Klimatická krize se rozvíjí už od průmyslové revoluce, káže papež František
Uveřejněno dne 9 června 2021 000 10:17ŘÍM – Papež František tento týden řekl, že „klimatická krize“ má své kořeny v Průmyslové revoluci, ale po mnoho let „ji lidé kromě několika jasnozřivých nedovedli vnímat.“
V předmluvě k vatikánské brožuře pojmenované „Pastorální orientace ke klimatem vysídleným lidem,“ papež tvrdí, že katastrofální dopady klimatické změny jsou pro každého zřetelné.
„Jsme zahlceni zprávami a obrázky celých jednotek místního lidu naprosto vyrvaných z kořenů kataklyzmatickými změnami našeho klimatu nucených k migraci,“ tvrdil.
„Když jsou lidé vyhnáni pryč, protože jejich místní životní prostředí se stalo neobyvatelným, tak to může vypadat jako přírodní proces, něco nevyhnutelného,“ prohlašoval František. „Ovšem to zhoršující se klima je velmi často důsledkem ubohých rozhodnutí a ničivé činnosti těch samolibých a přezíravých, kteří lidstvo nasměrovali do střetu se stvořením našeho společného domova.“
Stejně, jako to udělal při jiných příležitostech, tak papež globální oteplování přirovnal k pandemii koronaviru, kdy však tvrdí, že lidstvo si mělo té pod pokličkou bublající klimatické krize všimnout.
„Na rozdíl od pandemie, která na nás přišla náhle bez varování téměř všude a s dopady na každého najednou, se klimatická krize rozvíjela už od Průmyslové revoluce,“ prohlásil. „Po dlouhou dobu se rozvíjela tak pomalu, že byla pro lidi kromě několika jasnozřivých nepostřehnutelná.“
„I teď jsou její dopady nerovnoměrné. Ke klimatické změně dochází sice všude, ale ty největší útrapy pociťují ti, kdo k ní přispěli nejméně,“ tvrdil.
„Ohromný nárůst vysídlených klimatickou krizí rychle přichází a stává se ohromnou nouzí našeho věku viditelnou skoro každou noc na našich obrazovkách, která vyžaduje globální odpověď,“ trvá na svém František.
Papež smělou parafrází Boha, když vzpomínal na proroka Izajáše, varoval před budoucími katastrofami, pokud lidstvo nebude jednat.
„Jste-li připraveni poslouchat, můžeme ještě pořád mít ohromnou budoucnost. Když ale poslouchat a jednat odmítnete, budete uvrženi do žáru a zamoření, do vyprahlého sucha tady a stoupající vody tamhle,“ konstatoval citací božího varování v Izajášovi 1:18-20.
Papež spolu se svou chmurnou klimatickou věštbou se obrátil i k dalšímu svému oblíbenému tématu – k imigraci.
„Je třeba ty, kdo byli klimatickou krizí vyhnáni ze svých domovů, vítat, chránit, povyšovat a integrovat,“ tvrdí. „Ti chtějí zase nastartovat. Vytvořit pro své děti novou budoucnost a musí se jim dovolit, aby to udělali a aby se jim s tím pomáhalo.“
„To je ta práce, kterou od nás teď Pán požaduje,“ prohlašuje pontifik. „Z takových krizí, jako je ta klimatická nebo ta COVIDOVÁ se nedostaneme, když budeme dřepět na svém individualismu, ale jen když nás bude hodně a půjdeme na to společně při střetávání a dialogu a spolupráci.“