PAPEŽ FRANTIŠEK NALÉHÁ NA VYMÁHÁNÍ VÝPALNÉHO Z UHLÍKU, ABY SE ZABRÁNILO KLIMATICKÉ ‚KATASTROFĚ‘

Uveřejněno dne 31 července 2019 000 12:22

Papež František varoval před katastrofickými důsledky, jestli lidstvo nebude okamžitě reagovat na hrozbu klimatické změny, jelikož svět dosáhl „kritického momentu“ a už se nemůže marnit čas.

„Drazí přátelé, čas utíká!“ řekl v pátek papež skupině účastníků Vatikánem sponzorované konference o transformaci energetiky. „Nemůžeme si dovolit ten luxus čekat, až se přidají i ostatní nebo upřednostňovat krátkodobý ekonomický prospěch. Tato klimatická krize od nás vyžaduje rozhodné aktivity, už teď a tady.“

Přestože tento pontifik často zlořečí „politice strachu,“ tak je zjevně odhodlán líčit co nejděsivější obraz nadcházející klimatické katastrofy, jak je to jen možné, jen aby lidi dohnal k činnosti.

Tato konference „probíhá v kritickém okamžiku,“ řekl František. „Dnešní ekologická krize, zvláště pak klimatická změna ohrožuje samotnou budoucnost lidské rodiny a to není žádné přehánění. Strašně dlouho jsme kolektivně ignorovali ovoce vědeckých analýz a na ty katastrofické předpovědi se už v žádném případě nemůže pohlížet s opovržením nebo s ironií.“

Papežova páteční řeč se ale neomezovala na vyzývání k všeobecnému alarmu a na zlořečení skeptikům vůči víře v klimatickou změnu. Rovněž naléhal na konkrétní politické akce, zvláště pak co se týče trestních postihů za používání uhlíku, jako jsou uhlíkové daně.

„Politika zpoplatňování uhlíku je pro lidstvo kriticky důležitá, pokud chce využívat zdrojů ze stvoření moudře,“ řekl. „Pochybení lidstva, v němž se nezvládlo uhlíkové emise, mu vytvořilo ohromný dluh, který se teď bude muset splatit i s úroky a dopadne na ty, kteří přijdou po nás.“

Cenu za používání uhlíku musí ti, co jej používají, platit tady a teď a neodkládat to na příští generace, aby to uhradily ony, navrhoval.

„Naše použití společných environmentálních zdrojů lze považovat za etické pouze, když se transparentním způsobem uznají sociální a ekonomické náklady jejich použití a ty plně uhradí ti, kteří je použili, místo aby dopadly na jiné populace nebo budoucí generace,“ řekl.

Papež zopakoval to popularizované kázání klimatické víry, že „když překročíme práh 1,5°C stanovený cíli Pařížské klimatické dohody, tak to bude mít pro klima katastrofické důsledky,“ a že na uregulování klimatu podle tohoto receptu „máme jen o málo více času než desetiletí.“

„Když stojíme tváří v tvář klimatickému výjimečnému stavu, tak musíme přijmout odpovídající opatření, abychom se vyhnuli těm strašlivým nespravedlnostem vůči chudým a vůči příštím generacím. Musíme jednat odpovědně s dobrým uvážením dopadů našich činů z krátkodobého i dlouhodobého hlediska,“ řekl.

„Budoucí generace brzy zdědí velice zruinovaný svět,“ zdůrazňoval pontifik. „Naše děti a vnoučata by neměly platit cenu za neodpovědnost naší generace.“

Zjevně přebírajíc materiál z Nového energetického údělu americké Demokratické strany, František vyjádřil své přesvědčení, že přechodem energetiky z fosilních paliv na nízko-uhlíkovou společnost „lze vytvořit nové pracovní příležitosti, snížit nerovnost a zvýšit kvalitu života těch, kteří jsou postiženi klimatickou změnou.“

„Dnes je zapotřebí radikálních energetická transformace, abychom tak spasili svůj společný domov,“ varoval. „Pořád je ještě naděje a zůstává čas, abychom se vyhnuli nejhorším dopadům klimatické změny, pokud se pustíme do okamžitých a rozhodných akcí.“

Zdroj

TOPlist