Stát špatně nastavil ceny solární elektřiny, škody jsou v miliardách
Uveřejněno dne 5 února 2013 000 15:58Minulé vedení Energetického regulačního úřadu zřejmě protizákonně stanovilo neúměrně vysoké výkupní ceny fotovoltaické elektřiny a stát přišel až o desítky miliard korun. Upozornil na to audit, který si nechal regulátor vypracovat. Audit navíc sabotovali zaměstnanci, které za to úřad vyhodil.
ERÚ dal proto podnět na státní zastupitelství, které by mělo vyšetřit, zda nedošlo ke spáchání trestného činu zneužití úřední osoby s předpokládanou škodou v rozsahu desítek miliard korun.
„V rámci práce na jednotlivých auditech došlo u některých bývalých zaměstnanců k neochotě spolupracovat s auditory,“ dodala tisková mluvčí regulátora Eva Jelínková, nechtěla však upřesnit detaily. Ti, kteří nespolupracovali, už na ERÚ nepracují.
Výsledky vnitřního auditu představila předsedkyně úřadu Alena Vitásková. „Z auditu vyplynulo, že byly ceny stanoveny nad rámec zákona a takto
byla nastavena i část legislativy,“ řekla Vitásková. Podle ní netransparentnímu stanovování výkupních docházelo v letech 2005 až 2011. Nechtěla spekulovat, zda jde o jednotlivce nebo o skupinu lidí. Podnět k vyšetřování se týkal neznámého pachatele.
Poslanec Urban i solárníci chtějí, aby byl audit veřejný
„Já myslím, že bude dobré, když se podaří ten audit získat oficiálním způsobem a projednat na hospodářském výboru,“ řekl předseda sněmovního hospodářského výboru Milan Urban (ČSSD). Informace z auditu pro něj prý není úplným překvapením, protože se domnívá, že pochybení mohlo vzniknout v minulých letech, kdy se měnila metodika výpočtu cen.
Urban také řekl, že výbor bude chtít, aby stát zveřejnil vlastníky všech fotovoltaických elektráren, a to i zpětně. Zdůvodňuje to tím, že poplatek je určitá forma dotace a musí být jasné, do jakých rukou je určena.
Zveřejnění podrobností z auditu a z podnětu pro státní zastupitelství by uvítala také Aliance pro energetickou soběstačnost a Česká průmyslová fotovoltaická asociace (CZEPHO).
„Pokud jde o nastavení podpory v letech 2009 a 2010, tehdejší legislativa neumožňovala pracovníkům ERÚ snížit podporu o více než pět procent, a nemohli tak reagovat na tehdejší prudký pokles cen solárních panelů a dalších komponent. Tato skutečnost byla v té době dostatečně známa a o tom, proč političtí představitelé na situaci včas legislativně nereagovali, můžeme jen spekulovat, proto případné šetření policie a dalších orgánů v tomto ohledu jen vítáme,“ sdělil mluvčí CZEPHO Miloš Cihelka.
Podnikatelé jsou podle Hospodářské komory dlouhodobě proti prosazování jednoho odvětví energie před ostatními. „Rovněž upozorňujeme na vysoké ceny obnovitelných zdrojů energie, na něž doplácí všichni koncoví odběratelé elektrické energie, tedy podnikatelská sféra a veřejnost,“ řekla mluvčí Hospodářské komory Lenka Vodná.
Audit prováděla firma BDO
Vitásková rovněž uvedla, že ji výsledky auditu překvapily. „Nicméně, když jsme ten audit zadávali a pracovníci, kteří byli zodpovědní za tuto oblast, začali tuto práci velmi sabotovat a neposkytovali součinnost auditorské společnosti, tak jsem začala mít podezření, že nemusí být vše v naprostém pořádku,“ řekla.
„Úřad provedl na základě těchto zjištění bezodkladné kroky, které vedly k tomu, aby se obdobná situace nemohla opakovat,“ dodala mluvčí.
Podle informací MF DNES měla výkupní ceny z minulosti prověřit auditorská společnost BDO. Ta bez dalších podrobností potvrdila, že zakázku zpracovávala. „Já osobně jsem to nedělal, ale stejně vám k tomu nic říct nemůžeme. Jsme vázáni mlčenlivostí,“ řekl iDNES.cz Vlastimil Hokr z vedení společnosti BDO.
Pochybné transakce v řádu stovek milionů korun
Vitásková také uvedla, že ERÚ si nechal zpracovat i audit smluv uzavřených s jinými subjekty. Audit neobjevil závažné chyby, po jeho skončení ovšem byly na ERÚ nalezeny neevidované smlouvy, které nebyly bývalými pracovníky úřadu řádně předány novému vedení.
Analýza těchto dohod podle Vitáskové ukázala, že přinejmenším v jednom případě ERÚ povolil jedné společnosti provádět pochybné transakce v řádu stovek milionů korun. Úřad kvůli tomu podal podnět státnímu zastupitelství, aby záležitost prošetřilo kvůli podezření ze zneužití pravomoci úřední osoby.