Zpoplatněte cyklostezky jako dálnice, navrhuje jejich odpůrce

Uveřejněno dne 5 října 2015 000 15:45

Zpoplatněte jihlavské cyklostezky jako dálnice nebo trolejbusy. Vždyť na kolech jezdí zadarmo poměrně bohatí lidé. S tímto návrhem přišel odpůrce rozšiřování tras pro bicykly Leo Švančara. Na radnici je téma cyklostezek citlivé. Nová „cyklodálnice“ povede k firmě Bosch, další se postaví u řeky.

Ty doby, kdy lidé jezdili do práce na kole, kdy se ten peloton s bandaskami na řídítkách šinul nocí, jsou dávno pryč. I tak mluví náměstek primátora Vratislav Výborný (ČSSD) v souvislosti s rozvojem jihlavské cyklodopravy.

Je přesvědčen, že pro Jihlavu není cyklistika dominantní dopravou, jen rekreační a sportovní. „Nejsme Pardubice na rovině,“ říká.

Podle něj už ve městě přestává masivní nasazování investic do tohoto druhu dopravy. „Ten akcent už bych směřoval někam jinam,“ zdůrazňuje.

S tímto postojem souhlasí Leo Švančara, kritik současné podoby cyklostezek v Jihlavě. Mimochodem tito dva muži spolu kdysi byli v ODS, pak se ale jejich cesty rozdělily. Výborný dokonce tvrdil, že Švančara byl jedním z důvodů, proč před lety předčasně složil post primátora.

„Cyklistika je neomalený sport, s vnoučaty musíme uhýbat“

V pohledu na bicykly dnes mají podobný názor: že se to s nimi v Jihlavě trochu „přepísklo“.

„Když jdeme naprocházkus vnoučaty, tak jen uhýbáme cyklistům. Je to neomalený sport. Dělají ho lidé, kteří si tím ventilují nějaký problém. Nedávno nás jeden překvapil na chodníku tím, že nám poděkoval za uhnutí. Byl ovšem na první pohled jiný, neměl ty cyklistické hadry a přilbu. Ti většinou neděkují,“ vypozoroval Švančara.

Nelíbí se mu také, že někde na sebe cyklostezky nenavazují. Navíc jejich podobu považuje až za luxusní ve srovnání s tím, jak vypadají některé chodníky s pohyblivými dlaždicemi. „Navíc některé cyklostezky končí v lebedě u garáží,“ podotkl.

Kdysi v ODS vznikla i hádka kvůli červeným „cyklonátěrům“ na silnicích, které jeden člen – profesí natěrač – považoval za předražené.

„Říkal, že on by to uměl za ty peníze pozlatit. Nejen proto by měly být na cyklostezkách turnikety, kde by se platilo. Kontrolovat by to mohli namátkově strážníci, jako to dělají revizoři v MHD. Vždyť se to dělá taky z veřejných peněz. Cyklisté by milerádi zaplatili,“ míní ve svém návrhu Švančara.

Na kole jel on sám naposledy za socialismu na vojně. A dodnes vzpomíná, jak mu jeden „osožák“(člen ostrahy železnic za socialismu – pozn. red.)v dětství vyšrouboval ventilky z kola a zahodil je do křoví. To proto, že jezdil po chodníku vparkuu nádraží.

Náměstka hejtmana Švančara považuje za cykloteroristu

Za největšího propagátora cyklostezek je v Jihlavě považován náměstek primátora Jaroslav Vymazal (ODS). Švančara byl kdysi v ODS u toho, když se dostal do čelaradnice. Dnes exkolegu s nadsázkou označuje za „cykloteroristu“.

Podle Vymazala je další rozvoj cyklostezek nevratný, protože s ním počítají všechny zásadní a schválené strategie města. Švančarův postoj ke kolům nesdílí. „Zabývám se konstruktivními podněty,“ uvedl.

V příštím roce podle něj vyroste nový kus cyklostezky u studánky Na Skalce. Chystá se i pokračování podél řeky Jihlavy od pumpy OMV až k Dělnické ulici. V rámci toho vznikne lávka na soutoku s Jihlávkou. Trasa bude dál pokračovat až k nové lávce v Heleníně. Tím bude celé město pohodlně průjezdné kolem řeky.

A hlavně se připravuje nová cyklostezka kfirměBosch do Pávova. „Řada jeho zaměstnanců si to přeje. Je to reálné ještě v tomto volebním období,“ doplnil Vymazal.

Novou trasu plánují dovést až do Třeště

Též se plánuje cyklostezka spojující Jihlavu s Třeští a dalšími okolnímiobcemi. Na kole by se mělo pohodlně jezdit i kolem Zaječího skoku. Starostové z blízkých obcí o to mají zájem.

„Vím, že pan kolega Výborný je odpůrce kola jako takového. Ale ukázalo se, že když se lidem vytvoří podmínky, tak je přijmou a sednou na kola. Je to celosvětový trend,“ dodal náměstek Vymazal.

Jeho kolegovi Výbornému už ale dalo několik obyvatel města najevo, že mají cyklostezek plné zuby.

„Jsou i jiné priority v tuto chvíli, na které musíme dát peníze. Je třeba podpořitstavbuobchvatu, nemůžeme v tom nechat kraj samotný. A řada komunikací je ve špatném stavu, třeba Telečská,“ upozornil Výborný. Uznává ale, že kde jsou stezky připravené i s možnými dotacemi, ješkodaje nedodělat.

Zdroj

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

TOPlist