POSTOJ: Andrej Babiš a jeho hodnocení Green Dealu
Uveřejněno dne 24 února 2025 000 8:00
Bývalý premiér jednoznačně zavrhl Green Deal. Jak vážné jsou argumenty jeho odpůrců? A jak s tím souvisí zprávy o plánu pro zajištění míru pro napadenou Ukrajinu?
Proslov Andreje Babiše na konferenci unijní frakce Patriotů v Madridu, ve kterém označil Green Deal za mrtvý, byl zcela jistě inspirován argentinským prezidentem Javierem Mileiem. Leč Babiš ani trochu není Milei. Při hodnocení jeho projevu je proto nutné oddělit osobu řečníka od obsahu jeho vystoupení. Což leckdo nedělá.
I nedůvěryhodný politik totiž může říct pravdu. A odmítat ji jen proto, že ji vyslovil někdo takový, je fatální chyba. Důsledky tohoto přístupu jsou vidět v Německu, kde parlamentní strany usilovně odmítají hlasovat spolu s AfD, již označují za krajně pravicovou. Bez ohledu na to, co je skutečně potřeba dělat. Což se v podstatě děje i v případě Babišova odsouzení Green Dealu. Někdo jej odmítá proto, že obecně odmítá kritiku Zeleného údělu, nota bene ještě od takového člověka, jiný proto, že Babiš před lety sám Green Deal podepsal. Což je očekávatelné u europoslanců TOP09 či Pirátů, ale smutně krátkozraké od europoslanců ODS.
Protože ekonomické důsledky tohoto unijního plánu jsou neoddiskutovatelné. Hospodářský pokles je hospodářský pokles, ať se na něj díváte zeleno-rudou či „liberální“ optikou, nebo normálníma očima. Stejně jako to, že světové emise údajně pekelného plynu oxidu uhličitého stále rostou, vzdor tomu, že státy v EU jsou nuceny likvidovat svůj průmysl, ekonomiku i životní úroveň. Zavilé přehlížení těchto faktů je, mimochodem, jedním z hlavních důvodů obecného růstu popularity politických stran, jež odmítají současný model (ano, některé z nich jsou proruské). Což si ovšem současné „liberální“ a progresivistické politické reprezentace odmítají přiznat. Leč zpět k Babišovu vystoupení.
„Ceny energií vystřelily do nebes. Evropský průmysl kolabuje. Domácnosti sotva zvládají platit účty. A co dělá Brusel? Místo aby přiznal chybu, přichází s dalším nesmyslným plánem – takzvaným „Kompasem konkurenceschopnosti EU“. Další velkolepá iniciativa. Další prázdný dokument, který se nikdy nenaplní. Toto už není debata o klimatu,“ citoval bývalého premiéra iDnes (zde). „Existuje jediná cesta vpřed – Zrušit Green Deal. Ne revidovat. Ne odkládat. Zrušit ho. Green Deal musí být zničen – úplně, trvale a bez kompromisů,“ je řešení, které vidí jako jediné možné.
A to přesto, že ještě v prosinci 2021 tehdejšímu prezidentovi Miloši Zemanovi vysvětloval, že z Green Dealu se nejde vyvázat, že bychom tím přišli o bilion korun dotací (zde). Viděl však i vážná rizika. „Pokud bychom přijali všechna ta, někdy až šílená, opatření navrhovaná Evropskou komisí. Nesmyslům o plynu nebo zákazu výroby aut se spalovacími motory zabránit můžeme. Musíme k tomu využít naše předsednictví v roce 2022,“ řekl tehdy. Jenže to se nepovedlo. Naopak naše předsednictví s Petrem Fialou v čele aktivně pomohlo komisi v prosazování zpřísnění a rozšíření systému emisních povolenek.
Zda by, pokud by zůstal premiérem, proti zmíněným krokům uspěl, nelze posoudit. Ani to, zda by se do takového boje opravdu pustil. Tentokrát však před celou unií zvolal: „Budeme bojovat, neustoupíme a vyhrajeme!“ Takže vzhledem k tomu, že díky nezměrnému úsilí současné vládní koalice je prakticky jistým příštím premiérem, bude se do tohoto boje na podzim pustit.
Jeho odpůrci zleva i zprava jej za jeho vystoupení kritizují. A právě v jejich kritice se ukazuje, jak moc má tentokrát Babiš – jakkoli sám pochybný – pravdu. Dobře to na názorech europoslanců ukázala Prima CNN (zde).
„Výkřik o zrušení Green Dealu nemá žádný obsah. Nevím, jestli tito lidé chtějí zrušit desítky předpisů na ochranu půdy či přírody. Nebo chtějí třeba zrušit systém emisních povolenek? V okamžiku, kdy zastavíme Green Deal, firmy nebudou vědět, jak investovat. Výsledkem nebude nic jiného než recese a další zaostávání,“ řekl v jejím pořadu skalní přívrženec zelené ideologie europoslanec Luděk Niedermayer (TOP 09). Podle něj je unijní plán projevem odpovědnosti a cestou k modernizaci evropské ekonomiky.
I jemu přitom musí být jasné, že ochranu přírody v původním smyslu nikdo rušit nechce. A tvrdit, že zrušení Green Dealu způsobí recesi a zaostávání, když je nastartovalo a dále prohlubuje právě jeho uskutečňování? Pan europoslanec neví, že americké ceny energií – na které Američané žehrají – jsou dva až třikrát nižší, než v unii? Zrušení Zeleného údělu možná vyvolá krátkodobý chaos, ale s poklesem cen energií a skončením souvisejících regulací se trh rychle zmátoří. Pokud se v něm nebude EU vrtat nějak jinak. A tvrzení o tom, že jde o cestu k modernizaci? Ta dosud vždy sloužila ke zlepšení podmínek a zvýšení konkurenceschopnosti a komfortu. Green Deal, za obrovských nákladů, přináší jen nejistotu, zaostávání a bezprecedentní závislost na Číně.
Markéta Gregorová (Piráti) zase řekla, že unie do zelené transformace neinvestuje dostatečně a tím zaspala. I tato nedostatečnost již drtí rozpočty států, firem i domácností. A to Green Deal jede jen pět let a naprostou většinu nákladů, které jeho splnění vyžaduje, má teprve před sebou. Podle Gregorové by lékem bylo „více Evropy“, tedy federalizace. Protože pak by se sebedestruktivní zelené plány jednoduše nařizovaly?
„Když měl Andrej Babiš zodpovědnost, tak Green Deal podepsal. Teď žádnou zodpovědnost nemá, tak mluví o mrtvole. Podle mě je Green Deal zralý na zcela zásadní revizi. Členské státy EU si to začínají čím dál více uvědomovat, to samé Evropský parlament. Zatím si to ale moc neuvědomuje Evropská komise, která se dodnes neprobudila do reality,“ řekl Alexandr Vondra (ODS).
Ani Vondrův přístup není praktický. Vyčítat Babišovi podpis, když Fiala pomohl prosadit zpřísnění a rozšíření emisních povolenek je směšné. Vina leží na minulém i na současném premiérovi. A že je Green Deal zralý na zásadní revizi? Nikoli, je zralý na okamžité zrušení. Protože ten plán je vnitřně provázán tak, aby na konci byla „uhlíkově neutrální unie“, což jak vidíme již nyní, znamená chudá a zaostalá. Revize toho plánu, jakkoli důkladná, státům v EU nepomůže. Jim pomůže jen jeho zrušení. Včetně vykořenění jeho sebevražedné ideologie. Zásadní revizí pak vzápětí musí projít samotná EU. Včetně toho, že se změní její vedení. Nebo někdo věří tomu, že vůdce, který nevynuceně zavedl unii do průšvihu a dál trvá na pokračování po této cestě, najde recept k prosperitě?
Ideologie Green Dealu mimochodem stojí i za tím, že evropská sedmadvacítka není sama schopna dostatečně podporovat Ukrajinu v její obraně. A když se nyní od Američanů dozvěděla, že by ji konec války mohl přijít na tři biliony dolarů, zůstala s otevřenou pusou (zde). Protože ty peníze nemá. Jestli si je půjčí – což už také zaznělo – umocní své zadlužení, které rozeběhla právě kvůli Green Dealu. A jehož růst je teprve na samém začátku. Zelený úděl totiž bude vyžadovat jen do roku 2030 roční investice ve výši bilionu eur (zde). Přitom, do čeho stojí za to investovat víc? Do plánu, který přináší pouze záporné efekty, nebo do stabilizace bezpečnosti v Evropě a vykázání Ruska do patřičných mezí?
Green Deal přináší lidem ve státech v unii pouze chudnutí a nejistotu. Rychle rozšiřuje obecnou závislost na dotacích a likviduje svobodný trh. Spolu s ním likviduje i svobodu jednotlivce. Ten plán je špatný od samého začátku. Je hanbou stran, jež se označují za pravicové, že to za ně musí říkat někdo, jako je Andrej Babiš.