KDE JSOU TY LESY?

Uveřejněno dne 30 července 2022 000 13:48

Děsně jsem se nakrknul. Děsně. České Švýcarsko je krajina, kam jsem, jako vesnický chlapec, vyrážel na první rande. Kde jsem na pytlačku chytával pstruhy a pak si je pod převisem pekl, kde jsem se koupával nahatý s mou nastávající v Kamenici. No báječné. Před čtrnácti dny jsem do pískovců vzal své dva mladší haranty. Že si pobloudíme krásnou přírodou. No to byl zážitek za všechny peníze.

Kde jsou ty lesy, křičel jsem v duchu. Polovina stromů sežraná kůrovcem, žádná snaha kůrovce zahnat. Všechny ty suché mrtvé smrky trčely do nebes a vypadaly tak ukrutně zoufale. Pískovce pěkné, příroda usychající. A ne usychající strašlivou změnou klimatu, jak šermují různí aktivističtí ekologové. Když jsem se koupával v Kamenici v mládí, bylo stejné vedro, stejné sucho. Jen neuhodil kůrovec a všechno nežral.

Při procházce lesní spoustou jsem si říkal – proč ten les nechrání před náletem nenechavého brouka? Jak to, že neodváží napadené stromy a neobnovují les už teď? Vždyť kůrovec už ve velkém úřaduje tři roky. A ejhle, stačí se podívat na rozhodnutí vedení Národního parku České Švýcarsko z roku 2019: „My jsme na jaře 2019 vydali rozhodnutí pro naše lesníky, že už nebudeme proti kůrovci zasahovat ve vnitřních částech národního parku,“ řekl pro ČTK mluvčí parku Tomáš Salov.

A jsme doma. Bezzásahové nicnedělání, které přivodilo kolaps lesu, jeho vyschnutí a následný požár. A k tomu nemusel přispět nedbalý táborník, který si rozdělal v lese oheň a odešel, ale stačil pouhý střep pohozený ve vysušené trávě. „Jsem přesvědčen o tom, že za tím stojí člověk, nebyla tu žádná bouřka. Stoprocentně si tam nějaký nezodpovědný člověk udělal ohýnek, odešel a toto je následek,“ řekl bez jakéhokoliv důkazu stoprocentně si jistý Pavel Benda, ředitel správy Národního parku České Švýcarsko, který by měl na svou funkci okamžitě, okamžitě rezignovat a příštích pár let vykonávat veřejně prospěšné práce. Není to zase malá domů, kdy vedení parku už roky a roky bojuje proti trampům, kteří si do parku chodí na divoko a mimo vyznačené ohrádky pro turisty? I já tak s mou nastávající prošlapal celé pískovce.

Zvláštností je, že za celé ty roky, co parkem prošly stovky a stovky trampů a udělaly stovky a stovky táboráků, les chytl natruc právě teď, když se vedení parku rozhodlo nechat les bezzásahově vyschnout na troud. Nebo to není divné? Sto let, co u nás je tramping, a tři roky, kdy se vedení parku rozhodlo udělat z lesa dřevní masu vhodnou na podpal. Jo, jasně, můžou za to trampové. To je logické. Naprosto. Benda si je stoprocentně jistý. No aby nebyl, když z jeho rozhodnutí se z lesa stal troud, kde stačil jeden střep a týden vedra a hoří to tam tak, že to jde vidět i v Praze a vinou toho premiér Fiala sestoupil gestikulovat jako vrtule mezi nehodný lid a prošel se kolem hasičů u národního parku, aby mohl být vyfocen u vládnutí živlům.

Bezzásahovost je ovšem trendy a jenom naiva hloupá má něco proti. Není tomu tak. Sice si můžu připadat jako tele, které věci nerozumí, ale když se obrátím na autoritu, možná začnu mít právě s autoritou pravdu. A tak tady máme jednu autoritu. „Příčinou takto rozsáhlého a devastujícího požáru není jen v této oblasti běžné sucho, ale zejména ponechání obrovského množství suchého požárně nebezpečného množství dříví v lese, což ale nelze vnímat jen jako dopad kůrovcové kalamity, ale spíše jako důsledek rozhodnutí správy parku,“ říká předseda CZECH FOREST think tanku Jan Příhoda (podtrženo mnou). Božínku, vidím to úplně stejně. Takže na vině je hystericky aktivistické vedení parku, které se rozhodlo k nezasahování.

Povaha hysterika se pozná i na jeho vyjádření. I zašel jsem si pro pár hysterických slov mezi naše politické vedení. Ministr pro místní rozvoj a šéf pirátské partaje se nechal slyšet stran požáru. „Obrazy a záběry z masivního požáru Českého Švýcarska jsou hrozivé, je prý zasaženo víc než deset hektarů lesa a oheň neutichá. Jeho šíření je o to snadnější, že je krajina vyprahlá, ničí ji sucho a různé extrémní výkyvy počasí navázané na změnu klimatu. Vliv mají i dozvuky kůrovcové kalamity,“ napsal na Facebook Ivan Bartoš.

Sucho bylo běžné. Žádné extrémní. V létě bývá vedro. Takové vedro by se nepodepsalo na NP České Švýcarsko nijak výrazně, kdyby vedení parku nerozhodlo, že naskočí na hipsterskou politiku bezzásahovosti. Neprobíhají ani extrémní výkyvy počasí navázané na změnu klimatu, jak tvrdí ministr Bartoš. V létě je teplo. V zimě zima. Celý požár je důsledek toho, že se o park náležitě nikdo nestaral a nechal tam schnout doslova palivové dříví na hromadě. A u toho se čekalo, kdy to chytne. A chytnout to zákonitě muselo.

Ale když kejhá jedna husa, rozkejhá se celé hejno. „Musel bych mít klapky na očích a nepřemýšlet rozumem, což by nebylo vůbec pravicové, kdybych neviděl, že se klima určitým způsobem mění a že celá Evropa čelí požárům způsobeným neobvykle vysokými teplotami,“ řekl uvědoměle premiér Petr Fiala pro CNN Prima News s očima, v kterých se odrážel veškerý smutek světa, a velmi procítěně zařehtal nad klimatickou změnou. Dalo se vytušit, že v kapse žmoulá tubu s lepidlem a snivě přemýšlí (což pravicoví politici Fialova ražení dělají rozumem, to abychom věděli a nezapomněli) o tom, že se na protest přilepí ke korunovačním klenotům.

Ale ono to bude mít své následky. V první řadě budou tamní strážci daleko víc nahánět trampy a lidi, kteří chtějí projít pískovce na vlastní pěst (což se dělo desítky let bez problémů). Teď proti takovým lidem bude mít vedení parku argumentační kladivo – zapálili jste celý les, nezodpovědní chuligáni. Druhým dopadem bude argumentační kladivo změny klimatu a extrémních změn počasí, jak se vyjádřil velectěný a z běžných letních třiceti stupňů Celsia k smrti vyplašený Ivan Bartoš. Neuvidí humpoláctví bezzásahovosti národního parku, které je faktickou příčinou, bude tvrdit, že je za tím extrémní výkyv počasí… kde, kde je, kdy proběhl? Nasněžilo uprostřed léta? Uhodily mrazy? Migrují k nám tučňáci? Nebo sloni? Kde je ten extrém? Vždyť bylo jen týden vedro. Jak se to tak v létě stává a lidé jsou z toho nadšení, protože můžou nafouknout motýlky a vyrazil polykat sinicemi zanesenou vodu v nedalekém rybníku. Jako už věky. Ale zároveň jsou z toho patřičně povinně vyděšení, protože je to strašlivý extrém, takové třicítky v létě. Strašlivý extrém. Bože, takový extrém.

Štve mě to, protože nekompetentní a aktivistické rozhodnutí o bezzásahovosti citelně poničilo přírodu celého parku a nahnalo vodu na mlýn telátkům, která budou zažívat o to intenzivněji svůj klimatický žal, který budou řešit přilepováním se k silnicím i korunovačním klenotům. Stojí to za kulové. Autority máme hysterické. Střílí od boku diagnózy o stavu světa jako Džamila Stehlíková své diagnózy o Zemanovi. A mají pocit, že pořád musí proti něčemu bojovat. Což pomalu vede k tomu, že začínají bojovat proti přirozenosti. V létě jsou třicítky, bože, s tím musíme něco udělat, vyhlásit tomu nějakou PR válku, co nám nažene ovečky a peníze. Jděte si s tím do Bohnic pro skutečnou diagnózu.

Zdroj

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist