Stop zeleným vyděračům!
Uveřejněno dne 12 dubna 2017 000 9:06Omezení účasti ekologických občanských sdružení, aby nemohla blokovat nejrůznější stavby, prosadil ve Sněmovně sociální demokrat Jaroslav Foldyna. Jeho návrhu pomohly i opoziční strany. Pro vládní návrh stavebního zákona jako celku pak byli se třemi stranami vládní koalice také komunisté. Pro bazény nebo skleníky nebude nutné povolení.
„Dobrou zprávou pro všechny drobné stavebníky je, že novela odlehčí administrativní zátěž například při výstavbě rodinných domů. Na pozemku u domku či chaty si navíc každý bude moci postavitskleník, kůlnu anebo třeba bazén bez následného povolování,“ uvedl ke schválení stavebníhozákona předseda vlády a ČSSD Bohuslav Sobotka. To je změna, která bude užitečná pro majitele rodinných domků.
Pro Foldynův pozměňující návrh týkající se účasti občanských sdružení v řízeních byli poslanci ANO, komunisté, TOP 09, ODS, Úsvit a necelá polovina klubu sociální demokracie. Zákon teď posoudí Senát. (jak kdo hlasoval o dílčím návrhu omezujícím občanská sdružení, najdete zde)
Nepředvídatelnost vadí investorům, zlobil se Foldyna
„Chci omezit vstup a vliv takzvaných různých ekologických spolků a iniciativ. Domnívám se a jsem přesvědčen, že v současné době povolovací procesy v České republice jsou do jisté míry hendikepem pro příchod nových investorů. Nepředvídatelnost toho, co se tady v zemi bude odehrávat v povolovacím procesu, tím myslím stavební řízení, je tak složitá, že ti lidé od nás odcházejí. Je to ale i problém pro domácí investory,“ říkal ve Sněmovně Foldyna.
„Zákon o posuzování vlivu stavbyna životní prostředí dává dostatečný prostor všem spolkům a institucím, aby do toho vstoupily, aby mohly uplatnit názor občanů. Nicméně stavební povolení a stavební norma je technická záležitost. Tady by ten prostor měl být dán už jen těm opravdu dotčeným osobám,“ uvedl poslanec ČSSD a získal pro to podporu většiny Sněmovny i Šlechtové.
Paradoxně nejkritičtěji k tomu, co Foldyna navrhl, vystupoval jeho stranický kolega Václav Zemek. „Ono to nevylučuje jen ty takzvané zelené aktivisty. Ono to vylučuje úplně celou širokou veřejnost. To znamená že se vracíme o nějakých 30, 40 let zpátky. Přijde investor, chce něco postavit a nikdo mu do toho prostě kecat nebude,“ řekl Zemek.
Naopak od TOP 09 i od komunistů zazněla i kritika počínání některých ekologických aktivistů. „Nechceme zavírat oči před veřejným tajemstvím, že existuje kromě tisíců a tisíců poctivých ochránců přírody také něco, jako je ekologický racketeering, což je velmi výnosný a velmi ohavný obchod. A ti, kteří se mu věnují, tak kazí dobrou pověst ochránců přírody a krajiny. A na základě tohoto přístupu my budeme hlasovat racionálně,“ avizoval postup TOP 09 šéf strany Miroslav Kalousek. Šéf klubu strany Michal Kučera se dodatečně distancoval od toho, že podle listiny hlasování byl pro. Označil to za omyl. Nechtěl prý Foldynův návrh podpořit.
„Víme, že mnoho těchto ekologických hnutí, řekněme si to na rovinu, i účelově někdy blokuje ty stavby,“ uvedl před hlasováním také komunista Jan Klán.
Iniciativám se nic hrozného nestane, uvedla ministryně
Šlechtová řekla poslancům, že podle jejího názoru se občanským iniciativám nic tak hrozného nestane. „Návrh pana poslance Foldyny požaduje, aby byly spolky účastníky pouze řízení vedených pouze podle zákona o ochraně přírody a krajiny. Tady se mění jenom jedna věc, to znamená, že nebudou zapojeny podle správního řízení, ale právě podle toho zákona o ochraně přírody a krajiny,“ řekla ministryně pro místní rozvoj
„Pokud se žádá o stavební povolení, vždycky je obec, která hájí zájmy své obce, přítomna prostřednictvím územního plánu, kde je účastníkem řízení, a samozřejmě stavebního povolení i zákona o EIA, to znamená získávání posudků vlivů na životní prostředí. Čili nikdo není vyloučen. Pouze se navrhuje tímto pozměňovacím návrhem, aby spolky podléhaly zákonu o ochraně přírody a krajiny a ne správnímu řízení,“ uvedla Šlechtová.
Jedním z hlavních cílů, k němuž má novela stavebního zákona pomoci, je zkrátit řízení u liniových staveb až o dva roky. „Zrychlit řízení, snížit byrokracii v oblasti získávání všech povolení pro výstavbu, ať už bytových domůnebo dálnic nebo čehokoliv jiného,“ řekla poslancům ke smyslu novely stavebního zákona Šlechtová.
Posuzování vlivu na životní prostředí (EIA), územní povolení a stavební řízení se spojído společného řízení.
Poslanci odmítli návrh Karla Raise z ANO, který chtěl ve stavebním zákoně regulovat stavbu některých náboženských staveb. Týkalo by se to hlavně mešit. Občané by o nich měli podle jeho návrhu rozhodovat v místním referendu. Ministerstvo pro místní rozvoj označilo jeho návrh za protiústavní.