Jak se bránit nesmyslům z EU? Případ, který ukázal cestu
Uveřejněno dne 26 února 2025 000 8:00
Případ staženého návrhu na drakonickou regulaci a velké zdražení kotlů a kamen na tuhá paliva ukazuje cestu. Cestu k efektivní obraně před nesmyslnými regulacemi Evropské unie. Vypadá jinak, než nám dosud tvrdili politici.
Tomu, aby v Bruselu vznikaly nové návrhy na další tuhé regulace čehokoliv, se obyčejně podaří zabránit jen stěží. Na to si desetitisíce tamních úředníků žijí příliš svým životem. Životem, který je na hony vzdálen životu ostatních lidí v členských státech. Tamní armáda ouřadů nevnímá svou práci jako službu lidem, nýbrž zřejmě jako službu zelenému náboženství. Což způsobuje zásadní rozpor, neboť lidé a firmy chtějí a potřebují něco úplně jiného než náboženství Green Dealu.
Do ledna letošního roku se zdálo, že je tato praxe neprůstřelná. Že nám nezbývá nic jiného, než – stejně jako za bolševiků – tyhle výmysly snášet, neboť jinou možnost nemáme. Vyjádření politiků nás v tom navíc utvrzovala. Jako velký úspěch prezentovali drobné změny či krátkodobé odklady a do zásadního střetu s aparátem Bruselu a Evropskou komisí se nepouštěli.
Největším úspěchem éry do ledna 2025 je tak přijetí jaderných elektráren (s výhradami, jejichž podobu dosud vláda nezveřejnila), pod kterým je podepsán europoslanec Alexandr Vondra (ODS). Pod zmírněním emisní normy pro automobily Euro 7 je zase podepsán ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Tím však výčet úspěchů končí. Navíc není zřejmé, jak trvanlivé budou.
Pak v lednu Brusel rozeslal návrh, jak si představuje podobu a fungování kotlů a kamen vyrobených od roku 2027. Jednání o něm svolal na 12. února. Jistě ne proto, aby jeho účastníci měli dostatek času na přípravu…
Desítky tisíc navíc pro domácnosti za vytápění
Následně se strhla bouře, na unijní poměry nevídaná. České výrobní společnosti i profesní svazy začaly bombardovat ministerstva (průmyslu a životního prostředí) i samotnou Evropskou komisi. A protože ještě stále existují nezávislá média, zpráva se objevila i v nich. Protože zdražení vytápění domácností o desítky tisíc je třaskavým tématem i v „rozvinuté klimatické společnosti“, zpráva rychle prosákla i na stránky hlavních, mainstreamových médií.

Profesní organizace (Asociace podniků topenářské techniky, Česká peleta a Asociace pro ekologické vytápění dřevem) bleskově dodaly kvalifikované odhady růstu cen kamen a kotlů (cca o 40 tisíc korun), jež podložily informacemi o tom, jaká elektronika se bude muset v kamnech objevit, včetně toho, že se ani kamna neobejdou bez připojení k elektřině. To samé se evidentně stalo i v dalších členských státech unie.
Svůj odpor proti návrhu normy dokonce promptně deklarovalo ministerstvo průmyslu, a dokonce i ministerstvo životního prostředí, které je obvykle v „klimatických“ záležitostech zcela nesmlouvavé. Informace o tom, že kamnáři a kotelníci vytáhli na pomyslné barikády a ministři říkají, že tam půjdou s nimi, a ani v dosud jednotně zelených médiích nemá nápad Evropské komise podporu, dopadly do Bruselu zcela nečekaně. Takové věci se přeci v unii nedějí! A když to někdo zkusí, stačí jej označit za proponenta fosilní lobby, aby celá věc utichla…
Návrh nenávrh
Jenže tentokrát to bylo jiné. Rychlé podložení citlivými argumenty, se kterými museli souhlasit i ministři. Takže najednou to podle mluvčí unie nebyl návrh. To ani náhodou! Prý jen konzultace. Jenže na konzultace měla komise rok a půl od toho, kdy s dalšími regulacemi kotlů přišla. Za tu dobu ovšem udělala pouze internetovou „veřejnou konzultaci“, z níž přijala pouze ortodoxní nápady zelených neziskovek. Náměty a kritiku firem z branže ignorovala. Jako obvykle. Co teď s tím? Brusele raď!
Výsledkem je stažení návrhu (který prý nebyl návrhem) k jeho přepracování a předložení někdy jindy. Kdy to bude, se zatím neví. A vědět nebude. Protože když to budou lidé vědět, budou připraveni rychle a koordinovaně reagovat. Což je to, čeho se Brusel bojí nejvíc.
Teď je nutné, abychom si to všichni pamatovali. A při příštím klimatickém nesmyslu reagovali stejně. Ne naštvanými výkřiky, ale výpočty a podloženými fakty. A šířili je všude. Především pak na adresy zainteresovaných lidí v Bruselu. I českým politikům pak dojde, že musí reagovat. Je to stejná technika, jakou využívají zelené nátlakové skupiny. Díky ní už nám byl vnucen Green Deal. Teď je řada na nás, abychom jej stejným způsobem poslali tam, kam patří.