Německo páchá energetickou sebevraždu
Uveřejněno dne 6 dubna 2023 000 10:33Proto Německo vypne své poslední tři jaderné bloky. A začne nevyhnutelný úpadek, který se dotkne i nás.O půlnoci 15. dubna 2023 Němci vypnou poslední jaderné elektrárny na svém území. Zbaví se tak šesti procent bezpečné, levné (2,4 centů/kWh) a bezemisní výroby elektřiny, která byla k dispozici ve dne i v noci, i když nefoukal vítr a nesvítilo slunce. Během jediné sekundy tak Německo vyhodí do luftu desítky miliard EUR.
Co na tom, že následně může hrozit nebezpečí rozsáhlého výpadku proudu. Nebezpečí blackoutu snad bude trvat jen krátce, protože sousední země okamžitě dodají jako náhradu energii ze svých jaderek a uhelných elektráren. Francie a Polsko Němcům elektřinu rády dodají, protože na tom pořádně vydělají – ve Francii je například kilowatthodina o polovinu dražší.
Německo dříve zajišťovalo 36 % domácí výroby elektřiny pomocí 17 reaktorů. Oproti tomu větrné elektrárny dnes zajišťují pouhá 3,5 procenta primární energie a fotovoltaické elektrárny pouze 1,6 procenta. Rozhodnutím zbavit se jaderné energie se Německo stane definitivně závislým na dovozu elektřiny, paradoxně z části vyráběné z uhlí (ale to nevadí, ty komíny přece kouří v Polsku).
3,5 centu za kilowatu elektřiny se tedy v Německu 15. dubnem stane historií a naši západní sousedé začnou platit nejvyšší ceny na světě. Prý ne na dlouho, protože jaderky v dohledné době nahradí obnovitelnými zdroji. Prý.
Aby však nahradili pouhé 3 bloky jaderných elektráren, budou Němci muset postavit 9 000 nových větrníků za cca 45 miliard EUR. Aby jaderný deficit nahradila fotovoltaika, bylo by potřeba nových solárních panelů na ploše asi 210 km², což je skoro rozloha Brna, s náklady ve výši 85 miliard EUR. S tím, že když nefouká a je tma, elektřina prostě nebude. Ani 100 000 nových větrných turbín nepomůže. Kvůli katastrofálně nízké účinnosti nepomůže ani vodík.
Na celém světě je v provozu 442 jaderných elektráren, 57 je ve výstavbě a 63 jaderných elektráren se plánuje. Nejnovější generace jaderných elektráren je ještě bezpečnější a neprodukuje téměř žádný radioaktivní odpad. Mezivládní panel pro změnu klimatu výslovně vyzývá k využívání jaderné energie pro záchranu klimatu. Němci ale řekli ne!
Plánovači bezjaderné budoucnost Německa argumentují nebezpečností jaderné energetiky, připomínají například oběti Fukušimy. Jenže žádné oběti, žádní zranění ani mrtví, které by měla na svědomí JE ve Fukušimě prostě neexistují. Za těch 20 000 mrtvých mohla ničivá tsunami a zemětřesení.
Německo tedy slavně sníží své emise CO2, ale zcela jiným způsobem, než ekodogmatici zamýšlejí. S vysokou pravděpodobností bude nuceno přesunout průmysl do zahraničí nebo jej dokonce zavřít, a to kvůli astronomickým cenám energie. Skvělá práce!