Výstavka úspěchů zelené transformace

Uveřejněno dne 25 října 2023 000 10:28

Přehled dosažených milníků zelené transformace může čtenáři, který by se probudil po dvaceti letech spánku, připadat jako moskevská výstava úspěchů národního hospodářství v dobách dávno minulých. Tady je náhodně vybrané zelené desatero.

 

Výstava úspěchů národního hospodářství neboli „Vystavka dostiženij narodnovo chozjajstva” je výstavní areál v Moskvě. Své jméno dostal v roce 1959. Na jeho území lze najít architektonické památky doby minulé, například monumentální pomník „Dělník a kolchoznice”. V roce 1992 byl areál přejmenován na „Všeruské výstaviště”, ale v roce 2014 se vrátil ke svému původnímu názvu.

Subjektivní výběr dostiženij zelené transformace:

(1) Soláry a vítr produkují méně než 2 % energie

Podle tabulek mezinárodní energetické agentury tvoří obnovitelné zdroje 16 % světové produkce energie. Přitom většina vyprodukované energie, která spadá do kolonky obnovitelné zdroje energie, vzniká spalováním dříví. Větrné elektrárny a soláry vygenerují celosvětově méně než 2 % energie. O jedno procento před nimi je energie z vodních elektráren.

(2) Spalování dříví je ekologické?

Spalování dřeva produkuje více skleníkových plynů než spalování plynu. Přesto například britská vláda dotuje výrobu energie ze spalování dřeva stamiliony liber. Ekonomika spalování dřeva s dotacemi umožňuje firmám, aby kácely původní zdravé lesy v Kanadě a dovážely z nich vyrobenou štěpku ke spalování ve Velké Británii.

(3) Náročná výroba

Materiálové vstupy na instalaci jednotky výkonu jsou násobně větší pro obnovitelné zdroje než pro tradiční fosilní elektrárny. Podle ředitele divize větrných elektráren firmy Siemens potřebují větrné elektrárny desetkrát více materiálových vstupů na jednu jednotku instalovaného výkonu, než kolik by společnost musela investovat do tradičních elektráren.

(4) Králíček Duracel nestačí

Největší bateriové úložiště v Evropě bylo instalováno na konci roku 2022 ve Velké Británii. Jeho cílem je ukládat elektřinu vyrobenou větrnými elektrárnami a soláry a dodávat ji do energetické sítě v době špičky. Jeho kapacita je 300 tisíc domácností na dvě hodiny.

Aby byla Británie schopná pokrýt spotřebu poloviny svých domácností na dva dny při výpadku energie z větru a slunce, musela by postavit takových úložišť 1 120. Plus nějaké další na pokrytí eventuálních potřeb průmyslu.

(5) Závislost na Číně

Výstavba zdrojů obnovitelné energie je vysoce závislá na dodávkách z Číny, která kontroluje polovinu produkce lithia a 80 % zpracovatelských kapacit kovů vzácných zemin. Známé zásoby klíčových vstupních surovin, lithia, kobaltu nebo niklu nejsou dostačující pro dosažení plánováných klimatických cílů. Upozornila na to i německá tajná služba.

(6) Nestabilní síť

Šéf německé společnosti řídící rozvodnou síť prohlásil, že Německo by potřebovalo alespoň 30 nových plynových elektráren, aby rozvodná síť zůstala stabilní po plánovaném navýšení produkce energie z obnovitelných zdrojů. Podle něj ale zatím nevidí snahu investorů se do jejich výstavby pustit.

(7) Větrné elektrárny mohou být problém

Provozovatelé větrných parků požadují po vládách, tedy občanech, další a další dotace. Divize větrných elektráren německého Siemensu oznámila v létě rekordní ztrátu. Podle jejího ředitele „jdou kvalitativní problémy daleko za hranici toho, co bylo doposud známo.” Wall Street Journal vyjádřil obavu, že se může jednat o problém v samotném designu větrných eletráren.

Německo dokonce umožní developerům větrných parků vycouvat z již uzavřených kontraktů z důvodu stoupajících nákladů.

(8) Eletrická auta si nekupují správní lidé

To píše agentura Bloomberg. Elektroauta si většinou kupují bohaté rodiny jako druhé auto do domácnosti na popojíždění. Protože s ním jezdí pouze občas a na krátké vzdálenosti, je jejich přínos spíše záporný díky ekologicky náročné výrobě elektrických aut.

(9) Cenzurovaná studie

Firma Deloitte připravila studii o možných dopadech globálního oteplování na českou ekonomiku. Musela ji po tlaku kritiků stáhnout, protože dospěla k závěru, že by vliv na ekonomiku byl spíše kladný.

(10) Vývoz uhlíkové stopy

Podle studie z počátku tohoto roku staví Čína šestkrát více uhelných eletráren než celý svět dohromady.

Vůdce čínské komunistické strany prohlásil na sjezdu v říjnu minulého roku: „Čína nepřestane spalovat fosilní paliva, dokud si nebude jista, že je čistá energie může spolehlivě nahradit.”

Pozn. redakce:

Celosvětové emise skleníkových plynů zůstanou stejné nebo vzrostou, neboť o co je Evropa sníží, Čína násobně překoná. Průmyslová základna Evropy se přesune do země největšího geopolitického protivníka a Západ bude spoléhat na to, že se soudruhům bude chtít posílat penicilin a kobalt na baterky.

Ideologie se pozná podle toho, že nikomu nevadí, že to nedává smysl. To, že se blíží diktatura, se zase pozná podle toho, že se nikdo neodváží říci, že to je nesmysl a že mediálně průmyslový komplex propaguje jen a pouze vládní názory.

Zdroj

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist