Z toho tedy plyne, že kdyby vláda chtěla domácnostem s placením energií pomoct, stačilo nepospíchat.
„S evropskými penězi na snížení účtů za elektřinu a plyn pro obyvatele a podniky přitom původně počítala vláda i Svaz průmyslu a obchodu. Zarazilo to ale Ministerstvo životního prostředí, když mu přišla odpověď z unie. A vláda poté rozhodla: Celou sumu musejí zaplatit domácnosti a firmy,“ píše se ve zmíněném článku.
Vláda to ale vidí jinak.
„Možnost využití výnosů z emisních povolenek na pomoc s vysokými cenami energií v příštím roce vláda prověřovala, Evropská komise ale Ministerstvu životního prostředí sdělila, že by byl takový postup v rozporu s pravidly EU a není možné takto postupovat. Využití výnosů z povolenek je možné pouze na opatření vyjmenovaná ve směrnici,“ je si jistý mluvčí vlády Václav Smolka.
Jenže to není tak úplně pravda a vládní argument se ukazuje jako poněkud děravý ve světle toho, že zmíněná směrnice nemá větší váhu, než české zákony.
V minulosti český stát z peněz za emisní povolenky platil i část regulované ceny elektřiny a plynu a náklady na ně tak svým občanům snižoval. Od příštího roku už takto vláda postupovat nechce. Evropská komise jí prý sdělila, že už to nebude možné.
„Jde o směrnici, která říká, na co se smějí peníze z obchodování s emisními povolenkami použít. Evropská unie ji přepracovala, zrevidovala, a to na začátku června s platností od příštího roku,“ píše MF DNES.
Vláda tak rezignovala na zmíněný fakt, že žádná směrnice nemůže mít větší váhu, než zákony jednotlivých států a ty ji musejí nejdřív zasadit právě do těchto svých zákonů.
Podle všeho je ve hře i vládní koaliční spor, kdy vinu hází jedno ministerstvo na druhé.
„Ministerstvo využití výnosů z emisních povolenek na pomoc s vysokými cenami energií v příštím roce navrhovalo od léta. Gestorem zákona je Ministerstvo životního prostředí, podle nějž by tento postup byl v rozporu s pravidly EU. Na základě toho vznikla koaliční shoda, že tento způsob financování zvolen nebude,“ řekl MF DNES mluvčí Ministerstva průmyslu Marek Vošahlík.
A protože se naši čeští politici obávali reakcí svých evropských kolegů, budeme navýšení ceny energií platit už od nového roku.
„Byla obava, jak by bylo ‚vysezení‘ směrnice a její záměrné nepřijetí vnímáno. A proto bylo rozhodnuto, že se peníze nepoužijí, v rozpočtu se navíc na kompenzace na nárůst cen peníze najít nedají a nárůst bude překlopen na odběratele, tedy obyvatele a provozy,“ potvrdil to zdroj MF DNES z blízkosti vlády.
Na to reagoval třeba známý právník a glosátor politické situace Tomáš Tyl, který na svém facebooku napsal, že kdyby vláda chtěla domácnostem s placením energií ulevovat co nejdéle, stačilo s přijetím zmíněné směrnice nepospíchat.
„Plošnou pomoc s cenami sice zakazuje od ledna nová směrnice EU, ale dokud ji český Parlament neschválí a ‚nepřeklopí‘ do zákonů, není platná a Česko by mohlo dál hrát podle starých pravidel,“ shrnuje obsah výše zmíněného článku Tyl s tím, že směrnici schválila unie v polovině roku, ale Česko ji dosud nestihlo schválit.
„Směrnici totiž překlápí do novely zákona o emisních povolenkách, ke kterému však mají ministerstva i třeba Svaz průmyslu a obchodu řadu připomínek. Dokud je Ministerstvo životního prostředí nevyřeší, nemůže zákon poslat ani ke schválení vládě. Podle odborníků se to určitě nestihne do konce roku, a kdyby vláda chtěla domácnostem s placením energií ulevovat co nejdéle, stačilo s přijetím nepospíchat,“ pokračuje dál známý právník a závěrem svého příspěvku přidává svůj pohled na jednání českých vůdců v kontextu jejich vztahů s vedením EU a s ohledem na zájmy českých obyvatel.
„Nojo, ale co by na to našemu Světovému lídrovi řekla teta Urša?! Proč se ohlížet na české občany, že?!“