OCHRÁNCI PŘÍRODY PROTI IDEOLOGŮM. A IDEOLOGOVÉ PROTI OCHRÁNCŮM PŘÍRODY

Uveřejněno dne 15 září 2023 000 12:01

Aktivismus s přímými dopady na chod společnosti. V Německu si ochránci zvířat vydupali, že se bude ještě u zárodků kura domácího zjišťovat, zda má samičí nebo samčí geny. Pokud má samčí, má se okamžitě zlikvidovat. Logicky, chovat chceme slepice na vajíčka. Kohouti nám jsou k ničemu. Pryč s nimi. Ale ne jako doposud, že se jednodenní kohoutci usmrtí, ale že se zlikviduje už v zárodku vajíčka. Přece nebudeme zabíjet zbytečně živého tvora, který nám je k nepotřebě. V Německu už na takovou proceduru přešli, hlásí Český svaz ochránců přírody. Ale zároveň u toho velmi důrazně varuje, že je to špatně. Proč? Copak nemají rádi zvířata?

Za rok se, jak píše Český svaz ochránců přírody, v České republice usmrtí 12 milionů jednodenních kohoutů. V Německu je takový počet usmrcených mláďat nepoměrně vyšší. Tedy, doposud byl. Nově totiž Němci začali likvidovat kohouty již v embryonálním stádiu. Je to humánní. Nechceme zbytečně zabíjet živé tvory. Jenže takto usmrcení jednodenní kohouti jsou základní, zásadní a hlavně levnou potravou pro zvířata v záchranných stanicích i v zoologických zahradách.

Český svaz ochránců přírody varuje, že pokud se taková praxe zavede i v České republice, velké množství záchranných stanic ukončí svou činnost. A zoologickým zahradám se neúměrně zvednou platby za krmení. Pro drůbežárny jsou kohouti odpadní produkt, rádi se ho zbaví. Pro záchranné stanice i zoologické zahrady je to klíčová položka pro krmení masožravých zvířat. Ekonomická symbióza jako z učebnice.

Aktivisté v Německu přišli s tím, že problém se má řešit chovem myší, které jsou také vhodnou alternativou. Jenže taková praxe znamená, že musí vzniknout nové „podniky“ pro chov hlodavců, kde se budou tito množit, chovat a usmrcovat. A to za nové a nové finanční náklady, které u drůbežáren nejsou. Protože tam i tak dochází k líhnutí slepic, a tedy i kohoutů. Aktivisté si v Německu vymohli, že taková praxe skončí. Kohouti se budou usmrcovat už v embryonálním stádiu, tedy se vlastně vyhodí. Namísto toho vznikne chov myší. Které se budou usmrcovat jako krmení. Ovšem za výrazně vyšší cenu než u kohoutů. Kohouti jsou v drůbežárnách vedlejší produkt, který se prodá velmi levně. Hlavním cílem drůbežárny je nosnice. Chce prodávat vejce. Hlavním cílem myších farem bude vykrmená myš. Do jejího chovu se musí značně investovat. A taková investice vyžaduje návratnost. Jenže tu záchranné stanice a ani zoologické zahrady neufinancují. Nezvládnou to. Tedy pokud se nepřejde na dotování z daní. Což zaplatíme my všichni a výdaje se zvednou všem. Prostě aktivismus.

„Pokud kvůli tlaku ochránců zvířat skutečně dojde k zákazu zabíjení jednodenních kohoutků tak, jako se to už stalo v Německu, budou se muset místo nich chovat a zabíjet jiná zvířata vhodná pro krmení tisíců pacientů v záchranných stanicích. Smrt jednoho bude nahrazena smrtí jiného zvířete a někdy paradoxně pouhé oddálení smrti jednoho zvířete bude vykoupeno smrtí mnoha jiných“, říká David Číp, předseda Národní sítě záchranných stanic, pro Český svaz ochránců přírody a dodává: „Zvažovaný zákaz nejen že vážně ohrožuje celý systém záchrany divokých handicapovaných zvířat v naší zemi, ale je navíc i daleko horší variantou z hlediska zátěže na naši přírodu a životní prostředí. Speciální chovy hlodavců i ptáků na krmení masožravců v záchranných stanicích i zoo spotřebují daleko více přírodních zdrojů na krmivo, stelivo, vytápění i ubikace, než pouhé dolíhnutí vajíček, která se pak navíc budou muset bez užitku likvidovat jako odpad.“

K věci se rozohnil pro Český svaz ochránců přírody i senátor a expert stran zoologických zahrad Přemysl Rabas: „V našich zoologických zahradách je situace obdobná. Pro mnohé z nich je krmivo v podobě usmrcených jednodenních kohoutků jen těžko nahraditelné. Přičemž, pokud by kampaň uspěla bude to znamenat nejen obrovský nárůst nákladů pro záchranné stanice a zoologické zahrady, ale rovněž mnohem větší zatížení životního prostředí. Nosnice necháme snášet a vajíčka nějakou dobu inkubovat, aby se pak zlikvidovala v asanačních ústavech. Nejsmutnější je však velký etický problém celé věci. Usmrtí se totiž minimálně dva krát více zvířat. Kohoutci ještě ve vajíčku přijdou vniveč. Následně budou muset být nákladně odchována a usmrcena jiná zvířat jako jejich náhrada. To myslím autoři kampaně, pokud mají rádi zvířata, nemohou dopustit.“

Až začnou padat záchranné stanice a zoologické zahrady se ocitnou na okraji ufinancovatelnosti, víme, kde se zdvořile poděkovat. V Německu aktivisté svůj pomýlený postoj prosadili, v dalších zemích EU se jej prosadit snaží. Brzy to nejspíš přijde i k nám. Teď je tu otázka, je to ještě ochrana přírody, nebo už jsme na úrovni útlocitné hysterie, která ztratila kontakt s realitou?

Zdroj

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist