Utajování v klimatologii pokračuje

Uveřejněno dne 9 listopadu 2011 000 11:47

kremlikKonečně jsme z klimatologů dostali nějaká data. Jenže pořád ne ta, která stála v ohnisku aféry Climategate.

V článku „Klimatologové odsouzeni. Jejich mediální poradce zatčen“ jsem hlásil dobrou novinu. Úřad pro právo na informace dal za pravdu klimaskeptikům. Generace utajování klimatologických dat bylo porušování zákona. Kromě oteplovačů se ostatně stěží najde někdo, kdo by nesouhlasil, že věda má být transparentní a seriozní. Zvláště když jde o miliardy na boj s klimatem.

Úřad nařídil tato data nyní vydat. Alarmisté se ale snaží celou záležitost překroutit: „Kdokoli si nyní může sám zkontrolovat data, která byla v ohnisku loňského tzv. climategate skandálu… Vicekancléř university Trevor Davies říká “Zveřejnili jsme data, abychom rozptýlili mýty, že snad data byla nepřípustně manipulována nebo že snad něco tajíme.” (New Scientist)

V ohnisku? V jakém ohnisku? V ohnisku Climategate byly přece úplně jiné věci. Někteří by zjevně moc rádi, aby se zapomnělo, o čem vlastně byla korespondence předních klimatologů OSN (český překlad zde).

  • Keith Briffa 22. září 1999: „Vím, že je tu tlak, abychom vytvořili úhledný příběh o oteplení, které zjevně za tisíc let nemá obdoby, ale realita není tak jednoduchá. (…) Jsem přesvědčen, že před tisícem let bylo pravděpodobně stejně teplo jako dnes.“
  • Phil Jones 16.listopadu 1999: „Právě jsem použil Mikův trik z Nature… abych zakryl pokles teplot.“ (Mike’s Nature trick… to hide the decline)

Steve McIntyre se proti této dezinterpretaci ohrazuje v článku „More disinformation from New Scientist about Climategate“ (Climateaudit.org 31 July 2011)

“Climategate e-maily jsou o hokejkovém grafu, ne o přístrojových měřeních CRUTEM. Pojem CRUTEM je zmíněn jen v hrstce emailů. Seznam častých slov  sestavený Muir Russelovou komisí (str. 147) CRUTEM vůbec nemá na seznamu, zato Yamal je zmíněn 100 krát.”

Steve McIntyre upozorňuje, že data pro hokejkovité grafy odvozené z letokruhů, například data ze sibiřského poloostrova Jamal, jsou utajována dodnes.

“Já osobně jsem znepokojen “nepřípustnou manipulací” dat z letokruhů a tím, že nezveřejněná regionální chronologie 2006 URALS/Yamal říká zcela jiný příběh než holá Yamal chronologie, kterou CRU zveřejnila. Pokud CRU opravdu nechce vypadat, že něco tají, tak ať tedy ukáží regionální chronologii 2006.”

(Tvrzení některých komentátorů, že zveřejněním dat z meteorologických stanic je Climategate vyřešena, jsou dokladem neznalosti. Ano, obcházení zákonů a utajování dat patří do KGB a ne do vědy. Jsme rádi, že v tom nám úřady daly za pravdu. Nebo podle vás je takové chování snad v pořádku?… Ale Climategate byla o něčem jiném. Byla o hokejkovém grafu a to je podvod, to uznává i Richard Muller z Berkeley)

Někteří by se moc rádi vykroutili z oprátky, kterou si na sebe sami ušili, a rádi by, aby se zapomnělo, že Climategate pohřbila hokejkový graf a že oni tuto hokejkovou slátaninu léta obhajovali. Například náš pan Metelka z ČHMÚ. Viz „Páně Metelkův článek „Spor o hokejku“ nalezen. My ale nemáme tak krátkou paměť.

OPAKOVÁNÍ: CO JE TO JAMAL?

Víte, proč byly e-maily klimatologů hacknuté právě v listopadu 2009? Byl to komplot klimaskeptiků před konferencí v Kodani? Logická úvaha, ale mylná. Rozhořčený hacker pouze reagoval na to, co udělal klimatolog CRU Keith Briffa.

V září 2009 vyšlo najevo, že Briffova hokejkovitá rekonstrukce teplot ze Sibiře spočívala na jediném stromě. Ačkoli ostatní stromy ukazují něco jiného. To byl trapas! Není divu, že Briffa tato svoje data devět let tajil jako by byl agent CIA. Tím, že zveřejnění oddaloval a vydal data až v září 2009, zapříčinil, že k Climategate došlo na podzim před Kodaní.

O tom, jak důležitý byl Jamal pro hokejkovité grafy, jsem psal v článku „Záhada Ovčích hor a tajuplný strom z Jamalu.“ Tvar hokejkových grafů v nemalé míře závisí právě na datech z Jamalu.

A připomínám také, že to byl právě autor Jamalu, Keith Briffa, kdo v roce 1995 jako první přišel s myšlenkou, že středověké teplé období možná vůbec neexistovalo. To on byl inspirací pro Michaela Manna a jeho hokejkový graf (1998).

VLAK JEDE DÁL

Mysleli jste,  že po ostudě Climategate se v těchto lidech hne svědomí a že nastane nová éra otevřenosti a transparentnosti? Tak to jste mysleli špatně.

Stále trvá obcházení zákona o právu na informace. Universita ve Virgínii, kde Michael Mann pracoval v době, kdy působil v IPCC, stále blokuje snahu prokurátora Kena Cuccinelliho nahlédnout do Mannových dokumentů a pracovní korespondence z té doby. Raději investují statisíce dolarů do vleklého soudního sporu. Mann je podezřelý, že nafukováním klimatických rizik podvodně vylákal granty z peněz daňových poplatníků, což by bylo porušení FATA (Fraud Against Taxpayers Act). Osobně ale nevěřím, že Mann za to může jít sedět. Po takovém precedentu by se totiž úplně vylidnily některé katedry. Co tito lidé dělali bylo trestuhodné, nikoli však trestné. (Cuccinelliho žádost o data zaslaná universitě k přečtení zde).

Vesele dál pokračuje i politika ztělesněná Climategate e-mailem „Bylo by hezké, kdybychom zkusili “eliminovat” (contain) to údajné (putative) “středověké optimum”, I když ještě nemáme pro tu dobu k dispozici rekonstrukci hemisférické průměrné teploty. (Michael Mann píše Philu Jonesovi 4.června 2003)

V září 2010 se hokejkový gang sešel v Lisabonu a odhalili svou novou strategii. Středověkého teplého období (Medieval Warm Period) neboli středověkého optima se zbaví prostě tím, že ho přejmenují. Odteď to je „středověká anomálie“.

A.Watts. Mann’s secret meeting on the medieval warm period. WUWT 22. října 2010

A to nejlepší na konec. Když novinář Fred Pearce v době propuknutí Climategate telefonoval šéfovi klimatologů Philu Jonesovi, proč myslí, že ty e-maily někdo hacknul, Jones řekl: „Myslím, že tu jde o Jamal.“

Údaje, které jsou v rozporu s Briffovým hokejkovitým grafem z Jamalu klimatologové z CRU tají dodnes. Nic se nenaučili a nic nezapomněli. Doporučuji přečíst dopis ve kterém se Steve McIntyre z Climateaudit.org odvolává proti rozhodnutí University of East Anglia neposkytnout mu data o Jamalu. Klimatologové stále obcházejí zákon o právu na informace, jako by se nechumelilo.

To odvolání je z 18.září 2011. Data, která byla „v ohnisku Climategate“ se tedy tají dodnes.

Steve McIntyre. Appeal of UEA’s Yamal FOI Refusal. Climateaudit  19.září 2011

Zdroj

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist