Nebezpečné spojení zeleného fanatismu a hlouposti
Uveřejněno dne 30 listopadu 2020 000 15:36
Z uhlí se v České republice stále vyrábí zhruba polovina elektřiny a spousta tepla pro miliony domácností, institucí a firem. Uhelná doba však z různých důvodů pozvolna končí. Aby byl útlum těžby a využívání uhlí nastaven správně, zřídila vláda tzv. uhelnou komisi. Hlavním cílem komise je poskytnout vládě objektivní a v maximální možné míře konsensuální výstupy s ohledem na budoucí využití hnědého uhlí v ČR včetně všech souvisejících aspektů. Komise se schází, pracuje. Představila 3 možné scénáře odchodu od uhlí.
Netuším, nakolik je činnost komise kvalitní, ale zdá se, že se skutečně posuzují všechny aspekty uhelného konce, tedy ekologické, energetické, ekonomické i sociální.
To se ale nelíbí specifické skupině lidí, kterou je možné zařadit do škatulky ekoaktivisté. Ti totiž uhlí nesnášejí. A nejraději by všechny uhelné doly i elektrárny zavřeli už dnes. Neberou přitom žádný ohled na to, že bychom neměli elektřinu ani teplo, nezajímá je, že by o práci přišly tisíce lidí. Neustále se ohánějí pouze frázemi o nutnosti boje se změnou klimatu.
Pomiňme teď fakt, že i kdybychom opravdu všechny doly i uhelné elektrárny zavřeli dnes, tak si toho globální klima samozřejmě vůbec nevšimne. Mj. proto, že celá Česká republika přispívá ke světovým emisím jen necelými 0,3%, nebo proto, že zatímco my podle ekoaktivistů musíme okamžitě odejít od uhlí, jinak přijde katastrofa, v 60 zemích světa se naopak staví nové uhelné elektrárny.
Zastavme se naopak u nové platformy, kterou si ekoaktivisté vymysleli, u stínové uhelné komise. Považuju za naprosto neuvěřitelné, že v této „komisi“ není ani jeden odborník na energetiku. Tedy pardon, ze seznamu, který zveřejnili sami stínoví komisaři, vyplývá, že mezi nimi zasedá Milan Smrž, který působil v Ústavu energetiky VŠCHT, zabývá se obnovitelnými zdroji energie a je aktivní v evropské asociaci EUROSOLAR. Tedy solární lobbista.
Jinak ale výpis členů opravdu „působivý“. Nebudu jmenovat, vypíšu pouze charakteristiky členek a členů, jak si je sami napsali při představení. Výzkumný pracovník CzechGlobe, tj. Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd; Sociolog a politolog, působí v Institutu sociologických studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy a v Sociologickém ústavu Akademie věd; Občanka z Pardubicka, spolupracuje se spolkem Zastavme elektrárnu Chvaletice; Astrofyzik a environmentalista, věnuje se zejména problematice klimatické změny, světelného znečištění a energeticky úsporných staveb; Jaderný fyzik, působí v Ústavu fyziky plazmatu Akademie věd, dlouhodobě se věnuje problematice udržitelné energetik; Člen spolku Sokolovská beseda věnující se tématům jako demokracie, svoboda a životní prostředí; Pochází z Mostecka, vystudovala ochranu a obnovu životního prostředí na střední škole Schola humanitas v Litvínově a biologii na Univerzitě Karlově v Praze; Analytik Výzkumného centra AMO, vystudoval právo na Univerzitě Karlově a Univerzitě v Oxfordu; Působí na katedře sociologie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, kde mimo jiné učí kurzy zaměřené na environmentální sociologii a riziko; Působil v Ústavu energetiky VŠCHT, zabývá se obnovitelnými zdroji energie a je aktivní v evropské asociaci EUROSOLAR; Občan žijící u polského dolu Turów, aktivně vystupuje proti jeho rozšiřování; Výzkumnice v Centru pro otázky životního prostředí Univerzity Karlovy, zaměřuje se na environmentální ekonomii a sociologii.
Přijde mi to podobné, jako kdyby vznikl třeba stínový krizový štáb pro boj s pandemií koronaviru, ale místo epidemiologů, hygieniků, politiků či zástupců integrovaného záchranného systému by v něm zasedal třeba akademický malíř, fotbalista, modelka, kominík, moderátorka televizních zpráv a profesor teologie. Dávalo by to obdobný smysl, tedy žádný.
Fascinující jsou i věty, kterými stínoví komisaři vznik své stínové komise odůvodnili. Jedním dechem totiž kritizují, že komise (ta opravdová) měla být složena z odborníků, ale ve skutečnosti v ní prý sedí lidé, kteří nejsou rychlému odklonu od uhlí nakloněni. Jinými slovy, odborník je podle ekoaktivistů nikoli ten, kdo skutečně zodpovědně zvažuje všechny aspekty odklonu od uhlí, posuzuje energetické, ekonomické i sociální dopady, ale pouze ten, kdo zastává ekoaktivistická dogmata. Jak sami řekli: Je tedy dobře, že vznikla alternativní skupina, která potřebě neodkladné systémové změny rozumí.
Uffff, tak ještě že tak. Taky vám spadl kámen ze srdce, že se tito stínoví odborníci dali dohromady?