Když se začneme nacházet v kolonce „ostatní“

Uveřejněno dne 15 ledna 2025 000 8:00

Potřebujeme se zbavit závislostí a být soběstační, zní Evropskou unií. A mělo by znít, však příliš velká závislost je přitěžující, svazující, omezující. A tak v unii zaznělo, že přestaneme být závislí na Rusku. A já to vítám. Diverzifikovat tu chamraď, diverzifikovat, až se zazelená. A tak se podívejme, jak diverzifikujeme. Ne, nebude to o LNG plynu z Ruska, máme tu i jiné závislosti.

Jak postupuje Evropská unie při svém strategickém uvažování.

Přijde idea, vize se špetkou mesiášského komplexu, ale vize nosná. Ta se brzy převtělí na jakousi formu fanatismu. Takovou se stala vize zelené tranzice celého kontinentu. Unie si na základě vize vytkne cíl a začne jej naplňovat na všech frontách najednou.

V našem případě to znamená, že chce maximalizovat energetické zisky ze solárních panelů. Nahradíme ruský plyn i ropu solárním panelem. Skvělý plán. Takový uvědomělý. A tak aniž bychom si udělali dopadové studie (potvdila exkomisařka Věra Jourová), začneme vydávat nekonečné množství peněz na upanelování evropského prostoru. Ale protože věci se mají řešit komplexně a vidět u toho problém v celé jeho šíři, začneme sázet na trh emisní povolenky, tedy daně z emisí. Logicky, čím víc emisí podnik produkuje, tím víc platí. To podniky donutí emise neprodukovat. Je to křišťálově čistá logika, není-liž pravda.

No, není-liž (já vím, že něco takového dle mluvnického řemesla nesedí, a když, tak skutečně na blbé židli, ale když ono je to humorné slovní spojení).

No, zaměřme se na ono není-liž. Logika zbavování se závislostí znamená, že si místo jedné nezačneme budovat novou. Jenže my si ji budujeme.

Zvýšené požadavky na zelenou tranzici a zvyšování daní z emisí vedlo k tomu, že podniky omezují jak produkci emisí, tak i produkci výrobků. Jde to ruku v ruce. Ve výsledku jsme se dostali do stavu, kdy je v Evropské unii tak prachmizerná produkce solárních panelů, až je musíme kupovat z třetích stran. No, kdyby těch stran bylo alespoň dost na výběr. Není.

Agentura Statista si posvítila na produkci panelů za rok 2023. A výsledek? Celý ten statistický koláč obsadila Čína. Zabrala 84,6 % produkce panelů. No dobře, dobře, tak my máme alespoň těch zbývajících 14 %, nebo ne? Ne, ne, následuje Vietnam s 3,4 %, Indie s 2,7 %, Thajsko 2,3 %, Spojené státy americké 2,2 procenta a Malajsie 2,1 %. Pak už následuje položka „další“, kam se zahrnul zbytek světa. Ten pak celý vyprodukuje 2,6 % celkové výroby solárních panelů, tedy méně než samotný Vietnam (!). Do kolonky „další“ se tak vešla celá Evropská unie. A to i s Kongem, s kterým tak jsme v jedné partě těch, kteří na dominantně rostoucí byznys s panely jen blbě čumí. A to má Kongo tu výhodu, že jemu by se solární panely skutečně rentovaly. Ne jako u nás, kde je teď veškerý ten (čínský) solární arzenál pohřbený pod globálně otepleným sněhem a neprodukuje ani kilowattu.

Statistic: Distribution of solar photovoltaic module production worldwide in 2023, by country | Statista
Find more statistics at Statista

A tak si tak s klasickou hláškou českého skepticismu říkám – kde udělali soudruzi z NDR chybu?

Je to všechno? Ale kdeže. Když blbost, tak na hostině o několika chodech.

Dáme si citaci ze serveru Triton Market. „Normální ztrátový segment se týká období, během něhož se solární panely přirozeně degradují a stávají neefektivními, obvykle po 25 až 30 letech používání. Vzhledem k tomu, že solární panely stárnou, jejich účinnost klesá v důsledku vystavení faktorům životního prostředí, jako je UV záření, teplotní výkyvy a mechanické namáhání. Očekává se, že Německo bude čelit významnému nárůstu odpadu ze solárních panelů, protože počáteční solární zařízení se přiblíží ke své fázi konce životnosti. Do roku 2025 by roční objem odpadu ze solárních panelů mohl dosáhnout 22 000 tun, podle průmyslových zdrojů,“ píše Triton Market. Ejhle. Obnovitelná energie na neobnovitelných solárních panelech.

Server Triton Market to píše kvůli recyklaci panelů. Ale tu my můžeme s klidem pistolníka přehlédnout a zjistit, že vyřazené solární panely bude potřeba nahradit. Takže stejných 22 000 tun budeme muset nakoupit a instalovat. A od koho, když spolu s Kongem dlíme svým pozadím v kolonce „ostatní“? No od Číny, která schramstla těch skoro 85 % trhu. No nejsme my kabrňáci? Kabrňáci z Konga?

Zdroj

TOPlist