Vyznavači klimatické zkázy zavrhují sumu těch 300 miliard $ ročně od Západu jako ‚nepatrnou‘
Uveřejněno dne 2 prosince 2024 000 8:00Environmentální vyjednavači na summitu klimatických alarmistů OSN COP29 vydali v neděli svůj konečný požadavek na závazek bohatých zemí k daru 300 miliard $ ročně chudším zemím odteď do roku 2035.
Vyznavači klimatické zkázy bědují, že to není zdaleka dost a požadují více – daleko více – přinejmenším, aby daly částku 400 miliard $.
COP29, formálně Konference stran Rámcové konvence o klimatické změně OSN (UNFCCC) je 19. zasedání tohoto oficiálního shromáždění OSN k diskusím, jak řešit údajnou globální klimatickou krizi.
Kolem 50 000 lidí se slétlo z celého světa na dvoutýdenní diskusní festival.
AFP hlásí, že v prvních hodinách na tomto zasedání na sportovním stadionu v Ázerbájdžánu asi 200 zemí tlačilo na kontroverzní finanční pakt.
Aplaus však sotva opadl, když Indie vychrlila své zavržení takovéto „hrozně ubohé“ dohody a zažehla požár kritiky napříč rozvojovým světem.
„Tohle je ubohoučká suma,“ dštil indický delegát Chandni Raina. „Tento dokument je sotva něčím více než optickou iluzí. Takový je náš názor, že to nevyřeší nesmírnost problémů, jimž čelíme.“
Klimatický ministr Sierra Leone Jiwoh Abdulai řekl, že to ukazuje „nedostatek dobré vůle“ bohatých zemí, aby se postavily za ty nejchudší na světě, když ty jsou konfrontovány se stoupajícími moři a drsnějšími suchy.
Nigerijský vyslanec Nkiruka Maduekwe to formuloval ještě drsněji: „Tohle je urážka.“
Zpráva AFP uvádí, že některé země obvinily Ázerbájdžán, tj. vývozce ropy a plynu, z nedostatečné vůle, aby se potýkal s okamžikem definovaným rokem drahých klimatických katastrof, a který následně bude nejvíce horký v historii.
Dohoda zavazuje rozvinuté země, aby do roku 2035 platily nejméně 300 miliard $ ročně na pomoc rozvojovým zemím ke snížení emisí a k přípravě na zhoršující se katastrofy.
To nesplňuje 390 miliard $, které ekonomové pověření Spojenými národy považují za spravedlivý podíl příspěvků od rozvinutých zemí.
Ke COP29 došlo ve stínu návratu zvoleného prezidenta Donalda Trumpa do Bílého domu a to nepochybně znamená, že ten zase vyjádří svoji skepsi k celé té mantře „zachraňme svět“ od vyznavačů environmentální zkázy a klimatických aktivistů.
Trump už opětovně slíbil stažení USA z průlomové Pařížské klimatické dohody.