O Havlově členství v Římském klubu se nemluví

Uveřejněno dne 27 ledna 2012 000 9:12

havelProč jeho životopisy mlčí o nejvlivnější organizaci, ve které byl a jejíž program určoval většinu toho, co říkal a dělal? V zájmu historické pravdy bych prosil, aby v jeho životopisech nebyla začerněná místa. Děkuji předem.

Už jsem psal, že Václava Havla respektuji jako představitele Charty 77. To byl protest proti cenzuře, boj za svobodu slova. To je bolestně aktuální i dnes v éře politické korektnosti. Proto ho také někdy rád cituji.

Jenže právě proto mi připadá jako z absurdního dramatu, když vidím, že je cenzura spojena s jeho osobou. Není to paradox? Z Havlových životopisů se nedozvíte, že byl členem Římského klubu. Je to přitom poměrně zásadní skutečnost, protože právě odtud vyplývají jeho porevoluční postoje jako europeismus, podpora Lisabonské smlouvy, klima-alarmismus, podpora Zelených.

Právě odtud měl své mezinárodní kontakty. V ŘK je šéf OSN Kofi Annan, šéf Evropské komise Jacques Delors, šéf NATO Javier Solana, president USA Clinton, sovětský vůdce Gorbačov, ale také třeba Dalajláma.

Nejde jen o jakýsi klub vysloužilých mocnářů, kteří se scházejí, aby si nad šálkem kávy zahráli karty. Římský klub má specifický politický program. Zatímco běžný ekonom se snaží o růst HDP, aby nebyla nezaměstnanost, oni usilují o pravý opak. V roce 1972 svou knihou „Meze růstu“ vyhlásili za svůj cíl ukončit hospodářský růst. Podle nich je totiž  prý trvale neudržitelný. Jednak proto, že brzy prý dojdou suroviny a civilizace se zhroutí. Jednak proto, že růst výroby znamená růst skleníkových plynů. Ano, ŘK je zakladatelem alarmismu. Řešením problémů lidstva prý je jakási světová vláda pevné ruky (tzv. global governance).

Jestliže je president státu zástupcem takto vlivné politické organizace s tak kontroverzním programem, neměli by to občané vědět? Nemělo by se o tom dnes a denně diskutovat v médiích?

Clenstvi.jpg

http://vaclavhavel.cz/index.php?sec=1&id=10&kat=&from=18

Na oficiálním webu VaclavHavel.cz je uvedeno jeho členství v kdekteré organizaci. Ale ta nejvlivnější z nich, Římský klub, v seznamu chybí. Proč?

Jakékoli zmínce o Římském klubu se úzkostlivě vyhýbá i Hnutí Duha. Na svém webu mají uvedeno, že jejich kampaň „Velká výzva“ za prosazení zákona o boji s klimatem, podpořil nějaký pan Pavel Nováček. Proč je tu uveden, to čtenář nechápe. Jediný vztah pana Nováčka k environmentalismu vyplývá z toho, že je to předseda české pobočky Římského klubu. To se tu ale nedočtete.  Duha se chlubí, že kampaň podpořil i Václav Havel, ale i o jeho členství v ŘK pomlčeli. Proč?

http://www.velkavyzva.cz/?podporuji

Když VH zemřel, řada časopisů mu věnovala  speciální číslo. Některá jsem přečetl, ale zmínky o Římském klubu jsem se nedobral nikde. Je to jako by v životopise Václava Klause chyběla jakákoli zmínka o ODS.

Havel_Rome.jpg

http://www.clubofrome.org/?p=3351

Římský klub je organizace, o které se nemluví. Ale není tajná. Nejsou to žádní ilumináti, kteří by se scházeli v maskách v nějaké podzemní kryptě. Zde web Římského klubu oznamuje skon svého zástupce v České republice.

Toto mlčení o ŘK je zvláštní, protože přece právě díky členství v Klubu mohl pan Havel vytvořit svůj asi největší polistopadový projekt. Fórum 2000, každoroční setkání světových intelektuálů v Praze. Fórum 2000 vzniklo v roce 1997 z iniciativy Václava Havla a Ellie Wiesela. Oba jsou členy budapešťské pobočky Římského klubu a tam také asi tento nápad vznikl. Ke členům klubu patří i lidé jako Dalajláma či Bill Clinton, se kterými Havel měl dobré vztahy. Fórum 2000 je zřejmě jen jeden z mnoha podobných projektů Římského klubu. Jako třeba WorldShift Network nebo IIASA či Gorbačovovo „State of the World Forum“ (zal. 1995).

Přesto na webu http://www.forum2000.cz nenajdete o Římském klubu ani zmínku. Pokud si myslíte, že na členství v Římském klubu není nic špatného, proč ty tajnosti?

Například iniciativa „Společná starost„, která se prezentuje jako produkt Fóra 2000, byla prý nápadem Dalajlámy, jordánského prince bin Talala a de Klerka (někdejší president JAR). Že Dalajláma i de Klerk jsou členy Římského klubu a že jordánský princ bin Talal byl přímo president Římského klubu (99-2007) se tu už nepíše. Přitom bez této informace nedává žádný smysl, co tu nějaký arabský šejk z Tramtárie vůbec pohledává. Jenže to by lidem došlo, že Fórum 2000 je jen divadlo, kde se hrají scénáře napsané kdesi jinde.

Jak to začalo? Bylo nebylo, Havel byl získán pro spolupráci už v roce 1991, kdy ho navštívil Alexander King, jeden ze zakladatelů „Římského klubu“.  King setkání s autorem absurdních dramat popisuje ve své autobiografii „Let the Cat Turn Round: One Man’s Traverse of the Twentieth Century”. Část z ní, výtah z kapitoly 32, jsem objevil na internetu v brožuře, kterou CoR vydal v roce 2008 (zde). Nejspíše je to poprvé, co tyto řádky někdo v České republice čte:

„Přijel jsem navštívit tohoto nového presidenta-básníka, abych ho naverboval (recruit) do Římského klubu. Jak jsme jeli do kopce do jeho úřadu na historickém hradě, který dominuje městu, náhle jsem si všiml malého tmavého domku, kde bydlel Kafka. Náhle jsem ztuhl hrůzou. Vždyť ten zámek, do kterého jedu, je onen Kafkův „Zámek“. Jak jen se mohu odvážit vstoupit do onoho symbolu nerozumu, kontradikce a zmatení?“ Pak se ale King uklidnil a setkání proběhlo vlídně. „Zjistili jsme, že jednu věc máme společnou, oba jsme vyhráli cenu Erasma Rotterdamského, rok po sobě. Vysvětlil jsem mu ideje a aktivity Římského klubu a on nabídl, že je ochoten být čestným presidentem československé pobočky klubu. Slíbil jsem, že se do Prahy vrátím, až česká pobočka začne fungovat. Během své návštěvy jsem se setkal také s několika českými ministry a s Dubčekem, hrdinou Pražského jara…. O šest měsíců později jsem se vrátil a zúčastnil jsem se schůze české asociace Římského klubu, které předsedal Havel…“

Poté King píše, že z Prahy jel do Rumunska podepisovat nově vydanou knihu „První světová revoluce“, která líčí program klubu.  A píše, že vydání předcházela pracovní schůzka autorů v Moskvě u otce Římského klubu, což je – a teď se podržte – Džermen Gvishiani, zeť sovětského premiéra Kosygina a syn generála NKVD neboli KGB. Sovětská politika je dodnes zářným vzorem pro všechny, kteří se chtějí hospodářského růstu zbavit.

V této knize v kapitole „The Three Immediacies“ se globální oteplování uvádí jako jedna ze tří největších hrozeb lidstva. Uvalit na občany a firmy uhlíkovou daň je totiž další skvělý způsob, jak se hospodářského růstu zbavit. Je to metoda k nezaplacení.

clubofmadrid.jpg

(Foto: Tady zastánce volného trhu nehledejte. Členové madridské pobočky Klubu. Havel, Clinton a další. Soudruh Gorbačov zrovna chyběl. Spekulace: Stal se Havel takovou světovou celebritou díky svému disidentství nebo spíše díky tomu, že podporoval ideje Římského klubu? Lech Walesa přece pro rozklad sovětského systému udělal daleko více. Však také v roce 83 dostal Nobelovu cenu míru. Polská Solidarita byla mocnější hnutí než Charta 77. A přesto se Walesa miláčkem světové smetánky nestal.)

Členové madridské pobočky Klubu: http://www.clubmadrid.org/img/secciones/ONE_PAGER_MEMBERS_Eng_Small.pdf

Gvishiani_Mikhail_Maksimovich.jpg

(Vlevo Džermen Gvishiani, zakladatel Římského klubu a IIASA. Zeť premiéra Kosygina. Za Gorbačova krátce stál v čele Gosplanu. Vpravo jeho otec Michail Gvishiani, generál NKVD, jeden z Berijových mužů. Svého syna soudruh generál pojmenoval po zakladatelích NKVD, pánech Dzerzhinskym a Menzhinskym. Čekista Dzerzhinsky se zasloužil o vybudování souostroví Gulag. Gvishiani senior byl jedním ze tří lidí, kteří řídili v roce 1944 deportaci celého čečenského národa na Sibiř, právě za to byl povýšen na generála – viz. O půl století později klimatická ideologie prosazovaná Římským klubem vede k deportacím celých domorodých kmenů, které jsou vysídlovány, aby udělaly místo pěstování biopaliv.)

Chápal Václav Havel, co je Římský klub zač? Věděl, kdo je Gvishiani? Věděl o Maurici Strongovi a jeho apokalyptické sektě z Colorada? Věděl o tom, jak tito esoterici blouzní o konci světa v roce 2012? Četl knihu ŘK „První světová revoluce“, která v kapitole „Vakuum“ říká, že demokracie je přežitek? To se jenom z naivity ocitl ve špatné společnosti? Je v pořádku, že nebýt internetu, tak bychom se o jeho členství v ŘK nedozvěděli vůbec nic, jako v éře Samizdatu?

Stavění pomníků je ošidná věc, s tím mají Češi za posledních 100 let bohaté zkušenosti. Za nějaký čas se o daném velikánovi dozvíte věci, které jste tehdy nevěděli. A sochy se pak bourají, ulice se zase musejí přejmenovávat zpátky. Osobně soudím, že než někomu začneme stavět pomníky, měli bychom si o něm nejprve zjistit alespoň ty nejzákladnější věci jako jeho jméno, kdo to byl, koho zastupoval.

Možná se domníváte, že na členství v Římském klubu není nic špatného. Třeba myslíte, že je to naopak pocta. Budiž. Proč tedy potom ty tajnosti? Proč? Možná je teď vhodná doba, aby naši umělci znovu uspořádali happening, kde se budou ptát „POČEMU?„. Ale ne Václava Klause, nýbrž Václava Havla (viz). Happening je možno uspořádat třeba až se mu bude odhalovat první pomník.

Zdroj

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist