RADĚJI UHLÍ A JÁDRO NEŽ PODPORA PUTINA. BĚŽNÍ NĚMCI JSOU ODVÁŽNĚJŠÍ NEŽ JEJICH POLITICI
Uveřejněno dne 23 dubna 2022 000 11:53
Zatímco většina německých politiků a firem se úplného odstřižení od ruského plynu děsí, běžní občané jsou ochotni obětovat na podporu Ukrajiny mnohem více.

Německá politická reprezentace v čele s kancléřem Olafem Scholzem a prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem je v Evropě, a zejména na Ukrajině vnímána tak, že se snaží mít za každou cenu dobré ekonomické vztahy s Ruskem.
Není ostatně divu, protože Německo ve své energetické koncepci z velké části musí spoléhat na dodávky ruského plynu. Od roku 2011 totiž postupně odpojuje své jaderné elektrárny a nyní se k tomu přidávají i uhelné zdroje. Poslední stabilní komoditou v energetickém mixu tak zůstává právě zemní plyn, který se má stát zásadním překlenovacím zdrojem, než se dobuduje infrastruktura pro obnovitelné zdroje energií.
Debata o úplném zákazu dovozu ruského plynu, který kromě Ukrajiny požadují i Spojené státy, je v Německu velmi vyhrocená. Zástupci průmyslu namítají, že okamžitý výpadek by pro nejsilnější ekonomiku v Evropě znamenal v podstatě neřešitelné problémy. A ve stejném duchu se vyjadřuje většina německých politiků.
CHAOS, BANKROTY A PROPOUŠTĚNÍ. NĚMECKÉ FIRMY VARUJÍ, ŽE BEZ RUSKÉHO PLYNU PŘIJDE KATASTROFA
Pokud by Německo přišlo o dodávky ruského plynu, mohla by tamní ekonomice hrozit nejvážnější krize od druhé světové války, obávají se firmy na této komoditě závislé.

Falk tvrdí, že lavírování sociálnědemokratického kancléře Scholze mezi Moskvou a Kyjevem je spíše zneklidňující než povzbuzující. Z průzkumů veřejného mínění, které provádí v rámci Institute on Behavior & Inequality, vyplynulo, že se 69 procent oslovených respondentů vyslovilo kladně k zastavení dovozu ruské ropy, plynu i uhlí.
NĚMCI ZAČÍNAJÍ POCHYBOVAT: BOJKOT RUSKÉHO PLYNU NÁS POŠKODÍ VÍC NEŽ PUTINA
Němečtí politici se na tom, zda zastavit dovoz plynu a ropy z Ruska, zdaleka neshodují. Většina dokonce tvrdí, že víc než Kreml by okamžitý bojkot poškodil německou ekonomiku.
Ekonom kritizuje počínání kancléře, který spíše varuje před ekonomickými důsledky války, místo aby Němce uklidnil a povzbudil s tím, že to jejich (bohatá) země zvládne, podobně jako se německé ekonomice i společnosti podařilo vyrovnat s pandemií covidu. Falk dodal, že současná krize na Ukrajině ukazuje, že Evropa může být silnější nejen v rámci NATO, ale i v rámci EU, pokud postupuje jednotně.