Je hospoda veřejným prostorem?
Uveřejněno dne 3 února 2016 000 8:40V prosinci se Sněmovna začala zabývat předlohou, která přinese úplný zákaz kouření v restauracích a barech. Pokud projde, od poloviny letošního roku si už v hospodě nezapálíte.
Jedni se nemůžou dočkat, druzí se rozčilují. Stranami sporu však nejsou pouze nekuřáci proti kuřákům, jak by se mohlo zdát. Proti sobě stojí i tzv. „regulátoři“ a „ochránci vlastnických práv“. Tedy ti, kteří chtějí podnikatelskou svobodu omezit a ti, kteří říkají, že má být právem provozovatele, rozhodnout se, jaký tip podniku chce provozovat – zda kavárnu či bar, zda kuřáckou hospodu či noblesní vyvoněnou restauraci.
Já sama jsem nekuřák. Cigarety mi smrdí. Když si můžu vybrat (což obvykle záleží na společnosti), jdu raději do nekuřáckého podniku. Přesto i já s plošným zákazem kouření v restauracích nesouhlasím.
Je to totiž o svobodě. Proč by si podnikatel nemohl rozhodnout, jaký tip podniku chce provozovat, které klienty chce obsluhovat? A proč by se kdokoliv z nás nemohl rozhodnout, do kterého z těch podniků půjde? – zda do nekuřácké kavárny (třeba s dětským koutkem) nebo do kuřáckého baru?
Od zastánců zákazu kouření se objevují argumenty, že hospody jsou veřejným prostorem a proto by měl stát dohlížet na to, zda v nich není poškozováno veřejné zdraví. Tedy chránit zejm. pasivní kuřáky a děti před negativním příkladem. Pokud to tak je, nemělo by být v našem zájmu spíše to, aby kuřáci zmizeli z ulic, než abychom je vyháněli na ulice a chodníky před restauracemi? Neměli by teda hlavně těm dětem prostě „zmizet z očí“? A jsou hospody více veřejným prostorem než ulice?
Proč zase ta „militantní“ řešení? Proč nikoho nenapadlo třeba „pouhé“ důsledné oddělení kuřáckých a nekuřáckých prostor. Nebo klidně důsledné vymezení kuřácká – nekuřácká restaurace? A pak ať si každý vybere, kam půjde. Tady ale někdo chce zase vybírat a rozhodovat za nás všechny…
A že jde o peníze? Vláda si prý slibuje úbytek kuřáků a tím snížení nákladů až 5mld. korun na zdravotní pojištění. Doufám, že v tomhle svém sociálně-inženýrském výpočtu počítá tedy i s výpadkem příjmů ze spotřební daně.