Jen do nich!

Uveřejněno dne 19 prosince 2016 000 11:18

Podle zlomového rozhodnutí soudu musí mít solární elektrárna elektroměr, aby dosáhla na státní podporu za daný rok. Tuto podmínku nesplňovala řada zdrojů uvedených do provozu v letech solárního boomu. Čerpají tak více peněz, než na kolik mají nárok.

Desítky i stovky solárních elektráren v Česku mohou přijít o tučnou podporu ze státní kasy a od odběratelů elektřiny. Městský soud v Praze dal vůbec poprvé za pravdu Státní energetické inspekci (SEI) ve sporu s provozovatelem solární elektrárny. Potvrdil tak, že elektrárna byla zprovozněna později, než uváděl její majitel.

SEI jméno elektrárny nezveřejnila, podle mluvčí městského soudu v Praze Markéty Puci se však jedná o elektrárnu Solar Černilov, které inspektoři vyměřili sankci 11 milionů korun. Zdroj o výkonu dva megawatty vlastní společnostZBB Investments se sídlem na Kypru a nárok na podporu získala v samém závěru roku 2010.

Od 1. ledna 2011 přitom razantně klesla výkupní cenasluneční elektřiny z 13 korun za kilowatthodinu na 5,72 koruny. I minimální zpoždění by tak pro majitele znamenalo, že na elektrárně vydělá mnohem méně, než předpokládali. Zároveň by na zdroj dopláceli méně i spotřebitelé elektřiny a stát, kteří obnovitelné zdroje dotují více než 40 miliardami korun ročně.

Nárok na dotaci vzniká montáží elektroměru

Doposud však nebylo zcela zřejmé, jakým okamžikem při výstavbě elektrárny vzniká na dotované výkupní ceny nárok. Převládal názor, že tím momentem je stav, kdy elektrárna dokáže vyrábět elektřinu. Podle nejnovějšího rozhodnutí soudu nestačí elektřinu jen produkovat, ale je potřeba ji i dodávat do sítě a její množství kvantifikovat. Jinými slovy elektrárna musela mít instalovaný elektroměr.

To byl i argument SEI. Ostatní soudy sice mohou dospět k jiným závěrům, nejnovější verdikt však znamená, že výklad inspektorů není nesprávný. „Toto rozhodnutí soudu by tak mohlo mít dalekosáhlé dopady, co se výše nároků na podporu týče, pro desítky až stovky výroben v celé České republice,“ kvitoval šéf inspekce Pavel Gebauer.

Inspekce prověřila v uplynulých letech stovky solárních elektráren v Česku. U několika desítek z nich zjistila, že podmínku elektroměru nesplňují. Za to jim udělila pokuty v celkové výši 52 milionů korun (více čtěte zde), přičemž sankce pro Solar Černilov byla druhá nejvyšší.

Prověrka SEI se zdaleka netýkala všech solárních parků v Česku a zaměřovala se spíše na ty menší. Největší výrobny sluneční elektřiny tak mezi pokutovanými provozy chybí, nezřídka se však jimi však zabývá policie a státní zastupitelství a i jim by mohlo aktuální rozhodnutí posloužit jako vodítko.

Solárníci: elektroměrů byl nedostatek

Podle ředitelky Solární aliance Veroniky Hamáčkové je rozhodnutí soudu absurdní. Montáž elektroměru totiž není záležitostí majitele panelů, ale distribučních společností. Tedy ČEZ, E.ON nebo Pražské energetiky.

„Majitel solární elektrárny tak ani nemůže rozhodnout o datu jeho montáže. Navíc z praxe víme, že v dané době byl nedostatek elektroměrů. Nedává smysl, aby v termínu dokončená a funkční elektrárna přišla o podporu jen kvůli problémům na straně distribučních společností,“ říká Hamáčková s tím, že detaily rozhodnutí soudu ještě nemá k dispozici.

Podle ní navíc zástupci Energetické regulačního úřadu i SEI provozovatelům v roce 2010 tvrdili, že elektroměr pro uvedení do provozu není potřeba. „V roce 2013 však došlo na energetické inspekci k absurdnímu názorovému zvratu a ta pak začala kontrolovat datum instalace elektroměru. Lze tedy očekávat, že se proti takové úřední šikaně výrobci budou bránit,“ dodala Hamáčková.

Elektrárna o výhodnější ceny automaticky nepřijde

Nejen Solar Černilov, ale i další pokutovaní majitelé solárních elektráren, hrají o velké peníze. Udělená pokuta je jen menším trestem. Mnohem větší následky by na ně měl přesun do nižší sazby výkupní ceny stanovené pro rok, kdy už měly elektroměr.

V takovém případě by zřejmě museli jejich vlastníci vracet již vyplacenou podporu a pro následujících zhruba 15 let životnosti elektrárny by se spokojit s výrazně nižšími zisky. V závislosti na velikosti elektrárny jde o desítky až stovky milionů korun.

Udělením pokuty ani rozhodnutím soudu o vyplácení podpory v rozporu s pravidly však automatiky nárok na vyšší podporu neztrácí. O tom bude nyní muset rozhodnout operátor trhu OTE. Legislativa je přitom v tomto směru velmi nejasná.

Zdroj

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist