Starý dobrý Černý úděl, globální poptávka po uhlí láme rekord všech dob
Uveřejněno dne 22 prosince 2022 000 14:06S tím, jak je nová a vylepšená – ani nemluvě o lepší snesitelnosti na pohled – poradkyně OSN pro klimatickou změnu Sophia Kianni, čili Greta 2.0, usilovně vřelejší při komunikaci a jak pro ni v magazínu Forbes rozbalují červený koberec, když tato dvacítka křižuje letadly po světě, přičemž její uhlíková stopa je zatracující…
… tak toto sexy odlákání pozornosti dosáhlo svých cílů a svět chlípně zírá na nový erotický symbol boje za klima, v době, kdy progresivisté na plnou hubu soptí při jakékoliv zmínce o globálním oteplování (což jim však nebrání, aby nahrazovali své Tesly F-150tkami a vyřídili si to tím s Muskem), načež Mezinárodní energetická agentur (IEA) právě ohlásila, že globální poptávka po uhlí v tomto roce určitě překoná rekord.
Ve své v pátek publikované zprávě „Uhlí 2022“ IEA ohlásila, že spotřeba uhlí roku 2022 vzrostla o 1,2 % a překonala tak za jediný rok 8 miliard tun, čímž překonala předchozí rekord z roku 2013.
„To znamená, že uhlí bude zatím pro globální energetický systém i nadále největším zdrojem emisí oxidu uhličitého,“ uvedla IEA, takže klimatičtí alarmisté pohořeli se svými pokusy zabít uhelný průmysl, když ten se oživil, aby zažehnal energetickou krizi v Evropě, Asii i jinde.
„Zvýšení cen zemního plynu uprostřed globální energetické krize vedlo při výrobě elektřiny k vyšší závislosti na uhlí,“ vysvětlila to IEA.
Ta zpráva předpovídá, že spotřeba uhlí zůstane na vyšší úrovni až do roku 2025.
Svět je závislák na zdrojích levné energie. Představa, že výroba energie z fosilních paliv, zvláště z uhlí, se magicky zruší ve prospěch podřadných, nespolehlivých tzv. obnovitelných energií, jako solární a větrná, byla jen vzdušným zámkem a dalším důvodem zhroucení stability energetických sítí.
Ředitel pro energetické trhy a bezpečnost IEA Keisuke Sadamori řekl: „Svět je sice těsně u vrcholu využívání fosilních paliv, kdy uhlí je předurčeno k poklesu jako první, ale ještě tam nejsme.“
„Poptávka po uhlí se drží vytrvale a letos nejspíš dosáhne nejvyšší úroveň všech dob, čímž vyžene nahoru globální emise. Spolu s tím existuje spousta projevů toho, že dnešní krize urychlí nasazování obnovitelností, zvyšování energetické účinnosti a tepelných čerpadel a že to poptávku po uhlí v nadcházejících letech zmírní. Pro zajištění bezpečné a trvale udržitelné cesty vpřed budou klíčové vládní politiky,“ uvedl Sadamori.
IEA označila Čínu, Indii a Indonésii za tři největší producenty uhlí na světě. Poptávka po uhlí vyhnala letos na Newcastle Coal Terminal futures na uhlí do hvězdných výšin.
Jedním z největších poživatelů prospěchu z obrození uhlí je v USA sídlící Peabody Energy.
A tak zatímco je svět pořád na cestě k dekarbonizaci, tak nám přišlo takové uhelné škytnutí, když tím nejlepším a jediným řešením poptávky po čistých energiích zůstává pořád jaderná energie. Jedině pak by mohlo uhlí, zemní plyn a dalších uhlovodíky opustit scénu.