. Takhle to říkal Cemper, ne? Dezinformátoři si vymýšlejí rozhovory s lidmi, kteří neexistují. Vězte tedy, že u mě byl další zajímavý člověk, který nechce být jmenován. Tentokrát to není ani voják, ani policajt, ale poprvé u mě seděl hasič. Samozřejmě jsme probrali lžimédia a jejich vliv na naší společnost, probrali jsme tristní možnosti nejbližší budoucnosti, zhodnotili jsme působení naší vlády, vypili pár skleniček a pak jsem se dozvěděl něco, co byste měli vědět i vy.
Jaké to je, jezdit hasit, jaké postupy se používají, co je nejdůležitější, podle čeho se rozhoduje velitel zásahu, atd, atd. Ptal jsem se ho, co jsou nejhorší možné zásahy, jak moc se dokáže rozhořet běžný dům… a tu mi s klidem ve tváři řekl, že se mu vlastně nejvíc ulevilo, když viděl že na střeše nemám solární elektrárnu… Kdysi jsem tuto možnost zvažoval, psal jsem o tom a on byl zvědavý, jestli jsem to už zrealizoval.
Víte, když vám začne hořet dům, tak spolu s hasiči přijedou plynaři a elektrikáři, aby hořící dům odpojili od obojího a hasiči mohli v klidu a bez nebezpečí kropit vodou. Ale když máte na střeše solární panely, tak jsou z hasičského hlediska stále pod proudem, protože pořád lapají fotony a vlastně se nijak vypnout nedají. Je úplně jedno, že to někdo v rozvaděči odborně odstřihne… na střeše je prostě elektrárna o výkonu mnoha kilowattů, která stále funguje.
Za současné legislativy si žádný velitel zásahu nedovolí, hasit takové zařízení. Z hlediska hasičů je to prostě pořád pod proudem a tak budou chladit okolní nemovitosti, budou zachraňovat majetek sousedů a starat se, aby požár nikam nepřeskočil, ale na podkroví v plamenech pod solárními panely se budou jen dívat a udržovat oheň.
Věděli jste to? Je to samozřejmě jen metafora, nic takového se neděje, všechno je v této zemi v nejlepším pořádku a ten neexistující hasič tomu určitě jen nerozumí. Ale být vámi, ověřil bych si to.
Teď je takový boom solárních panelů. I v mém okolí to už má leckdo na střeše a přibývá jich. Viděl jsem soláry na balkonech, viděl jsem je na zdech, garážích, chatkách… Řekli vám při instalaci, že v případě požáru budou mít hasiči námitky proti hašení něčeho takového? Věděli jste, že měniče a další elektrosoučástky nejsou u vaší solární elektrárny navrženy na maximální možný výkon, ale na jakýsi „průměr,“ takže se tu a tam stává, že přijde chladný, slunečný den, kdy jsou panely krásně umyté deštěm a slunce se do nich opře pod tím nejlepším úhlem a pak se může stát, že vám ten rozvaděč prostě blafne… Inu, takhle dneska vypadá chytré řešení… Ti burani tomu stejně nerozumí, dostanou státní dotaci, rychle instalujeme, pak zkrachujeme a ať si s tím nadělením poradí někdo jiný…
Schválila vám tu solární elektrárnu taky vaše pojišťovna? Máte v pojistné smlouvě klauzuli, která počítá s náhradou mnohem vyšší škody, protože nejprve musejí shořet panely, než je možné použít stříkačku?
Má solární elektrárnu váš soused? Nestojí váš dům hodně blízko?
Jak vidno, vůbec nemusíme řešit, jestli se taková elektrárna vůbec vyplatí. Nemusíme vůbec argumentovat tím, že svítit potřebujeme v noci, kdy slunce nesvítí a solární panely nic nedávají. Nemusíme vůbec litovat dětičky v Kongu, které rubou lithium a kobalt, aby měla Greta šťastnější dětství. Nemusíme řešit ani neřešitelnou kapacitu přenosové sítě, která je už leckde na hraně. Nemusíme se vůbec dohadovat s klimatickou mládeží. Stačí si pokecat s hasičem a rázem máte problémů dost i bez debilů, kteří tlačí něco, čemu nerozumějí.
Otázky, samé otázky…
Zdroj