnosti. Tyto výbojky mají EU energetický štítek A nebo A+ a přesto jsou předmětem zákazu. To již není o euronesmyslech, ale zde musíme spíše hovořit o systémové korupci, s cílem přinutit spotřebitele nakoupit v důsledku zákazu zcela nová svítidla, přestože jim stávající plně vyhovují. Výměna svítidel je velmi drahá záležitost. Není třeba připomínat, že velká část nákladů na tuto výměnu půjde v rámci měst a obcí z veřejných zdrojů. Za dané situace nezbývá, než upozornit všechny provozovatele svítidel, aby si prověřili, pro jaké výbojky jsou určena a v případě, že používají výbojky HPL, ML nebo SON-H, aby se dostatečně předzásobili na celou dobu životnosti svítidel, kterou u nich ještě předpokládají.

Zdroj

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist