Zbyněk Fiala: Zelené brýle (III)
Uveřejněno dne 10 října 2017 000 10:42Přinášíme závěr seriálu s analýzou Hnutí Duha a ekologických organizací sdružených v Zeleném kruhu. V první části jsme probrali hodnocení vlády, navázalo hodnocení volebních programů a závazků stran před letošními volbami, a nyní předkládáme výsledky ankety s podrobnějšími dotazy stranám.
Nejprve krátká autorská poznámka: Takhle podrobnou a rozsáhlou předvolební anketu asi jinde nenajdete. Zelený kruh ji adresoval politickým stranám, které pak oslovovaly své experty. Lze si však představit i anketu adresovanou přímo kandidátům. Tak to dělává Alternativa Zdola, ale s užším rozsahem otázek na ryze politická témata. Otázky Zeleného kruhu vzešly od členských organizací a odrážejí tedy jejich priority. Pokud některé z těchto priorit vezmou za své i naši čtenáři, mohou otázky použít také, v dotazech kandidátům v předvolebních debatách. To je také důvod, proč je v úplnosti přetiskujeme.
Pokud jde o odpovědi, podobně jako v programech je zřejmé, že se rozšiřuje okruh politických stran, které mají životní prostředí za centrální téma. Spolu se Stranou zelených, kde to předpokládáme, jsou to také Piráti a zejména TOP 09, do které se zapojil LES, liberální ekologická strana, v jejíchž řadách jsou tři bývalí ministři životního prostředí. Je to důsledek zeleného rozkolu, který vznikl z roztrpčení z účasti zelených v pravicových vládních koalicích. Okamžitě je zřejmé, že levicoví zelení hledají i systémová společenská řešení, zatímco praví liberálové jdou hlavně za „čistými technologiemi“. Nicméně, obohacení pravice o zelená témata je užitečné. Topce to možná pomůže vstát z hrobu, a zapamatuje si, jak toho dosáhla. Nakonec vzniká prostředí, které je daleko příhodnější k věcnému dialogu. Takže radost.
Následuje zpráva Zeleného kruhu a Hnutí Duha.
Hlavní výstupy z ankety mezi politickými stranami
Zelený kruh oslovil sekretariáty všech stran, které měly v průzkumu společnosti SANEP z 30. června 2017 volební potenciál vyšší než 2,5 procenta: ANO, ČSSD, KSČM, ODS, KDU-ČSL, STAN (tehdy ještě v koalici s KDU-ČSL), SPD, TOP09, Realisté, Piráti, SSO, Strana zelených, SPO.
Hnutí ANO jako jediné odpovědi nevypracovalo.
Z odpovědí ostatních stran vyplývá, že je zpravidla formulovali straničtí experti na životní prostředí.
Nejpříznivěji k životnímu prostředí odpovídali na otázky Piráti, Zelení a s mírnými výhradami také TOP09 a STAN. Příznivě se k většině otázek stavěla také KDU-ČSL.
Naopak KSČM a ODS nepřímo podpořily prolomení limitů těžby uhlí na dole ČSA i dotace do jaderné energetiky. Svobodní se staví proti pokračování kotlíkových dotací, ODS je zase chce změnit tak, aby dotovaly nové kotle na uhlí. ODS, Realisté a Svobodní nechtějí, aby se lidem vrátilo právo vyjadřovat se k dopadům staveb na životní prostředí a přírodu. ODS připadají jako příliš přísné české cíle pro recyklaci domácích odpadků, přestože jsou poloviční ve srovnání s nově schvalovanými evropskými cíli.
Přehled anketních otázek
- Zasadíte se za navýšení poplatků pro průmyslové znečišťovatele za vypouštění zdraví ohrožujících zplodin na takovou úroveň, která podle expertů skutečně motivuje podniky k modernizaci?
- Zasadíte se za doplnění programů zlepšování kvality ovzduší o termínované úkoly, které zajistí splnění zákonných limitů škodlivin do roku 2020?
- Budete vystupovat proti udělování výjimek z nových limitů pro znečištění z uhelných elektráren?
- Zasadíte se o pokračování kotlíkových dotací i po roce 2018 (kdy bude vyčerpána současná alokace z Operačního programu ŽP), a to tak, aby nepodporovaly nové kotle, v nichž lze spalovat uhlí, a byly dostupné i pro chudé domácnosti?
- Budete prosazovat potvrzení platnosti limitů na dole ČSA?
- Zasadíte se o odepsání zásob uhlí za limity těžby?
- Postavíte se proti vyvlastňování domovů, soukromých pozemků i veřejných budov kvůli těžbě uhlí a dalších surovin?
- Budete prosazovat restrukturalizaci ekonomiky, zlepšení sociální situace a ozdravení životního prostředí v Ústeckém a Karlovarském kraji? 9
- Zasadíte se o zrušení veškeré veřejné podpory pro jadernou a uhelnou energetiku, ať přímé, či nepřímé, jako je kupříkladu nedostatečné pojištění jaderných elektráren proti haváriím?
- Postavíte se proti zavedení takových státních záruk a veřejné podpory pro stavbu nových jaderných reaktorů, které by zatížily státní pokladnu nebo účty spotřebitelů anebo výrazně zvýšily závislost české energetiky na cizím státu?
- Podpoříte obnovení rozumné provozní podpory pro obnovitelné zdroje elektřiny ve vlastnictví či spoluvlastnictví obcí, občanů a místních zemědělců?
- Budete prosazovat nastavení stabilních podmínek (například motivačních tarifů cen elektřiny) pro rozvoj střešních fotovoltaických elektráren pro domácnosti, veřejné budovy či malé firmy?
- Zasadíte se o to, aby Česká republika přijala nový zákon podle britského vzoru, který stanoví závazné tempo snižování spotřeby fosilních paliv – ropy, zemního plynu a uhlí? (Zákon neurčuje konkrétní způsoby snížení spotřeby.)
- Podpoříte návrh, který vrátí spolkům právo účastnit se územních a stavebních řízení a připomínkovat v nich dopady stavebních projektů na přírodu a životní prostředí?
- Zasadíte se o to, aby lidé a obce měli právo zapojit se do všech fází rozhodování při umísťování hlubinného úložiště jaderného odpadu?
- Podpoříte návrh, aby umístění hlubinného úložiště jaderného odpadu nebylo možné bez souhlasu dotčených obcí?
- Podpoříte vznik větších (min. 10 km2) území určených pro ochranu divoké přírody (přímo neovlivňovaný vývoj přírodních procesů) mimo národní parky, za podmínky, že bude zachována možnost vstupu veřejnosti?
- Podpoříte zavedení přírodě blízkého a udržitelného lesního hospodaření s mezinárodní certifikací FSC (Forest Stewardship Council) ve státních lesích? 1
- Podpoříte doplnění nových závazných cílů do Plánu odpadového hospodářství ČR a přijetí kvalitní odpadové legislativy tak, aby bylo zajištěno splnění přicházejících evropských cílů pro opakované využívání a recyklaci surovin?
- Souhlasíte s razantním omezením produkce plastového odpadu, například pomocí zákazu jednorázových plastů, jako jsou kelímky, plastové příbory či boxy na jídlo?
- Jste pro zákaz používání glyfosátu a závazný cíl pro omezení používání pesticidů v zemědělství?
Zajímavé citace z odpovědí
KSČM komplikovaně o limitech těžby: „Otázka limitů je hodně diskutovaná i v rámci naší strany. Obecně ale nemůžeme popřít, že by prolomení limitů na dole ČSA naši podporu mělo.“
KDU-ČSL kritizuje vládu, v níž zasedá: „To, že se doposud nepodařilo finálně zmodernizovat odpadářskou legislativu, je jedním z neúspěchů současné vlády.“
ODS požaduje dotovat nahrazování uhelných kotlů jinými uhelnými kotly: „Kotlíkové dotace jsou jedny z mála dotací, které jsou prospěšné, a já jsem pro jejich prodloužení. Nesouhlasím ale s tím, že se v současném období nevztahují na modernizované kotle na uhlí.“
ODS k limitům těžby uvádí: „Všichni víme, že v severních Čechách existují velké zásoby hnědého uhlí. Myslím, že není správné tento tradiční zdroj energie v České republice odepisovat. Slibovat lidem, kteří v dotčených lokalitách žijí, že územní limity těžby budou platit do nekonečna a že mohou do svých domů s klidem investovat a kvalitu svého bydlení tím zvyšovat, považuji za neseriózní.“
ODS se domnívá, že: „[…] mají spolky dostatek možností, jak do stavebního a územního řízení zasahovat. Ať již v rámci stavebního zákona, nebo v rámci zákona o EIA. Některé spolky toto své právo zneužívají a bez jakékoli odpovědnosti blokují veřejně prospěšné stavby. To podle mého názoru musí skončit, a proto jedním z úkolů politické reprezentace, vzniklé po volbách, bude předložení úplně nového stavebního zákona“.
Realisté se mylně domnívají, „[…] že není pravda, že parlament schválil vyloučení spolků, neboť jim ponechal možnost účastnit se procesu schvalování staveb na počátku procesu před zahájením stavebního řízení“.
Svobodní k jaderné energetice poznamenávají: „Jako mírní snílci sníme o tom, že se někdy dočkáme třeba thoriových reaktorů.“