Zemřel Čech, který přemluvil Američany, aby nepodepsali Kjótský protokol

Uveřejněno dne 19 června 2014 000 14:44

Ve Spojených státech zemřel George Jiří Kukla (84), český geochemik, který spolu s dalším kolegou přiměl americkou vládu, aby nepodepsala Kjotský protokol. Tady je jeho životní příběh, jak ho popsal v knize Čeští vědci v exilu (2007) Karel Pacner.

Jako první o úmrtí informovala Česká televize. Kukla byl jedním z významných odpůrců teorie, podle níž za globálním oteplováním klimatu stojí činnost člověka, a odrazoval představitele USA od podpisu Kjótského protokolu. Od exprezidenta Václava Klause získal Kukla v roce 2011 medaili Za zásluhy. Kukla totiž patřil k těm, kteří Klausovi dodali vědecké argumenty k jeho klimatologickému skepticismu.

Kukla se narodil v roce 1930 a svou vědeckou dráhu zahájil v Československé akademii věd. V roce 1971 zůstal v USA a působil na Kolumbijské univerzitě. Ve své vědecké práci se zabýval vývojem klimatických změn ve čtvrtohorách a klíčovým vlivem působení Slunce na změny globálního klimatu. Byl přesvědčen o tom, že změny klimatu jsou přirozené, souvisejí s vývojovým cyklem planety a jen okrajově s činností člověka a emisemi skleníkových plynů. Podle něj stoupající teploty paradoxně naznačují nástup další doby ledové.

Klimatolog své názory několikrát obhajoval na půdě amerického Kongresu, už v roce 1982 tam své názory konfrontoval s postoji pozdějšího viceprezidenta USA Ala Gorea.

Životní příběh

„Poprvé jsem se vracel zpátky do rodného Československa někdy v létě 1987,“ vzpomínal George Jiří Kukla. „Měl jsem platné vízum, byl jsem už americkým občanem, ale strach mne neopouštěl. Vždyť jsem byl před lety odsouzen do vězení na dva roky za to, že jsem se nevrátil ze zahraničí. Manželka, lékařka, která pracovala na pražské hygienické stanici, dostala o půl roku víc – zřejmě kvůli svému důležitějšímu povolání. Doprovázel jsem dva americké kolegy, kteří se chtěli podívat na některé české a slovenské geologické speciality. Jeli jsme autem z Vídně. Zdrželi jsme se v jedné hospodě těsně před hranicemi. Oni hasili žízeň, já si dodával kuráž. K československé hraniční kontrole jsme přijeli o půlnoci. Pohraničníci si vzali pasy a my čekali ve voze. Za chvilku přišel velitel a slušnou angličtinou mě požádal, abych šel s ním. Samozřejmě ve mně hrklo. Zavedl mě do své kanceláře a česky říká: ,Pane Kuklo, je to těžké dostat se do Ameriky?‘ Potom vyndal lahev a nabídl mi frťana.“

Trojice pobyla několik dnů na Moravě a několik dnů na Slovensku. Potom zamířila do Maďarska. O Kuklu se už nikdo nezajímal.

Účinný telegram

V roce 1969 pozvala doktora Kuklu Národní vědecká nadace, aby přijel na Kolumbijskou univerzitu v New Yorku. Měl tam rok přednášet o svých výzkumech z doby ledové v Československu. Jeho práce totiž ukazovala, že klima na pevnině podléhalo stejným výkyvům jako ve světových mořích. Shoda se závěry amerických studií mořských sedimentu z hlubokých vrtů byla překvapivě blízká. Tyto údaje byly tehdy tak nezvyklé, že jim odborníci v Evropě nechtěli věřit. Naznačovaly, že za poslední milion let se klima nejméně osmkrát výrazně změnilo, zatímco ve všech učebnicích se tradovalo, že takové podstatné výkyvy byly jenom asi tři nebo čtyři.

Zdroj

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist