Aby se tedy patřičně „vycvičila“ k novým stravovacím návykům alespoň nejmladší generace, rozhodli se nyní ve Velké Británii krmit hmyzem děti v základních školách. Přesně podle známého pořekadla: „Co se v mládí naučíš….“
Exkluzivní jedlý hmyz je vysoce výživný a má mnohem nižší stopu CO2 než konvenční maso, říkají vědci.
Děti mají být krmeny hmyzem, aby nová generace přešla od masa k hmyzu – a aby přesvědčila své rodiče, aby následovali jejich příkladu.
V rámci projektu, jehož cílem je prozkoumat chuť dětí na „alternativní bílkoviny“, jako jsou cvrčci, kobylky, bourec morušový, kobylky a mouční červi, je žákům ze čtyř základních škol ve Walesu nabízen hmyz ke konzumaci.
Vědci doufají, že jejich zjištění poskytnou vodítka k tomu, jak mohou být děti ve Velké Británii a možná i v zámoří nejlépe vzdělávány o ekologických a nutričních přínosech jedlého hmyzu – a tím i jejich rodiče, protože svět se snaží chránit životní prostředí snížením spotřeby masa.
V rámci projektu, který začíná tento týden, budou provedeny průzkumy, workshopy, rozhovory a pozorovací skupiny budou zkoumat zkušenosti mladých lidí s alternativními proteiny.
Vědci se spojili s učiteli a doufají, že mnoho z pěti až jedenáctiletých účastníků studie bude ochotno vyzkoušet nějaký jedlý hmyz.
„Chceme, aby děti přemýšlely o alternativních bílkovinách jako o skutečných věcech pro tuto chvíli a ne jen jako o potravinách pro budoucnost, takže vyzkoušení některých z těchto potravin je ústřední součástí výzkumu,“ řekl Christopher Bear z Cardiffské univerzity.
„Ačkoli se jedlý hmyz ve Velké Británii neprodává ve velkém měřítku, je součástí stravy přibližně 2 miliard lidí po celém světě. Velká část z nich žije v částech světa, kde jsou součástí dlouholeté kulinářské tradice. A jsou stále populárnější i jinde,“ řekl.
Studie z roku 2020 odhaduje, že v roce 2019 jedlo hmyz přibližně 9 milionů evropských spotřebitelů, a předpovídá, že toto číslo vzroste na 390 milionů do roku 2030, podle Mezinárodní platformy hmyzu pro potraviny a krmiva (IPIFF), charitativní organizace pro produkci hmyzu.
„Jsou podporovány organizacemi, jako je Organizace spojených národů, pro jejich potenciální přínosy pro životní prostředí a výživu, stejně jako potenciální příspěvek ke globální potravinové bezpečnosti,“ řekl Dr. Bear.
Carl Evans, ředitel základní školy Roch Community Primary School v Pembrokeshire, která se projektu účastní, řekl: „Existuje důležité spojení mezi naší místní komunitou, produkcí potravin a dalšími globálními problémy týkajícími se udržitelného rozvoje.“
„Tato témata jsou pro děti důležitá, ale také obtížně pochopitelná a mohou být pro ně často matoucí,“ dodal.
Verity Jones z University of the West of England v Bristolu, která se na studii podílí, již získala zkušenosti s dětmi a jedlým hmyzem a je přesvědčena, že mohou být mocnou silou, která změní i chování jejich rodičů v této otázce.
„Mnoho dětí má schopnost přesvědčit rodiče, což může v některých případech hrát velkou roli při změně stravy v rodině,“ řekla a dodala, že kousky hmyzu si najdou cestu do mnoha potravin, které denně jíme.
„Každý jí hmyz každý den – ve 100 g čokolády je více než 30 kousků hmyzu … Chléb, ovocné šťávy, chmel … cokoliv jíte, jíte hmyz,“ řekla.
„A mám zkušenost, že děti, které vědí, že hmyz je již v mnoha potravinách, které jíme při zpracování, a které jsou ujištěny, že když je jedí, neonemocní, jsou velmi otevřené k tomu, aby hmyz vyzkoušely,“ řekla – i když ve většině případů dávají přednost jíst drcený hmyz spíše než celý.
„Všechny studie, jak u dospělých, tak u dětí, ukazují, že celý hmyz je nepříjemné jíst, ale drcený hmyz v potravinách je velmi přijatelný. Nikdo nemá rád myšlenku mít mezi zuby křupavý kus křídel nebo nožičky. Ale pokud by děti měly na výběr, s větší pravděpodobností by se rozhodly pro potraviny s jedlým hmyzem než pro tradiční masné výrobky, pokud by měly příležitost,“ řekla.
Když děti vědí, odkud hmyz pochází, že je nečiní nemocnými, a že jsou již v mnoha potravinách (i když v malých množstvích), snižuje to faktor znechucení a normalizuje ho o něco více.
„Můj výzkum zjistil, že stejně jako u dospělých jsou chlapci ochotnější vyzkoušet nové potraviny jako první – ale celkově se zdá, že chlapci i dívky jsou ochotni to zkusit,“ řekla.
Jedlý hmyz je bohatý na bílkoviny, antioxidanty, vitamíny a další živiny a má mnohem nižší dopad na životní prostředí na kilogram než maso.
Například mouční červi produkují méně než 1 procento skleníkových plynů oproti kravám a asi 10 procent emisí uhlíku produkovaného prasetem.
Další studie, publikovaná v časopise Cleaner Production, zjistila, že hmyzí farmy vypouštějí o 75 procent méně uhlíku na kilogram a spotřebovávají pouze polovinu vody než drůbeží farmy.
Spotřebitelé ve Velké Británii prokázali zvýšenou poptávku po zdravém a udržitelném stravování se zaměřením na snížení tradičních masných výrobků, jako je hovězí a kuřecí maso.
Nedávná studie výzkumné skupiny Finder zjistila, že více než sedm milionů dospělých ve Velké Británii jí bezmasou stravu a dalších šest milionů má v úmyslu přejít na vegetariánskou nebo veganskou stravu.
Bezmasá strava byla nejrozšířenější mezi lidmi ve věku 18 až 23 let. Většina předchozích studií o postojích k alternativním proteinům se zaměřila na dospělé; tato nová studie vyplňuje důležitou mezeru tím, že upozorňuje na děti jako na důležité a vlivné spotřebitele.
Jedlý hmyz bylo v posledních dvou letech ve Velké Británii mnohem těžší sehnat poté, co EU zavedla předpisy o potravinách, které hmyz klasifikují jako „nové potraviny“, což znamená, že musí být podroben novým bezpečnostním kontrolám, a to i ve Spojeném království. V EU již bylo oficiálně několik druhů hmyzu schváleno ke konzumaci (cvrčci, kobylky a mouční červi), další na schválení čekají.
Když Spojené království oficiálně opustilo EU na začátku roku 2020, nebyl dohodnut žádný přechodný režim pro jedlý hmyz, což omezilo prodej na hrstku internetových prodejců, jako je EatG tabu.rub.
Očekává se však, že Agentura pro potravinové standardy (FSA) příští měsíc rozhodne, že tento hmyz bude dočasně prodáván v supermarketech a u dalších maloobchodníků ve Velké Británii – plné schválení se očekává příští rok.
Michael Wight, vedoucí bezpečnosti potravin ve FSA, v březnu řekl: „Jsme si vědomi toho, že jedlý hmyz jako součást alternativního trhu s bílkovinami může poskytnout výhody, zejména pro životní prostředí. Usilovně pracujeme na podpoře a poradenství podnikům a obchodním organizacím, aby mohly poskytovat vysoce kvalitní dokumentaci a důkazy jako součást svých žádostí o nové potraviny.“