LESY V KANADĚ: Ekologický horor za státní peníze
Uveřejněno dne 7 října 2022 000 7:43Reportáž BBC z tohoto týdne ukazuje, jak anglický výrobce energie z obnovitelných zdrojů, v tomto případě z dřevěných pelet, kácí původní nedotčené lesy v Kanadě.
BBC odvysílala v tomto týdnu reportáž o firmě Drax, která je největším výrobcem obnovitelné energie v Anglii. Její podíl na celkové produkci energie z obnovitelných zdrojů dosahuje 12% a anglické daňové poplatníky přišla na 6 miliard liber v zelených dotacích. To je téměř 200 miliard korun českých.
Elektřinu produkuje v bývalé uhelné elektrárně v hrabství Yorkshire, která spaluje miliony tun dovážených dřevěných pelet.
Samotné spalování dřevěných pelet produkuje více skleníkových plynů než spalování uhlí. Přesto je elektřina vyrobená spalováním dřeva považována za obnovitelný zdroj, neboť nově vysazené stromy, které nahrazují vytěžené dřevo, by měly absorbovat CO2 vyprodukované spalováním dřevěných pelet.
Reportéři BBC zjistili, že část spalovaného dřeva v elektrárně v hrabství Yorkshire pochází z nedotčených lesů v kanadské Britské Kolumbii. Z lesů, které nebyly nikdy dříve těženy a které mají významnou ekologickou hodnotu. V reportáži zaznělo, že „kácet stromy v původním lese a dělat z nich pelety, které mají být spáleny na výrobu elektřiny, je absolutní šílenost“.
Zatloukat, zatloukat, zatloukat
Firma Drax původně tvrdila, že zpracovává pouze piliny nebo odpadní dřevo, ale reportéři analyzovali satelitní snímky, licence k těžbě dřeva a sledovali kamiony, které vytěžené dřevo odvážely. Také zjistili, že firma Drax skutečně koupila těžební licenci v ekologicky citlivé oblasti kanadské Britské Kolumbie.
Podle reportáže BBC firma Drax nejdříve tvrdila, že nepoužívá dřevo z míst, které reportéři BBC identifikovali, ale že zpracovává pouze nevyužitelný odpad. Dokumenty kanadské dřevařské databáze nicméně ukázaly, že pouze 11% kulatiny, která byla dodána do zpracovatelských závodů firmy Drax, byla klasifikována jako kulatina nepoužitelná pro jiné produkty.
Firma Drax posléze přiznala, že zpracovávala kulatinu, ale tvrdila, že se jednalo o druhy stromů, o které není na trhu zájem, že vytěžené oblasti nejsou ekologicky důležité, protože se nacházejí blízko silnic, nebo že těžila uschlé stromy, čímž snížila riziko požárů.
Pozn. autora: Seberte lidem 200 miliard a dejte je soukromé firmě, která na svou čest slíbí, že bude spalovat odpadní dříví při výrobě elektřiny. Pak zůstaňte stát v němém úžasu, že si za ty peníze koupí licence na těžbu zdravého lesa a že se jí vyplatí vytěžit kulatinu a odpadní dřevo nechat na místě.
Kdyby se zeptali kohokoli, kdo strávil alespoň jeden den v normálním pracovním procesu, řekl by jim po zhruba minutě lehkého přemýšlení, že se to dříve nebo později stane.
A kdyby se zeptali kohokoli, kdo se byť jen v rychlíku projel kolem nějaké dotace, řekl by jim, že to ještě dopadlo dobře. Alespoň pálí nějaké pelety.