Chceme se postavit proti ničení světa. Tak vysvětlil poslanec SPD a vystudovaný geolog Jiří Kobza, proč ve sněmovně uspořádal už druhou odbornou konferenci k tématu klimatické změny a Green Dealu.
„Jsme sice parta dědků, ale když vydržíme, tak tím světem opravdu pohneme,“ věří Kobza. Důvodem takového vzepětí je podle něj hrozba, že zelené plánování Evropské unie povede ke zničení Evropy.
Protesty ve jménu klimatu, které tyto zničující procesy odstartovaly, podle Kobzy vedou „žáčci, kteří se domnívají, že elektřina vzniká v zásuvkách“. Dětem jsou podle něj touto agendou mateny hlavy i na základních školách. „Jako otcové a dědové jsme se rozhodli, že se této demagogii postavíme,“ uzavřel.
„Zaslepený Green Deal nejen rozděluje společnost na lepší proti horším, ale ohorožuje naše zdroje a celou civilizaci,“ řekl v úvodním slově konference, probíhající v největším sále Poslanecké sněmovny.
Poslanec zmínil i rozhovor, který před konferencí poskytl pro ParlamentníListy.cz.
Celá zelená politika je podle Kobzy plná nesmyslů a protikladů. Zavíráme elektrárny, ale současně zvedáme poptávku po elektřině tlakem na elektromobilitu. Uhelné elektrárny, do kterých máme uhlí ještě na několik staletí, přestavujeme na plyn, který musíme dovážet.
„Na takové úrovni rozhodování není nikdo hloupý zadarmo. Musíme si položit otázku, cui bono,“ řekl na úvod konference. Ta se, na rozdíl od té listopadové, která ve stejném sále byla skutečně multidisciplinárním vědeckým sympoziem přírodovědců, tentokrát zaměřovala více na společenské dopady tohoto pokusu o zelenou revoluci.
Připomněl aktuální informace o napojení Franse Timmermanse na lobbistický neziskový sektor, stejně jako „šmelinu s povolenkami“. „Asi jsou to zisky tak zajímavé, že za to klidně zaprodáte i duši,“ zamyslel se.
Očekává, že stejně jako po listopadové konferenci bude i nyní debata vykreslena jako sešlost „proruských sil“. On však nevidí jinou možnost, už z úcty k vědě, kterou vystudoval. „Na geologii je krásné, že žula je pořád žula, ať po ní šlapou holínky, kanady nebo lodičky,“ uzavřel úvodní slovo.
Miloš Faltus z České zemědělské univerzity ve své úvodní přednášce shrnul, k čemu dospěli přírodovědci v listopadu. Z konference vyšel sborník i závěrečné komuniké. „Závěry této konference jasně ukazují, že účinek CO2 byl v posledních desetiletích vědeckou komunitou systematicky nadhodnocován,“ stojí také v závěrečném komuniké. Mezinárodní panel IPCC podle nich zatajuje informace, které se nehodí narativu o vlivu člověka na klima a vylučuje účastníky, kteří tento narativ zpochybňují.
Organizátorem konference bylo mezinárodní vědecké sdružení Clintel, které chce být alternativou proti dogmatickému panelu IPCC, který odmítá jakýkoliv jiný výklad globálních změn, než je vliv člověka.
„Sdružení vzniklo jako reakce na vyhlášení ‚klimatické nouze‘ Evropským parlamentem v roce 2018. To byl velmi radikální krok, krize znamená, že ve jménu jejího zažehnání můžete dělat nestandardní kroky,“ vysvětloval. A to, co se kolem klimatu dělo v EU v dalších letech, to skutečně nestandardní bylo.
Zejména díky aktivitě Franse Timmermanse, holandského prvního místopředsedy v první komisi Ursuly von der Leyenové, který je označován jako „pan Green Deal“, ačkoliv nyní tvrdí, že sám by neprosadil vůbec nic.
Nedávno otřásla Bruselem aféra, která rozkryla systém finanční podpory neziskovek, které potom tlačily zelenou agendu coby předstíraný „veřejný zájem“ a tlačily na unijní politiky. Toto perpetuum mobile obsáhle popsal italský politolog Thomas Fazi coby „propagandu v zastoupení“.