Nesmyslnost sázet v ČR na energii ze slunce a větru potvrzuje realita

Uveřejněno dne 5 února 2022 000 15:35
Zimní měsíce demaskují neschopnost přerušovaných a nestabilních zdrojů energie (OZE) pokrýt skutečné potřeby stabilních dodávek elektřiny pro české podniky a domácnosti. Realita uplynulého ledna 2022 to plně potvrzuje.

Zimní měsíce jsou logicky nejnáročnějším obdobím pro českou energetiku. Spotřeba podniků a domácností dosahuje s téměř 12.000 MW ve špičce o pracovních dnech celoročních maxim. Tomu musí v každém okamžiku také odpovídat výroba, jinak by docházelo k řetězovým výpadkům proudu. Právě období od října do konce března by mělo být rozhodující pro posouzení schopnosti jednotlivých zdrojů energie spolehlivě pokrýt potřeby českých podniků a domácností.

Neschopnost klíčových alternativních zdrojů energie, na které sázejí zelení progresivisté a dotační lobbisté, pokrýt skutečnou spotřebu elektřiny v ČR, demaskuje nově přehled výroby a spotřeby dle zdrojů energie od společnosti ČEPS (ZDE). V uplynulém lednu 2022 sluneční elektrárny (FVE) se na krytí výkonu v optimálních dnech podílely v průměru jen 112 MW a větrné (VTE) pouze 140 MW.

I kdyby se těchto nestabilních přerušovaných zdrojů s utracením obrovských prostředků postavilo v ČR podle voluntaristických plánů zelených aktivistů 10 x tolik kapacity FVE a VTE než dnes, nedokázaly by v zimních dnech pokrýt ani pětinu skutečné spotřeby. Navíc mají tyto zdroje jen 20letou životnost.

Jedinou spolehlivou oporou české energetické soustavy jsou uhelné elektrárny se stabilním denním výkonem větším než 6000 MW a jaderné elektrárny s 3700 MW. Má-li v podmínkách ČR nějaký stabilní zdroj nahradit uhlí, pak to mohou být jen nové jaderné zdroje.

Skutečná výroba elektřiny v lednu 2022 v ČR po zdrojích
Zdroj: ČEPS (ZDE, kde je možné si nastavit filtr dle vyhledávaných dat)

Zdroj

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist