REALITA: Když zelené nadšení potká reálná čísla

Uveřejněno dne 14 listopadu 2024 000 8:00

Je hezké mít ideje, je hezké mít nadšení pro dekarbonizaci, ale když to potká fyziku a čísla, nadšencům zbudou jenom oči pro pláč.

Parafrázujme slavný citát: Kdo nebyl Zelený, když byl mladý, neměl srdce, kdo je Zelený, i když je starý, nemá mozek.“

Ano, je to až tak vážné. Pokud hodláte věřit více prodavačům zelených iluzí, než vlastním očím, prosím, nečtěte tento článek. Ten totiž bude jenom o matematice, protože, jak se říká, čísla nelžou. Pojďme na to.

Východiskem je požadovaný stav energetiky, kdy budou 100% elektřiny vyrábět obnovitelné zdroje. Do nich řadíme vodní elektrárny, spalování biomasy a potom občasné zdroje v podobě větrníků a slunečníků. Vzhledem k tomu, že nahradit spalování uhlí a plynu jenom biomasou by znamenalo, že vykácíme všechny stromy, keře, posečeme trávu, posbíráme listí a také všechno z polí navezeme do kotlů, nebudu se dále touto variantou zabývat. Vodní elektrárny jsou závislé na počasí, ale mohou sloužit jako prostředek na ukládání přebytků ve formě přečerpávacích elektráren. Nicméně i to je v naší spotřebě jako když plivne.

Vycházejme z následujícího zdroje (viz Průměrná spotřeba elektřiny po měsících za rok 2023) a mějme průměrnou denní spotřebu elektřiny v zimě na nějakých 170 GWh denně. Abychom to očistili od vodních elektráren a spalování biomasy a také se nám to lépe počítalo, půjdeme velkoryse na 150 GWh denně. Těchto 150 GWh potřebujeme, aby bylo denně vykryto větrem a Sluncem, jenže co když přijde inverze, kdy nesvítí, nefouká? Budeme tedy potřebovat baterky, opravdu velké baterky a vážně hodně těch baterek. Berme období, že inverze bude trvat 15 dní a na to budeme počítat bateriové úložiště.

Tesla Megapack 2 XL dokáže uložit 3.9 MWh.

 

Takže 15 dnů * 150 GWh znamená potřebu uložit 2 250 GWh. Na to potřebujeme 577 923 bateriových kontejnerů od Tesly. Když vezmeme v potaz, že při této objednávce dostaneme množstevní slevu a budeme tedy počítat jedno zařízení bratru za 1 milión dolarů a potom to převedeme na české koruny 13 269 miliard korun. Přitom v roce 2023 byly celkové příjmy v rozpočtu ČR ve výši 1 914,1 Kč. Takže pokud bychom vzali sedm ročních rozpočtů a investovali jen a pouze do bateriového úložiště, máme vystaráno.

Jeden megapack má v sobě 3 tuny lithia. Roční těžba lithia byla v roce 2023 asi 180 000 tun (zdroj). Takže deset let bychom museli kupovat veškeré ve světě vytěžené lithium, aby ho bylo dost jenom pro naše spotřeby.

A pokud přestaneme topit zemním plynem, nebo uhlím, stoupne spotřeba elektřiny o takových 70%.

Takže shrnutí – pro tak malou zemi, jako je naše republika, by pouhé vybudování dostatečného bateriového úložiště znamenala investici 7 ročních rozpočtů a 10 let celosvětové těžby lithia. A to jsme ještě hodně optimističtí. Za mne přesvědčivý důkaz, že celý humbuk kolem dekarbonizace jsou jenom zelené fantasmagorie.

Zdroj

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist