Šílení nepřátelé rozumu měli o víkendu velký svátek. Ještě, že to trvalo jen pár hodin
Uveřejněno dne 10 listopadu 2017 000 11:08
Každoročně už nějakých deset let se pořádá celosvětový happening nazvaný Hodina Země. Během této akce domácnosti, podniky, i veřejné instituce vypnou na jednu hodinu všechny své elektrické spotřebiče, včetně osvětlení, aby tak zvýšily povědomí o tzv. změnách klimatu a upozornily na rozšířené dogma, že za tyto změny může člověk. A že bychom se měli uskrovnit.
Nyní to tedy nebyla jedna hodina, ale mnohde více než půlden. Neplánovaně.
Všichni ti, kteří se Hodiny Země s nadšením účastní, museli během včerejšího blackoutu zářit štěstím.
Jestliže Hodina Země je morálním apelem na větší střídmost ve spotřebě energie, automaticky její organizátoři a účastníci pokládají současnou míru produkce a spotřeby za něco morálně zlého. Jakou alternativu si představují? Odmítnout využívat Zemi nejde – jedinou skutečnou alternativou je sebevražda. Jako racionální bytosti musíme využívat realitu kolem nás v souladu s našimi dlouhodobými potřebami. Narozdíl od všech ostatních tvorů, člověk prostředí kolem sebe ne pouze jednostranně využívá, ale přetváří jej. Není pouze spotřebitelem toho, co kolem sebe vidí, ale aktivně zasahuje, jeho rozum a invence slouží jako přidaná hodnota, a dokáže ze svého prostředí získat maximum. Moderní, průmyslová a technologická civilizace je ve své podstatě extenzí rozumu, vztaženou na celé prostředí.
Environmentalisté vidí technologie jako zlo. Zbavme se jich tedy – alespoň na hodinu. Vypněme vše, co je produktem technologické civilizace, společně, v jednom velkém, celosvětovém rituálu zeleného sebemrskačství. A pak, za hodinu, zase vše zapněme, jako přiznání viny za to, že bez tohoto „zla“ nedokážeme žít.
Je-li moderní technologie nemorální, potom měřítkem morálky je co největší přiblížení k primitivnímu barbarství prvobytně pospolné společnosti.
Environmentalisté vědí, že lidé musejí něco produkovat a něco konzumovat. Vědí, že tuto nutnost nemohou zcela pominout – jejich nenávist je namířena vůči technologiím, které jaksi vyčnívají svoji efektivitou nad hrubost a nízkou účinnost technologií a postupů, které mělo lidstvo k dispozici před průmyslovou revolucí. Moderní technologie jsou hlavním atributem současné západní společnosti, nebo lépe řečeno, jedním z přežívajících projevů její skomírající racionality. Racionalita je to, na co environmentalisté útočí především, morálním zpochybněním jejích projevů a důsledků. Morální zpochybnění racionality pak otvírá cestu k jejímu soustavnému pošlapávání: jsou-li technologie projevem nemorálního zneužívání přírody, a dosáhl-li člověk těchto technologií díky svému rozumu, je logicky rozum oním ďábelským elementem v přirozené podstatě člověka!
Ti všichni, environmentalisté, nepřátelé rozumu, včera slavili. Co je plánovaná Hodina Země, kdy víme, že za chvíli budeme zase smět otočit vypínačem a vrátit se zpět do naší doby, ve srovnání s půldenním blackoutem, jehož konec nemůžeme sami ovlivnit?
Pomysleme na to za pár měsíců, konkrétně 24. března 2018, až se na nás bude ze všech stran valit reklama na Hodinu Země. Až nás všemožné autority intelektuálního i kulturního života budou přesvědčovat, že je třeba se uskrovnit a uvědomit si jiné, vyšší, globální hodnoty, než technologie, pohodlí a pokrok, a položit důkaz naší ohleduplnosti tím, že se zúčastníme rituálu, jímž implicitně označíme lidský rozum za něco vnitřně zlého.
Važme si naší průmyslové, technologické civilizace, v níž i skomírající a všemožně ušlapávaná racionalita dokáže vytvořit takovou míru blahobytu!
A buďme rádi, že i po takovém blackoutu, jaký mnohé z nás potkal včera, se můžeme zase vrátit zpět do 21. století. Zeleným dogmatikům a šíleným nepřátelům rozumu navzdory!