Zelený europochod k bankrotu!
Uveřejněno dne 7 června 2013 000 10:21V Evropě je nyní rekordní nezaměstnanost a záporný hospodářský růst, Evropská unie a její orgány se ale stále neunavně snaží o to, aby se přednostně řešily podstatné věci. Mezi ně podle EU patří především boj s „globálním oteplováním“, diskriminace žen v orgánech obchodních společností a samozřejmě ještě také zavádění nových daní a cel.
Pokud máte dojem, že tato „opatření“ nám s nepomůžou ani s nezaměstnaností a ani se záporným hospodářským růstem, tak máte pravdu. Já si to myslím také, ale s překvapením zjišťuji, že většina politiků v EU si myslí opak. Tak se na to pojďme podívat podrobněji.
Boj s globálním oteplováním je stále nedotknutelnou „posvátnou krávou“ evropské politiky. Stále jsou v platnosti veškeré závazky, které EU učinila do roku 2020 o snížení emisí o 20% a o dosažení podílu 20% obnovitelných zdrojů energie a 10% podílu biopaliv na celkové spotřebě. Díky těmto závazkům údajně EU bojuje s hrozbou „klimatické změny“. Co na tom, že podíl EU na světové produkci skleníkových plynů je pouhých 15% a že to, co my v EU draze „ušetříme“ někdo jiný (Čína, Rusko, USA a další) vypustí místo nás? Pro EU stále platí heslo, že celému světu „ukážeme tu správnou cestu“.
Výsledkem této politiky je masivní růst ceny energií v celé EU s negativními důsledky pro firmy a jejich konkurenceschopnost a zaměstnanost i na domácnosti a jejich životní úroveň. Pro EU to ale stále není důvod k přehodnocení této politiky viz naprosto bezzubé usnesení posledního EU summitu k energetice. Cíle zůstávají v platnosti a Evropský parlament se již vážně zabývá tím, jaké cíle pro obnovitelné zdroje budou stanoveny jako závazné po roce 2020. Minulý týden se o tom hlasovalo na zasedání ve Štrasburku. Parlament odhlasoval, že doporučuje Komisi a Radě stanovit závazný cíl pro OZE do roku 2030 a jen o několik hlasů neprošlo, že tím cílem má být závazek dosáhnout 40-45% podílu k tomuto datu. Tyto šílené závazky podporují svými hlasy europoslanci za ČSSD.
Rovněž boj s diskriminací žen se „daří“. Kvóty na ženy v orgánech obchodních společností budou. Jak to pomůže firemnímu sektoru je záhadou, ale prostě to bude, ať to stojí, co to stojí.
Konečně velkou „pomocí“ evropskému hospodářství budou rovněž nové daně a cla. Novou daní má být slavná daň z finančních transakcí, kterou kdysi měli ve Švédsku a rychle ji zrušili. Nyní měla být zavedena v celé EU. To se naštěstí nepovedlo, protože řada států v čele s Británií a včetně Česka to odmítla. Avantgardní skupina vedená Francií a Německem to ale stále tlačí vpřed. Nejdříve to chtěli udělat v rámci eurozóny a to se naštěstí také nepovedlo. Nyní je států, které hodlají tuto daň zavést, celkem 11. Podstatou daně má být výběr malé částky z každé bankovní transakce. Komise tak hodlala vybrat celkem 55 mld. euro ročně. Každému je ale snad jasné, že banky nic platit nebudou, protože prostě tyto nové náklady přenesou na své klienty.
Poslední „hezkou aktivitou“ Evropské komise je návrh na zavedení nových cel na solární panely z Číny. Evropská komise zjistila, že bájná „zelená pracovní místa“, která si vysnila a slibovala veřejnosti, vznikla, ale nikoliv v EU, nýbrž v Číně. Všechny firmy, které v EU produkovaly solární panely, postupně zkrachovaly. Nyní se již v EU tato zařízení nevyrábějí. Dováží se z Číny a to v objemu cca 500 mld. Kč ročně. A tomuto vývoji má nyní začít bránit nové 30% clo. Čína ale už dala najevo, že si to nenechá líbit a zavede jiná cla na evropskou produkci. Ve vztazích mezi EU a Čínou tak může reálně dojít k obchodní válce, která bude špatnou zprávou hlavně pro spotřebitele, kterému by se všechno zboží zdražilo. Doufejme, že si to vlády včas uvědomí a absurdní clo na solární panely zavedeno nebude.
Evropské cíle pro OZE ale stále zůstávají v platnosti, takže masivní dovoz solárních panelů bude pokračovat. Že to nepomůže ani hospodářskému růstu a ani nezaměstnaným je myslím každému jasné.