Trump zatnul ekofašistům tipec!

Uveřejněno dne 31 ledna 2017 000 8:45

Administrativa nového amerického prezidenta zavedla ve vládní agentuře pro ochranu životního prostředí zákaz sociálních sítí, blogů a další komunikace s novináři a s veřejností. Jde o opatření Scotta Pruitta, kterého Trump nominoval do čela agentury. Pruitt je známý svými pochybami o „lidmi způsobeném globálním oteplování“.

Zaměstnanci vládní agentury pro ochranu životního prostředí (EPA) se tento týden dozvěděli, že až do odvolání mají zákaz psát příspěvky na sociální sítě, vydávat blogové články nebo psát cokoli nového na webové stránky. Omezen má být i kontakt s novináři. Vyplývá to z vnitřního předpisu EPA, který získal a zveřejnil Huffington Post.

Omezení agentury EPA je však ještě rozsáhlejší, tvrdí Myron Ebell, který vedl Trumpův tým pro předání úřadu EPA. Trumpova administrativanařídila „dočasné zmražení“ všech nových závazků, včetně práce na již zadaných zakázkách na dobu neurčitou. Podobné zákazy komunikace s vnějším světem dostaly od Trumpova kabinetu i další vládní organizace, například ministerstvo zemědělství a ministerstvo vnitra.

„Zaměstnanci EPA ve spolupráci s týmem pro předání úřadu revidují granty a informace o smlouvách,“ uvedla mluvčí EPA Julia Valentinová. „Cílem je dokončit tuto revizi grantů a smluv do pátku 27. ledna.“

Webové stránky EPA.gov skutečně od pátku 17. ledna nepublikovaly žádný nový článek. Obvykle přitom stránka publikuje několik příspěvků denně.

Podle některých neověřených zdrojů Trumpova administrativa plánuje omezit rozpočet EPA přibližně o deset procent. V roce 2016 tato vládní agentura zaměstnávala 15 tisíc lidí a hospodařila s osmi miliardami dolarů. Organizaci založil v roce 1970 americký prezident Richard Nixon v reakci na sílící legislativní snahy omezit negativní dopady činnosti člověka na životní prostředí, která vyvrcholila Národním nařízením o pravidlech pro ochranu životního prostředí (NEPA) v roce 1969.

Zdroj grafu: oficiální informace EPA, inflace dopočítána podle dat CPI

Trump a jeho chladný vztah ke globálnímu oteplování

Přísná pravidla pro vnější komunikaci nejsou v zásadě ničím až tak zvláštním. Jak ostatně dodal i Trumpův mluvčí: „Je přirozené, že nová administrativa znovu zvažuje, jak mají vládní agentury operovat.“

Důvodem, proč se o ekologické agentuře EPA mluví více, je Trumpův postoj ke globálnímu oteplování. K obavám zaměstnanců přispělo i to, že Trumpův tým si měsíc po volbách vyžádal (mimo jiné) seznam všech lidí, kteří pracují na projektech spojených s klimatickými změnami nebo seznam všech programů, které jsou klíčovépro plněníplánu prezidenta Obamy. Ministerstvo pro energii tehdy odmítlo zaslat seznam pracovníků.

Donald Trump na pozici ředitele EPA nominoval právníka Scotta Pruitta, který v minulosti spolupracoval s těžařskými společnostmi a označil lidmi způsobené globální oteplování za „záležitost, na které se vědci stále neshodují“. To je v rozporu s tím, že se většina vědců shoduje na tom, že globální oteplování je významně urychleno lidskou činností.

Trump v minulosti označil globální oteplování za „fámu, kterou vymysleli Číňané, aby omezili konkurenceschopnost USA“.

Později údajně toto vyjádření zmírnil s tím, že má ohledně globálního oteplování „otevřenou mysl“. Rozhodně však Trump hodlá zrušit či alespoň znovu projednat pařížskou dohodu o klimatu, která podle něj znevýhodňuje Ameriku.

Reakce médií na zprávu o omezení ekologické agentury EPA jsou různé. Zatímco někteří komentátoři to berou jako signál, že Trump chce výrazně omezit možnosti EPA a může se prý snažit o „odsunutí“ vědeckého výzkumu na téma klimatických změn, jiní vítají, že „Trump konečně zmrazil výdaje a propagandu EPA“.

Bývalá ředitelka vládní agentury se na Twitteru rozloučila už 19. ledna: „Přestože se tímto oficiálně loučím na sociálních médiích, my všichni víme, že naše práce na ochraně veřejného zdravía životního prostředí musí pokračovat.

Zdroj

TOPlist